banner2

Bu ülkede siz hangi futboldan bahsediyorsunuz?

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Başakşehir ve kupa sürprizini yapan Akhisar takımları bu sezon ülkemizi Avrupa’da temsil edememeye çıktılar. Akhisar’ın Avrupa kaderi doğduğunda alnına yazıldığı için konumuzun dışında ve davadan vareste tutalım.

Bu dört takımı ülkenin sözde en başarılı dört teknik direktörü çalıştırıyor.

Sırasıyla Fatih Terim, Şenol Güneş, Abdullah Avcı ve Ersun Yenal!

Bunların hepsi Milli Takımın emanet edildiği ve Milli Takımla ülkemize tek kupa kazandıramayan, tek final oynatamayan adamlardır.

Bunların kimisine İmparator, kimisine Padişah, kimisine Kral kimisine Paşa diyorlar ve hepsi de buna inanıyor.

Şimdi de baronlar Şenol Güneş’i Milli Takımın başına geçirmek için operasyona başladılar.

Şimdi bunların takımlarının bu sezon Avrupa’da ne yaptıklarına bakalım!

Fatih Terim’in Galatasaray’ı Şampiyonlar Liginde grup birincisi olur rüzgarı almıştı ama tek galibiyet tek beraberlik ile zar zor grup üçüncüsü olarak UEFA Ligine kaldı ve on bir yabancılı kadrosu ile Terim’in torunu olacak yaştaki oyunculardan oluşan Benfica’yı yenemeden elendi.

Milli Takım için tezgahı kurulan Şenol Güneş’in Beşiktaş’ı sekiz yabancı ile oynadığı UEFA liginde gruptan bile çıkamadan yeni yılı göremedi.

Abdullah Avcı’nın iki yıldır methiyeler yazılan ve bu sezonun en büyük şampiyonluk adayı Başakşehir takımı ise yedi yabancı ile ön elemede gitti ve gruplara bile kalamadı.

Ersun Yenal’ın bu sezon ligde kalmayı başarı sayacak olan Fenerbahçe’si ise altı yabancı ile Mart’ı görmeden Rusya bozkırlarında cüce Şubat’ta telef olup gitti.

Buyuralım buradan yakalım!

Genç nüfus diye öğündüğümüz 83 milyonluk ülkemizde futbol yeteneği olan üç beş bin delikanlı çıkmıyor. Birazı Avrupa’da Türkçe bilmeyen Türklerden oluşan ama çoğunluğu Afrika’nın üçüncü kalite futbolculardan oluşan yabancılarla kadro kuruyorsun ve başına da kerametleri kendilerinden menkul Türk Teknik Direktör getiriyorsun!

Asgari ücretin 2 bin lira olduğu bu ülkede milyon Eurolar vererek takımların başına getirdiğiniz bu adamlar tek bir Euro hak etmiyor.

Bunlar kendi kötüleri içesinde birinci olarak piyasa yapıyorlar ve futbolun ve de özellikle sporun ‘S’ sini bilmiyorlar.

Ey Kitapsızlar! 14 Yabancı transfer ve 11 in alayını bunlardan oluşturma izni verdiğiniz takımları Avrupa’da ara sıcak olarak yiyorlar!

Dört Türk takımını gömen Benfica, Zenith, Burnley ve Malmö hocalarının toplamından fazlasını bunlardan birine veriyorsunuz ama sonuçta salatada tere otu olabiliyorlar.

TFF Eğitim Dairesi gibi bir birim varsa çalışanların hepsini terhis edeceksin. Kedisini bile hayvan terapi merkezine göndereceksin.

Liyakat, tecrübe hepsi masal, hepsi hikaye hepsi yalan…

Hangisinin tenceresinde pişen yemek kaşığında çıkmış ki?

Sporu topluma sevdirmek ve yaptırmak görevi olan Belediyeler bile Afrikalılarla spor yapıyorlar. Bu ayıp bize yetmez mi?

Ülkenin sporunu Spor Akademilerini cemaatlerin tezgahı ile değil bileklerinin hakkı ile derece ile bitiren gençlere emanet edeceksin bunların yaptıklarından kötü olursa beni taşa tutsunlar.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihat Sapan
Nihat Sapan - 3 yıl Önce

Müthiş bir yorum çok beğendim. Tamamen ülke futbolunu ve ülke sistemimi (sistemsizliğini) anlatıyor. Elinize sağlık.
Sayın Samet Aybaba 900 bin Euro yıllık ücreti için aslında çok para değil diyordu. Ortalama genç doktor ve mühendis kazancının 7-8 bin tl olduğu ülkemizde başarısızlığın başarı gibi sunulduğu ortamda bu arkadaşların kazançları (üstelik vergisiz sanıyorum) dikkat çekiyor.