banner2

Asgari Ücret üzerine .....

Asgari ücreti kafaya takmayan tek kurum Bursaspor'dur. Başkan nasıl olsa aklına geldiği zaman maaş ödediğinden inen kalkanla işi olmaz.

Asgari Ücret üzerine .....

Asgari ücretin açıklanması ile birlikte yorumlar peş peşe gelmeye başladı. Devlet, İşçi ve İşveren kesiminin resmi ağızları küçük nüanslar dışında farklı olmadı.

İşçimizi enflasyona ezdirmedik…

Gönül daha çok vermek isterdi ama şartlar bu kadarına yetti…

Sendika olarak istediğimizi aldık…

İşverenler olarak fedakarlık yaptık…

Gibi gibi gibi…

Uzayıp giden konuşmalarla 2020 TL yi yorumladılar…

Halkın içine girdiğiniz zaman gerçek sesler çok daha etkileyici çıkıyor. Mesela sizce ‘ Fazla olmuş işten çıkarmalar ve kayıt dışı işçi çalıştırmalar artacak ‘ diyen kim olabilir?

Yanıldınız! İşveren değil, işçilerden duydum bu sözleri…

Biri de şöyle dedi ‘ İşçiye yetmez yine aç kalacak ama birçok işyeri batacak’ bunu da bine yakın işçi çalıştıran bir işveren söyledi.

TÜİK rakamlarına göre yoksulluk değil, açlık sınırlarının bile altında olan bu rakamı son altı aydır tırmanan fiyatlar ve enflasyon üzerinden doğru okumak gerekir.

Hal böyle iken çağ dışı bir yobazın İnegöl’de mutlu aile için kadınların işi evde oturmaktır sözünü dikkate bile almıyorum.

Ancak!

Öte yandan çok okumuşunun bile 1600 TL asgari ücretle iş bulanların şanslı olduğu bir ülkede İPHONE nin yeni modelleri geldiği zaman mağaza kapılarında geceden nöbete kalan bir ülkede yaşıyoruz.

Şimdi Türkiye’de IPHONE satışlarını analiz eden otomotiv sektöründe satışlar patlayabilir. Asgari ücret 2020 TL olunca spor otomobil markaları Türkiye’ye otomobil yetiştirmek için fazla mesaiye başlayabilirler.

İşin şakası bir yana tüketim toplumu olmaya karar vermiş bir millete ne verirseniz harcayacak bir yer bulacağından verilen rakamın boyutu değil, üretimin gücünü hissettirmek esastır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER