banner2

3 ATTIK 1 SAYILDI, 1 ATTIK 3 ALDIK!

Bir VAR’mış bir YOK’muş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde Bursaspor çoook uzun zamandır aradığı 3 puanı; 3 atıp-1 sayılsa da alıp gideceği gün, kardeşin kardeşle karşılaşacağı günmüş.

O da dünmüş!

Ofsayt Gol için hadi çok bir şey demeyeyim ancak, ilk golde Stancu rakibine dokunmuyorken (ilk maçtaki Fener golünde Aytaç’a yapılan bunun çok ötesinde iken) bu iptal, acaba Ankaragücü’nün hafta içinde yaptığı VAR çıkışı etkisi ile midir?

Maça gelirsek; İlk 6 haftalık periyot sonrasında, asıl sınav başlıyor diye düşündüğümü yazmıştım. Sivas’ta ne yaptığı belli olmayan oyuncu ve teknik ekip grubundan telafisi olmayan ve mutlaka kazanılması gereken maçta, kimi zorunluluktan kimi Teknik ekip kararı ile ilk yedi haftaya göre tamamen farklı bir kadro ve oyun anlayışı ile 3 puan geldi.

Açıkçası Sol tarafta savunma zafiyeti sebebi ile Latovlevici’yi önde, Umut Meraş’ı arkada bekliyordum. Beklediğim gibi Latovlevici geride oynamasına rağmen hem havadan ve hem de yerden çok top ve adam kaçırdı.

Umut ise, 7 haftadır hiçbir kanat oyuncusunun yapamadıklarını yaptı. Bu ikili ile oynamaya; geliştirerek ve oyun içinde de olsa yer değiştirerek devam etmeliyiz.

Orta saha ise, 3’lü oyun yapısından 2’li yapıya geçmiş gibi göründü ki, Stancu’nun orta saha özellikli 10 numara değil de, 2.santrafor şeklinde bir rolde olması bunu getirdi ve iyi de oldu.

Aytaç’ta ilk haftalara göre gerileme var. Stancu çıkınca, Aytaç bu pozisyona geçti ama Sakho yine yalnız kaldı. Badji ve Saivet geri döndüğünde, Aytaç’ın işi zor. Ramazan ise, şansını iyi kullanarak, mükemmel bir asist ve oyun içinde çok iyi pozisyon alarak, ilk 11 için dahi ben varım dedi.

Sol tarafın benzeri, sağ tarafta Barış ve Shehu ile yapılmaya çalışıldı, ancak Shehu’nun Umut kadar içeriye giremediğini ve sağ kanatta aksadığını gördük.

Burak, oyuna girdikten sonra bu pozisyonda daha etkili idi. Burada da Barış-Burak düşünülmeye devam edilebilir. Barış, karşısındaki rakiplerle çok boğuştu ama zaman zaman aksadığı görüldü.

Sakho için söylenecek hiçbir söz yok. Stancu’da oyunda olduğu müddetçe çalıştı, pres ve mücadele etti. Sakho/Umut/Stancu 3’lüsü, haftalardır ileride tek kişi ile yapılan hücumlara karşın, ilk kez 3’lü bir ekip olarak görüldü.

Lima, maalesef yeterli görülmemeye devam ediyor. İlk 11 şansını kendi eli ile veriyor. Sakho’nun yanında/arkasında Stancu/Lima denemeleri-değişmeleri olabilir.

Savunmanın ortasında Kaptan Ertuğrul ve Chedjou ile Kalecimiz Okan için de söylenecek söz yok.

Devre arası için en az 1 kanat (mümkünse 2) ve 10 numara çalışmaları mutlaka yapılmalı.

Dikkat çekme istediğim nokta şudur. Okan Kocuk, İstanbulspor’da sürekli oynayıp, kendini geliştirdi ve döndü. Umut Meraş’ı da Boluspor gibi bir takımdan sürekli oynayarak, geldi. Daha önce Şener’de Bugsaş’dan gelmişti.

Her ikisinden de görülen şudur ki, bu oyuncu arayışlarında çok uzaklara bakmayın. Yetiştirdiğimiz gençlerimizi de sürekli oynayıp, kendilerini gösterebilecekleri ve yakından takip edebileceğimiz Özellikle 1.Lig kulüplerine 1 yıllık gönderelim ki, aynı Okan gibi kendilerini hazırlayıp, geri gelsinler. Bu da bizim oyuncu yetiştirme ve geliştirme SİSTEM’imizin bir parçası olmalıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet Kuru
Servet Kuru - 3 yıl Önce

Tebrikler Can bey. Doğru tespit, bu görüşler sürekli ön planda tutulmalı ve Bursasporumuzun iskeleti bu mantıkla kurulmalı, her sene 10 topçu alınarak borç sarmalına girmemeliyiz. Teşekkürler.

Koçdemir
Koçdemir - 3 yıl Önce

Tebrikler Can Güzel Tespitler.

Oğuz Güren
Oğuz Güren - 3 yıl Önce

Çok güzel analiz ve yorum. tebrikler.