banner2

Aynaya Bakalım mı Burkay?

Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz sözünün ‘cuk’ oturduğu matematik gerçekler vardır. Ne derseniz deyin kaliteniz kadarsınızdır. Kalite ise ölçülebilen bir değerdir.

BTSO nun Başkanı, timsah kafası yapacağım diye hala bitirilemeyen ve Bursa’nın kasasını kurutan bu yıl sekiz yaşına basan Timsah Arena’nın mucidi gibi, GUHEM diye bir hayale milyonlarca dolar yatırmak üzere ABD’de bağlantılar yaptığını gururla anlatıyor.

Bu GUHEM nedir biliyor musunuz? Bursa’da Uzay Merkezi kurmak ve ilk astronotu Bursa’dan çıkarmak için parası BTSO kasasından çıkan bir kuruluştur.

Ben Burkay olsam;

Eyyy Osman derim

Ne var bunda?

Olamaz mı?

ABD’ nin Rusya’nın ya da Çin’in boynuzu kulağı mı var?

Onların yaptığını biz niye yapamayalım.

Vallahi ben bile haklısın der ve kendimi aşağılık kompleksli yabancı hayranı bir ayran budalası olarak görürüm.

Ama gerçek öyle değil!

Geçenlerde acilden devletin hastanesine götürüldüm. Bana bebek gibi bakıp hayata döndürdüler. Hepsine minnet borçluyum. Başhekim bana ne dedi biliyor musun? Çocuğum sınava girdi Tıp’ın ‘T’ sini yazmadı. Artık matematik zekalı gençler tıpı tercih etmiyor ve sıradan çocuklar Tıp Fakültelerine giriyor dedi. Neden diye sordum. Cebinde çakı taşıyorum artık dedi. O kadar cahilleştik ki; acil servisten itibaren dertlerine çare olacak bizlerin can güvenliği tehdit edecek nesiller geliyor diye ekledi. Bilmiyorlar ki fiziki şartlardan biz de mutlu değiliz ama fatura bize kesiliyor dedi.

Ben ilerde yaşlı bir hasta olarak bana bakacak olan doktora güvenemeyeceğim ama siz bize güvenmeye devam edin diyerek sözünü bağladı.

Gelelim Gökmen’e

Bu Gökmen nerede yetişecek?

Üniversitelerimiz ilimi bilimi bıraktı siyasetin tuzağına düşmüş bir halde çırpınıp duruyor. Dekanlar rektörler ekran budalası oldular. Amfilerde ders vermeleri gerekirken, ekranlarda gerdan kırıyorlar.

50 sinden sonra senden 60 ından sonra benden Gökmen olmayacağına göre yeni sınava girenlerin tercihi ile Gökmen’ler yetişecek değil mi?

En son sınav sonuçlarına bakalım;

Matematik: 40 soru - 3, 9 doğru cevap

Fizik: 14 soru - 0, 4 doğru cevap

Kimya: 13 soru - 1, 1 doğru cevap

Biyoloji: 13 soru - 1, 6 doğru cevap

Yani bu durumda toplam 80 soruya verilen ortalama doğru cevap sayısı sadece 7 (yedi) oluyor.

Bu sayısal istatistik ile sınavdan çıkan kitleden Gökmen değil, Gökmen’in çay içtiği kafenin, yemek yediği lokantanın garsonu bile olmaz.

Allah aşkına içi boş hayaller yerine eğitimde bilimselliğe önem veren bir müfredat için çabalayın.

16 yılda 16 kez ve hepsi biri bininin üzerine koyarak geliştirileceğine bir öncekini ret eden ve ortadan kaldıran eğitim reformları yerine çağdaş ve doğru örnekler üzerinde çalışmalara katkı koyun.

Eğitimli insanlardan korkarsanız yarın ne mavi ne de beyaz yakalı adam bulamaz batarsınız.

İnanın eğitimli düşman bile cahil dosttan evladır.

YORUM EKLE