banner2

BaşarıYORUM

BAŞARI Öyküsü

Dernek statüsüne sahip bir Kulüp yapısı ve Yönetim Modeline sahip bir Kulüp düşünün;

Sıfır Finansal Borç ve 30 milyon Euro nakitten kısa sürede, Yönetimlerin yanlışları sonucunda Yanlış transferler, işe uygun olmayan (Yönetici tanıdıkları ile dolan) ve sayısı çok olan çalışanların olduğu, bozulan Kulüp yapısı sonucunda başarısızlıklar ve 90 milyon Euro borç.

Bunu çözen ise, Kulübün sıkı taraftarı olan , kendi alanlarında uzman 5 Profesyonel kişi.

Evet, kısaca özetlediğim bu Kulüp, hikayesi benziyor gibi görünse de Bursaspor değil.

Şu anda Dünya devi olan BARCELONA. Elephant Blue (Mavi FİL) Platformunu oluşturan bu 5 Kişinin yarattığı inanılmaz değişim, bizim için de ışık kaynağıdır.

Bu Beş kişi BARCELONA’DA Neler yapmış bir bakalım;

   Ekonomik, Sportif ve Sosyal Alandaki Hedefler...

Yeni yönetim hedefini, uygulayacağı Küresel marka stratejisiyle Barca’yı ekonomik anlamda başarılı bir Kulüp haline getirmek olarak belirliyor ve bu hedefe ulaşmak için Ekonomik, Sportif ve Sosyal olmak üzere 3 ana fonksiyon alanı oluşturuyordu.

Ekonomik alanda; Rekor yıllık zarar eden yüksek mali borca sahip Barca’da öncelikli hedef maliyetleri kısma, gelirleri artırma ve borçları uzun vadeye yayarak yeniden yapılandırma olarak belirleniyor, bu hedefler için ayrı stratejik planlar ortaya konuluyor ve son tarihleri de belli olmak üzere iddalı bir program en ufak detayıyla çiziliyordu. 1.Yıl hedefi SIFIR Bütçe açığı olarak belirlenirken, Kulüpteki Yapısal değişim, Liyakatli Profesyonel insanların işe alınması ve KOMPLE DEĞİŞİM sonucunda İlk yılın sonunda Kar dahi elde ediliyor.

Sportif alanda yetkili Teknik Sekreterlik pozisyonu oluşturuluyor ve Teknik Direktörün sekretere rapor etmesi kararlaştırılıyor ve finansal hedefler doğrultusunda sadece 1 yıldız alımı (Ronaldinho) hedefleniyor, sportif başarı hedefi ise ilk yıl için 2. planda tutuluyor, İspanya Ligi’ni ilk 4 arasında bitirerek Şampiyonlar Ligi’ne katılma hakkını elde etmek tek başarı kriteri olarak belirleniyordu. Sonuç, Real Madrid’in arkasında Lig 2.liği gibi büyük bir başarı.

Sosyal alanda ise hedef, yoğun bir kutuplaşma yaşanan taraftar ve üyeler arasındaki ilişkiyi düzelterek bunları birbirlerine ve Kulübe entegre etmek olarak belirleniyor ve son yıllarda unutulmaya başlanmış Barca değerlerinin yeniden ön plana çıkarılması olarak amaçlanıyordu.

Konumuz Bursaspor olduğuna göre, bu ve bunun gibi birçok örnekten yola çıkarak, kendi yol haritamızı oluşturmak zorundayız. Öncelikli olarak, bu KOMPLE DEĞİŞİM’i anlamamız ve istememiz gerekiyor. Yönetim, Camia, Üyeler ve Taraftarlar olarak; Değişim gereğini anlamak, istemek ve değişimi takip etmek çok önemli. İstenmeyen hiçbir değişim gerçekleşemez.

Hayatta elde edilen başarılar, genellikle sistemli bir biçimde çok çalışarak, çabalayarak, kendini geliştirerek uzun vadede elde edilir. Kısa vadede elde edilen başarılar, açıkçası geçicidir ve sürdürülemez. Buna Galatasaray’ın Avrupa Şampiyonluğu, Milli Takımımızın Dünya 3.lüğü ve hatta maalesef kabul etmemiz gerekir ki Bursasporumuzun Şampiyonluğu da dahildir.

Sistemli başarılar, bugünden yarına başarılamaz. Ancak hem şehir ve hem de taraftar potansiyeli ile Bursaspor’un bunu Barcelona gibi beklenenden önce elde etmesi de sürpriz olmaz.

Sonuçlanan Dünya Kupasına bir bakalım. Belçika, Hırvatistan gibi Milli Takımlara bakınca ne görüyoruz. Çok da eskiye gitmeden Zamanında çok rahat yendiğimiz bu takımların ve hemen hemen aynı oyuncu grubunun, İSTİKRAR ve SİSTEM’le birlikte Dünya Kupasında 2.ve 3.olduğunu görüyoruz. Bir başka örnek ise İzlanda. 350.000 nüfuslu bir ülke. Planlama, Organizasyon, Eğitim, İstikrar ve sonuç Başarı.

Liderler SİSTEM kurar. Bursaspor Yönetimi, acil olarak KOMPLE DEĞİŞİMİ istemeli, başlatmalı, ve Camiaya Liderlik yapmalıdır. Bunu samimi olarak isterse ve gösterirse, inanın tüm Bursa taşın altına elini koyacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihat Sapan
Nihat Sapan - 3 yıl Önce

Çok güzel, ufuk açıcı ve umut verici bir yazı. Zevkle okudum.

Emir Birgün
Emir Birgün - 3 yıl Önce

Can Kaptan
Güzel bir değerlendirme
Dilerim,yönetim ve yönetim adayları
Ne demek istediğini anlarlar.
Devamını beklerim

Yücel AKGÜN
Yücel AKGÜN - 3 yıl Önce

Super ve olmasi gereknler.ancak Bursaspor adina hic umidim yok sevgili Can..yazılarini dikkatle okuyorum.sevgilerimle...

Oğuz Güren
Oğuz Güren - 3 yıl Önce

Can bey tüm yazınızın altına imzamı atarım. Bir an önce bu atılımı yaparak kötü gidişata son vermemiz gerekiyor. "erken kalkan yol alır" . Başarılar dilertim.