banner2

Ali Ay Masumdur…

Ali Ay Bursaspor Başkanlığına 20 Ocak 2016 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul sonucunda iki rakibinin toplamının iki katı oy alarak seçildi ve şu konuşmayı yaptı.

Bütün genel kurul üyelerine teşekkür ediyorum. Haklarını helal etsinler. Bizi çok zor günler bekliyor. Bu geçen 15 gün bizim için seçim arifesiydi. Seçimde bütün arkadaşlarım çok iyi çalıştı. Bundan sonra ilk 1, 1.5 ay mali tabloyu düzeltmek için uzun çalışmalar yapacağız. Bunun üstesinden gelip, rahat rahat maçlarımızı izleyeceğiz. Bursaspor hedefsiz bir kulüp değildir. Her sene şampiyonluğa oynayacağız. Bunun içinde elimizden ne geliyorsa yapacağız’ dedi.

Yapabildi mi?

Yapamadı!

Hatta iki ayda düzelteceğiz dediği mali tabloyu içinden çıkılmaz hale soktu.

Transferde hata yapmayacağız dedi.

Onlarca futbolcu aldı ama bir tek düzgün transfer yapamadı.

Bir sezonu biri ödlek Adnan olmak üzere dört hoca ile bitirdi.

İlk sezon beşincilikten aşağısı başarısızlık dedi ama bütün Türkiye’nin hatta Bursa’nın yarısının düştük dediği sezonda son anda Trabzonspor’u evinde 2-1 yenerek lige tutunduk.

İlk elin günahı olmaz  ve yeni sezonda başarılı olur dedik.

O ne dedi?

Mali tablonun beklediklerinden kötü olduğunu gördüklerini eski yönetimi suçlayarak mali tabloyu bir yıl içerisinde düzelteceğiz ve yeni sezonda aynı hataları yapmayacağız ve şampiyonluğa oynayan bir takım yaratacağız dedi.

Geçtiğimiz sezon hatalardan ders çıkarmış bir Başkan ve Yönetim Kurulu ile kâbusun biteceğini düşündük.

Bence yaptıkları tek doğru olan Teknik Direktör Paul Le Guen ile anlaştılar ama İstanbul’dan ve ne hikmetse özellikle Galatasaray’ın defolularının yanı sıra bir dolu da yabancı vasıfsız futbolcu ile kiralık sözleşme yaptılar. Millet 23 kişi ile sezon açarken biz ayranı yok içmeye misali 35 topçu ile sezon açtık.

Yine de hayra yorduk.

Sezonun ilk yarısında sonuçlar ve tabeladaki yerimiz fena değildi ama devre arası kampında sıkıntı sinyalleri başladı. Le Guen Fransız asaletini korurken, küçük sinyaller veriyordu ama Başkan ve Kulübü zora sokacak demeçler vermiyordu.

Teknik Ekip, Futbolcular, Çalışanlar, velhasıl kimseye para ödenmediği gibi bankalardan yeni krediler alınarak eski yönetimi suçlayarak şikâyet ettikleri faiz ve borç katlanıyordu.

Bu arada Yönetim Kurulunun deve dişi gibi sağlam adamları birer birer istifa etti ve dokuzuncu yedek bile gerdan kırıp aktif göreve başlayınca şaşırdık ama dahası vardı.

Şirketinin muhasebecisini para, transfer, ödeme tahsilat gibi her bir şeyden sorumlu Futbol Şube Sorumlusu yapıverdi.

İlk beş parolası tutmadı ve ikinci yarı küfeden düşmüş karpuz gibi aşağılara yuvarlanmaya başladık. Le Guen’in uyarılarını dikkate almak yerine adamın kellesini aldı ve Mustafa Er’e yeniden göreve çağırdı. Son altı maçta bizim aldıklarımızdan daha çok rakiplerimizin kaybettikleri ile ligde kalmayı becerdik.

Artık eski yönetime sallama modası geçtiği için yeni hedefi Bursa İş Alemi ve İş adamları oldu. Neden bana kimse para vermiyor diye şikâyete başladı? İş adamının Mousa Sow gibi yanlışa yatırım yapmayacağını göremedi. Yanında bir tek BTSO Başkanını buldu. Onunda destek amacı belliydi ve maksadı hasıl etmek için Ali Ay’ı BTSO Meclisine soktu.

Yani Muhteremi Bursaspor Başkanlığı kesmedi BTSO’ da bir koltuk kaptı.

Bursaspor 27 Mayıs’ta seçim sandığına giderken üç aday çıktı ve Ali Ay son anda dördüncü olarak adaylığını açıkladı. Genel Kurulda yeni hiç bir şey söylemeden diğer üç adayın birbirini bölmesi sonucu yeniden Başkan oldu. Kerhen ve talimatla seçildiği Bağımsız Denetleme Kurulunun Başkana fark atarak seçilmesinden bellidir.

Eğri oturup doğru konuşalım!

Borçlar artmış, transfer yok, UEFA'da dosyalar birikmiş, TFF puan silme ve transfer yasağı koyabilir, DOSAB'ın hediye ettiği takım otobüsüne haciz gelmiş, taahhütlere uyulmamış ne gam!

Kafaya takmayalım.

Bu adamı kim seçti ve seçtirdi ona bakalım!

Aynı yöntemleri kullanarak iki kez başarısız olan biri aynı kafa ile devam edeceğim deyip yine seçilirse haklıdır. Bursaspor’u bazen kalkan, bazen rant, bazen sosyal prestij, bazen siyaset için kullananlara yolları kapamadıktan sonra adı değişir ama yeni isimli bir Ali Ay gelir.

Biraz eskiye gidip ders gibi bir olayı hatırlayalım.

İnş. Müh.Faruk Ilgaz FB başkanı ama aynı zamanda Adalet Partisinin önde gelen isimlerinden bir iş adamıdır. Süleyman Demirel derki; ‘Faruk bu seçimde aday olup ve TBMM ye girmeni istiyorum.’ Aldığı cevap ‘Sayın Genel Başkanım beni düşünmeyin’ olur ama Demirel ısrar eder.’ Faruk Milletvekili olacaksın hatta Bakan olmanı isteyeceğim.’ deyince ‘ Sayın Demirel ülkemde Milletvekili 450 tane var. Bakan derseniz 30 tane var ama Fenerbahçe Başkanlığı dünyada bir tanedir’ der ve kendisini bağışlamasını ister.

Bursaspor’a Başkan olmayı bu değerde gören bir anlayış göreve gelene kadar işimiz zordur.

O nedenle bir takım siyasi, cemaat icazetleriyle ve 1060 kişinin ‘duygusal’ desteği ile yeniden Başkan olan Ali Ay’ın zerre kadar suçu yoktur.

YORUM EKLE