banner2

Bursa’da İşsizliği Önlemek İçin Dev Proje.

Bursa'nın Orhaneli ilçesinin marka değerini katlayacak Mermer OSB projesiyle ilgili özel açıklamalarda bulunan Başkan İrfan Tatlıoğlu, "Tamamen yerli ve milli 61 yatırımcıyla yola çıktık" dedi. Tatlıoğlu bu projenin Orhaneli'nde 30 bin kişiye ekmek kapısı olacağını ve böylelikle şehre olan göçü engelleyeceklerini dile getirdi.

Bursa’da İşsizliği Önlemek İçin Dev Proje.

Yaklaşık olarak 500 milyar dolarlık rezervi içinde barındıran Bursa'nın Orhaneli ilçesinde yer alan mermer ocakları adeta cevher gibi işlenmeyi bekliyor. Projenin ilk duyulmasının ardından büyük ilgi odağı olan adeta dünyanın gündemine oturan Mermer OSB'de gelinen son noktayı anlatan Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, hale hazırda 61 fabrikanın yapılmasının teyitlerini aldıklarını dile getirdi.

30 bin kişiye iş imkânı sağlanacak

Bu aşamada temelleri atmak için yer alımlarına başladıklarını vurgulayan Tatlıoğlu, "Yer alımlarından sonra zannediyorum sene sonuna kadar fabrika inşaatlarımız da başlar. 61 fabrika yaklaşır 100'er kişiden çalışsa altı bin kişi orada çalışır, 5'le çarparsanız 30 bin yapıyor. Orhaneli'nin şu anda köyleriyle beraber nüfusu 20 bin zaten. 30 bin kişinin ekmek yiyeceği yan kollarıyla beraber ciddi anlamda ekonomik olarak da destek sağlayacağı bir durum haline getirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Dünyaya açılan bir proje

Dünyanın dört bir köşesinden yatırımcıların Orhaneli'ne geldiğini söyleyen Başkan İrfan Tatlıoğlu, "Çin'den ve Belçika'dan yatırımcılar geldi. Almanya'dan bir sanayici "Ben OSB'nin tamamını yapayım, size satayım; ben üreteyim, ben satayım" gibi teklifler getirdi. Ama biz yerli sermaye dediğimiz, bizim iş adamlarımızla beraber yapmak istiyoruz. O katma değeri o iş adamları kazansın istiyoruz. O katma değeri o iş adamları kazanırsa ihracatı da o iş adamları yapar; dolayısıyla Türkiye ekonomisine katkı sağlarız. Bizim zenginimiz olursa, ülkemizde para harcanır" ifadelerini kullandı. Hali hazırda 61 yatırımcının şu an taahhüdü bulunduğunu kaydeden Tatlıoğlu, " 'Ben hemen fabrikama başlayacağım, yerimi alacağım' diyorlar. Bursalı değiller; ama bu yörelerde Afyon'da, Isparta'da, Burdur'da ocağı olan milli insanlar. Ülkesini, vatanını, bayrağını seven insanların bu işlerin içinde olmasını tercih ediyoruz" açıklamasında bulundu.

"İtalyan mermeri yerine Türk mermeri olsun"

Mermer OSB'deki önceliklere ilişkin de bilgiler veren Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, "Bölge, yer altı zenginliklerimizin burada işlenmesi sebep olacak. Türkiye ekonomisi üzerinde şöyle bir kanı var. Biz kütük mermerimizi örneğin 5 TL'ye yurtdışına gönderiyoruz. İtalya bunu alıyor, sadece biçiyor. Sonra İtalyan mermeri diye 25 TL'ye bize satıyor. Bizim hanımlar da alıyor evlere döşediğimiz için "Bizim mutfağımız İtalyan mermeriyle döşeli" diye birbirlerine hava atıyor. Bursa Erenler ‘den çıkan mermer demiyoruz. Biz bunu kendimiz biçer, kendimiz üretirsek, biçilmiş şekilde satarsak 5 TL yerine 15 TL'ye satacağız; dolayısıyla katma değeri daha fazla olacak. İş adamımız daha fazla kazanacak, insanımıza istihdam sağlanacak artı bunların artıklarından evlere süs eşyası, vazolar, çeşitli aksesuarlar, hediyelik eşyalar yapabileceğiz" diye konuştu.

İlçeye mermer ile alakalı üniversite açılacak

Projenin çok ayaklı bir kalkınma pozisyonu olduğunu dile getiren Başkan Tatlıoğlu, "En önemlisi mermerde de Türk markası olacak. Meslek yüksekokullarımızda artıklardan nasıl yararlanabiliriz çalışmaları olacak, iş adamlarımızın AR-GE çalışmaları olacak. Mermerin tozunun bile çeşitli yerlerde kullanılabilmesi için imkân var. En güzel şey de şu; mermer doğadan çıkıyor, doğanın bir parçası. Tozu olmayacak, etrafı batırmayacak, pis kokusu olmayacak, doğayı kirletmeyecek. Mermeri sadece suyla keseceğiz, bu suyu da kapalı sistem içinde süzüp tekrar çalıştırabileceğiz. Tozundan bile yararlanabilecek şekilde bir sistem geliştirdik. Bizim bir sloganımız var: 'Fabrikalarımız eczane gibi olacak' Çok temiz, çok arınık olacak. Teknik olarak en yüksekteki atölyelerden yapacağız mümkün oldukça. Aynı zamanda orada bir üniversitemiz olacak, bütün ürünleri gösteren bir fuar alanımız olacak. Orhaneli'nin 7'sinden 77'sine herkese faydası dokunacak bir pozisyon olacak, çok mutlu olacağız; yüzdük kuyruğundayız şu an" ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER