banner2

BTB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı; Enflasyonla ...

BTB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı; Enflasyonla mücadelenin başına dolu yağdı! Matlı,  Son günlerde meydana gelen doğal afetler neticesinde İnegöl ve Yenişehir`de 12 bin dekar alanda ekili patates, ayçiçeği, buğday, pancar ve biberde yüzde 60-70 oranında zarar meydana geldiğini ifade etti.

BTB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı; Enflasyonla ...

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı,  Son günlerde meydana gelen doğal afetler neticesinde İnegöl ve Yenişehir`de 12 bin dekar alanda ekili patates, ayçiçeği, buğday, pancar ve biberde yüzde 60-70 oranında zarar meydana geldiğini ifade etti.

Matlı, “Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin gündemini en çok meşgul eden doğal afetler, Ege ve Akdeniz’de yaşanan orman yangınları ile Marmara Bölgesi’ndeki dolu ve sel felaketleriydi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı verilerine göre; 2017 Temmuz ayının sonunda Marmara Bölgesi ve özellikle İstanbul’da bir hafta arayla gerçekleşen dolu yağışı ve sel felaketlerinin toplam zararı 700 milyon TL’yi bulmuştur” dedi.

Yaşanan doğa olaylarının yüzde 70`ini sel, deprem ve ağır hava olaylarının oluşturduğunu belirten Matlı, “Küresel ısınmanın etkileri gıda fiyatlarını da finansal istikrarı da doğrudan etkilemektedir. Yaşanan doğal afetler, enflasyonu tetikliyor, tarım ürünlerinin fiyatlarının artmasına sebep oluyor ve sonucunda da nihai tüketicinin alım gücünü azaltıyor” şeklinde konuştu.

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, iklim değişikliği nedeniyle tarımsal ürünlerin verimliliklerinde görülen düşüşler ve buna bağlı olarak ortaya çıkan fiyat dalgalanmaları, enflasyonla mücadeleyi de güçleştirdiğini sözlerine ekledi.

https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gif

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER