banner2

Benim için 2018 ‘in güzel & kötü enleri...

Giden her yıl sırtına anılarımızı yükler ve izlerini bırakarak çeker gider. Küçücük şeyler bile denk geldiği zamanın anlamını unutulmaz kılar. Elbette onlarca güzel şey yaşadık, mutlu olduk ve onlarca kez üzüldük yas tuttuk ama dedim ya bazen küçücük şeylerdir hayatı anlamlı kılan…

Benim için 2018’in en güzel günü küçük oğlumun nişanı oldu. Sözün özü bir kızım daha oldu. Büyük oğlumdan gelen ilk kızım gibi…

Oğlum ve Kızımın nişanı 17 Haziran’da İstanbul Riva Villa Garden’ de Riva dersinin kıyısında cennet gibi bir açık hava mekanında oldu.

Dört kişilik çekirdek ailem çınar gibi bir yandan kök salarken aynı zamanda dallanıp budaklanıyor. Artık temeli Bursa’da, birkaç dalı İstanbul’da, bir dalı Bodrum’da, bir dalı dünyanın her an her yerinde olan hep birlikte dev bir çınar olduk.

İstanbul’a en güzel günümüze giderken sanki Türkiye’ye Muson yağmurları mevsimi gelmişti. Her yerde yağmur vardı. Yola çıkarken Bursa’da yağmur, Gemlik’te yağmur, Yalova’da yağmur, Gebze’de yağmur…

Bir saniye ara vermeden sürekli ve bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyordu.

Öğle saatlerinde Osmangazi Köprüsünden geçerken oğlum ağlamaklı bir sesle ‘Paşabahçe’den çıktık mekana gidiyoruz ama sağanak yağmur var. Ne yapacağımızı bilemiyorum’ dedi. Riva’da durum nasılmış dedim. Orada da yağdığını söyledi. Bir anda sanki durumu kurtarmak için ‘Merak etme yağmur kesilecek ve nişan saatinde her şey güzel olacak ‘ dedim ama doğrusu bende sıkıntı içindeydim. Nişan elbette ve her şekilde olurdu ama onlar mutlu günlerinde üzülmesinler istiyordum.

Kaptan Dünürüm ise meteoroloji ile canlı bağlantı halinde bana an be an bilgi veriyor ve alternatifler üzerinde kafa yoruyordu. Birazda onu rahatlatmak için ‘Kafanı takma haktan gelenin başımızın üzerinde yeri var. Her şey çok güzel olacak inanıyorum.’ dedim.

Ve bir mucize oldu!

Yine her yerde yağmur varken saat 16:00 sıralarında Riva’da güneş açtı ve çimleri bile kurutarak 18 :00 de mis gibi bir havada sahne ve masa düzenlerinin kurulumuna başlandı. Gün boyu hazırlanması imkansız olan mekan bir saatte hazır oldu. Saat 20:00’ de gelen konuklarımız ile birlikte gökte ay sahnede Ayça ile muhteşem bir gece yaşayarak çocuklarımızı nişanladık.

İşte o yağmursuz geçen saatler benim 2018 daki en mutlu anlarımdı.

2018’in son günlerinde ise yılın en acı günümü yaşadım. 12 Aralık’ta büyümesine, evlenmesine tanıklık ettiğimiz bir fidanımızı çok zamansız ve erken toprağa verdik. Her zaman birlikte olduğumuz aile dostlarımızın oğlunu menfur hastalık ailesinden, çocuklarından, ana babasından, kardeşlerinden, bizlerden ve dostlarından kopardı. Hastalığı süresinde herkes elinden gelen her şeyi yaptı ama yetmedi. Onu da yağmurlu bir günde cennete uğurladık.

Mekanın cennet olsun Sevgili Kadir Artun…

Bu iki olay bana hayatlarımızın paylaşarak kolaylaştığını gösterdi. Hayat elbette düğün ve cenazeden ibaret değil ama ancak her şeyin bizler için olduğunu unutmadan yaşamak en doğrusudur sanıyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Derya Balcan
Derya Balcan - 3 yıl Önce

❤️

Nihal BİLAL
Nihal BİLAL - 3 yıl Önce