banner2

Okul Kantinciler feryat ediyor!

Ekonomik belirsizlik ve dövizdeki tırmanma bazı okullara bundan yararlamak için fırsat doğurdu ve kiralar patladı.

Okul Kantinciler feryat ediyor!

Ders zili anaokulu ve 1’ci sınıf öğrencileri için 10 eylül de çalacak. Velilerin okul ziline günler kala evlatlarının ihtiyaçlarını karşılamak için çarşıyı kapı komşusu yapmışken, öğrencileri bekleyen asıl tehlikenin ne kadar farkındayız.

Bursa’da okul kantinlerini işleten esnaf, yakın tehlikeye dikkat çekerek velileri uyardı. Bursa Kantinciler Oda Başkanı Recep Çam, oda esnafı ile bir araya gelerek 2018-2019 eğitim yılında alınması gereken önlemler hakkında istişarelerde bulundu.

Çam; “Bursa’nın hizmet sektöründe yaklaşık 1 milyon öğrenci ve öğretmene sabah 07,00 den akşam 17,30’a kadar en uygun fiyatlar ile hijyenik ortamdaki gıda ürünleri ile 10 bin civarında çalışanları ile birlikte esnafımızla hizmet ediyoruz. Dövizdeki dalgalanmalar bizleri de ister istemez etkiledi. 2 ay önce okullar ile anlaşma yapan esnaflarımız yıllık kira bedellerine yüzde 5 ila 8 gibi zam karşılığı yıllık sözleşme imzalamıştı. Şimdi geldiğimiz sonuç maalesef birçok kurumun kira bedellerine yüzde 20 ile 33 oranında ek zam talebi ile karşı karşıya kaldık. Birçok esnaf bu yüzden rakamlara direnemeyeceği için sözleşmelerini iptal etti.

Bu rakamları verebilmek için, sattıkları ürünler de besin değerinin nominal rakamların altına düşerek sürümden kazanması lazım. Ekmeğin, sütün, meyve suyu gibi 46 temel besin kaynağının taban fiyatları belli iken, bizler en alt meslek gurubu olarak, devletten vergisini, çalıştırdığı elemanın priminin kuruşunu gününde ödeyen esnaf olarak ne kadar direnebileceğiz.

Biz sürekli fiyat ve kalite denetimindeyiz..

kantinlerin haksız kazançla servet edindiğini düşünüyorlar. Oysa ki; bizler gerek Bakanlıklar gerekse Belediyelerin ilgili birimleri tarafından sürekli denetime tabi tutulan esnafız. Unutmayın çocuklarınız sadece sizin değil, bizim de evlatlarımız. Onlara bizler emanet olarak bakıyoruz. Gelir durumu yeterli olmayan velilerimizin evlatlarına da gözümüz gibi bakıyoruz, üzerimizdeki maddi yükümlülükler azaltılırsa eğitim için bir tuğlada biz koyarız. Devlet büyüklerimizden bizlerin sorunlarına da odaklamalarını istiyoruz.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER