banner2

Siz Hasbi Ağa’yı bilir misiniz?

Hasbi Ağanın serveti de Türk Ekonomisi gibi günden güne eriyip gidiyor. Bugün para kumarbazlarına değil 80’ lerde bir masal kahramanı gibi salyangoz ve kurbağadan kral olan Hasbi Ağa gibi üreten insanlara ihtiyacımız var.

Siz Hasbi Ağa’yı bilir misiniz?

Bir inceleme gezisi için Karadeniz’e uçtuk. İlk durak Samsun Çarşamba oldu. Yeşilırmak nehrinin suladığı Çarşamba Ovasına hayran kaldım. Yeşilırmak ise pırlanta bir gerdanlık gibi ovada parıldıyor ve Erzurum dağlarından başlayan öyküsünü Çarşamba ovasına bereket taşıyarak Karadeniz’de sonlandırıyordu. El tokadını görmeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış misali biz minnacık Nilüfer Çayımızla övünürken ve onu kirletenlere lanet okurken, Yeşilırmak’ı görünce yollardaki maden şirket tabelalarına isyanım çok büyük oldu.

Dünyanın en lezzetli GDO su bozulmamış soğanı, Yeşilırmak kıyısında beslenen ineklerin organik sütü, efsane sarma yaprakları, şıralık ve pekmezlik üzümü o bölgenin unutulmaz lezzetleri ve alıcı bekliyor.

Yeşilırmak, Kelkit çayı biterse Anadolu biter herkesin haberi olsun. İç Karadeniz’e giderken Erbaa, Amasya, Niksar’ın da cennetten birer parça olduğunu gördüm. Bereketin hala Anadolu’yu terk etmediğini görüp mutlu oldum. Çarşamba’ da çok etkilendiğim bir şey oldu.

Kıssadan hisse değil gerçek!

Bugün Samsun Çarşamba’daki zamanında binlerce insanın çalıştığı tesislerin metruk bir halde yattığını gördüm. Bu kimin dediğim her tesis Hasbi Ağa’nın çıktı. Yeşilırmak Çarşamba ovasını varlığı ile abat etmiş ve toprağın üstünde her türlü meyve sebze yetişirken, toprağın altında salyangoz ve akarsu kıyılarında kurbağalar cirit atarken, Avrupa’ya ihracat yapan ilk okul mezunu Hasbi Menteşoğlu küstürüldükten sonra atıksız, dışa bağımlı olmayan, kırsalı destekleyen bu sektörün yok olup gidişi herkesin dilinde acı bir tat bıraktığına tanık oldum.

Hasbi Ağa’nın Özel ve İş Yaşamı

1838 yılında Samsun Çarşamba’ya bağlı bir köyde dünyaya gelen Hasbi Menteşoğlu, okul yüzü görmeden çalışmaya başlamış, azim, çalışkanlık, farklılık yaratan atılımları ile kısa zamanda büyümüş ve 30 bin çalışanı olan 43 işletmeye ulaşmıştır.

Renkli, komplekssiz ve medyatik kişiliği ile Türkiye’nin tanıdığı bir isim haline gelen Hasbi Menteşoğlu, şirketlerini Menteşoğlu Holding bünyesi altına toplamıştır.
 

Hasbi Menteşoğlu, tatil köyü, salyangoz ve kurbağa ihracatı, sera, gömlek, salça, un, nişasta, glikoz, fındık, yağ fabrikaları gibi birçok alanda Menteşoğlu Holding kanalıyla iş yapmaktaydı. Binlerce insana istihdam sağlayan 100'den fazla işletmeye sahipti. 20 Ocak Faciası sonrasında kulüp başkanlığından ayrılmış ve daha sonrasında da işleri kötü gitmeye başlamıştır.
 

1990 yılında bir hafta içinde 30.000'e yakın insana istihdam sağlayan 43 işletmesine hayalî ihracat yaptığı iddiasıyla bir haftada devlet tarafından el konulmuştur. Zamanla tüm işletmelerine el konduktan sonra iflas eden Menteşoğlu ise gözlerden uzak bir şekilde yaşamına devam etmiş ve 27 Şubat 2002 de vefat etmiştir.

Kim hırsız?

Özal döneminin çakma prenslerinin söz sahibi olduğu ve saatlik K.H.K çıkarılıp adam kayırıldığı ekonomi dünyasında İlkokul mezunu Hasbi Ağa’nın kanına girip ona yanlış yaptıranlar pili bitince Hasbi Ağanın fişini çekerek Türkiye’ye en büyük kötülüğü yapmışlardır. Hasbi Menteşoğlu’na hayali ihracatın ne olduğunu bile öğretemezken, onu yoldan çıkarıp adına leke sürdürenler Samsun ve Türkiye düşmanıdırlar. Devlet hırsızların yanında olmuş ve dev tesislerin kapanmasına çanak tutmuştur. Onun yerine Hasbi Ağa’nın kayyum üzerinden işletmeye devam etse ne o itibar, ne de devlet gelirini kaybederdi.

Spor ve Hasbi Ağa

1982'de Çarşambaspor başkanlığı da yapan Menteşoğlu, 20 Şubat 1984 tarihinde Samsunspor 1. Lig'de iken kulüp başkanlığına gelmiştir. Başkanlığı döneminde Samsunspor 1. Lig'den şampiyon olarak Süper Lig'e çıkmış, şampiyonluğa oynayan bir takım haline gelmiştir.

1983-84 sezonundan itibaren Samsunspor, Hasbi Menteşoğlu’nun resmen değilse de fiilen işlerden elini çektiği 1988 yazına kadar evinde oynadığı 86 lig maçında sadece 5 mağlubiyete uğramıştır. Hasbi Ağa'nın döneminde Samsunspor iki kez de Süper Lig gol kralı çıkarmış, Türkiye A Millî Futbol Takımı'na ise üçü banko oynayan dört futbolcu vermiştir.

Kırkpınar tarihinin en (reel) yüksek bedelli ihalesini alarak Kırkpınar Ağası olmuştur. 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 10:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ertuğrul Mat
Ertuğrul Mat - 3 yıl Önce

Maalesef.

burhan
burhan - 2 yıl Önce

ALLAH RAHMET EYLESİN .BİRÇOK İNSANIN EKMEK YEMEK EMEKLİ OLMASINA VESİLE OLMUŞ BÜYÜĞÜMÜZ .

Alperen KESKİN
Alperen KESKİN - 2 yıl Önce

ALLAH GANİ GANİ RAHMET EYLESİN, BİNLERCE KİŞİYE İŞ VE AŞ VEREN, FABRİKALARIYLA BU GÜN 2019 YILINDA UNUTULMUŞ OLAN ÜRETİMİ İLE EKONOMİMİZE KAYNAK SAĞLAYAN İYİ BİR İNSAN HASBİ AĞA

SIRADAKİ HABER