banner2

Elektrik çarptı! Doğalgaz uçtu! Tepkiler arttı.

Bu zamlara bazılarından tepkicikde olsa her yerden tepki var ama tüketici dernekleri yaz uykusunda olsa gerek halk adına sosyal medya dışında tepki gösteren yok

Elektrik çarptı! Doğalgaz uçtu! Tepkiler arttı.

BTSO TEPKİCİĞİ

Başkan Burkay, BOTAŞ’ın yapmış olduğu yüzde 50’ye yakın artışa da değindi. İbrahim Burkay, “Bu zammın ardından gelen elektrik zammı da işletme giderlerine artış olarak yansıyacak. Türkiye’nin yatırıma ve üretime ciddi anlamda ihtiyaç duyduğu bir ortamda girişimcilere ilave yük getiren bu zamlar tekrar gözden geçirilmelidir. İş dünyamız adına Bakanlığımızın yüksek oranlı zamları tekrar değerlendirmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

BUSİAD TEPKİSİ

Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların, üretime en çok ihtiyaç olduğu böyle bir dönemde sanayicinin enerjisini düşürdüğünü söyledi.

BUSİAD Başkanı Türkay, elektrik üretimi yapan özel sektör santrallerine verilen doğalgaz fiyatına yapılan yüzde 49.5 zammın ardından, sanayi doğalgazına yüzde 14, elektriğine de yüzde 14 zam geldiğini hatırlattı.

Türkay, döviz kurlarındaki aşırı oynaklığın girdi maliyetlerini zaten yukarı çektiğini, buna bağlı olarak enflasyon ve işçi giderlerinin de arttığını belirterek, üretime son darbenin de enerji fiyatlarıyla geldiğini söyledi. Türkay, “Üreterek kalkınmak zorundayız, sanayide de, tarımda da, hizmet sektöründe de bu geçerli. Üretmek zor bir işti. Artık daha da zor bir hal aldı. Sanayicinin hem gerçek anlamda, hem de mecazi olarak enerjisi tükeniyor. Üretimde yaşanacak sıkıntılar, ekonomimizi çözümü daha da güç bir noktaya götürür. Bu zamlar, revize edilen enflasyon rakamını çok daha yukarılara çıkacak” dedi.

Türkay, hükümetin, üretimde aksamalara izin vermeyecek düzenlemeler yapacağına olan inancını koruduğunu da söyledi.

İSO TEPKİSİ

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan BOTAŞ'ın elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaz fiyatına yüzde 49.5 oranında zam yapmasına tepki gösterdi.

Yapılan zammı ‘talihsiz bir karar’ olarak niteleyen Bahçıvan, “BOTAŞ'ın elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgaz fiyatına 1 Ağustos 2018'den geçerli olmak üzere yüzde 49.5 gibi çok ağır bir zam yapmasını, üretim hayatımız ve sanayimiz açısından alınmış çok talihsiz bir karar olarak görüyoruz.” dedi.

“Eli her zaman taşın altında olan sanayicimiz; zorlu ve rekabetçi iç ve dış koşullara karşı fedakârca mücadele verirken enerjiye yapılan bu yüksek zam karşısında elektrik çarpmış gibi adeta büyük bir şok yaşamaktadır.”

Gelecek hedefleri çok büyük olan Türkiye'nin bu hedeflerine ulaşmasının yolu üretim ekonomisini güçlendirmekten, üretim hayatımızı öngörülebilir kılmaktan geçmektedir. Öngörülebilir bir üretim hayatına en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde BOTAŞ'ın paydaşlarına haber vermeden, ön bir duyuru yapmadan, adeta keyfiyeti çağrıştıran, çağdaş yönetişim anlayışıyla bağdaşmayan bir yaklaşımla aldığı bu baskın zam kararı ekonomik gerçeklerimizle bağdaşmadığı kadar, akıl ve vicdanla da uyuşmamaktadır.

BOTAŞ'ın her açıdan rasyonel olmayan bu kararını ivedilikle gözden geçirmesini, sanayimiz ve sanayicimiz adına talep ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER