banner2

Sizin Bursa’nıza Turist Gelmez.

Bursa bitmiştir dağılabiliriz!

Sizin Bursa’nıza Turist Gelmez.

40 yıl önce Bursa’mızın onlarca sıfatı vardı ve hepsi de çok yakışırdı. Bu yüzden de şehirlerarası tekerlemede ilk iki satırın değişmez iki ilinden birisi Bursa idi.

Tekerleme şöyledir.

“İstanbul’da eğlen, Bursa’da dinlen, … ’da evlen!” Evlenme kısmını her ilimiz kendine göre yazardı ama eğlenilecek ve dinlenilecek şehir değişmezdi.

Osmanlının ilk Payitaht Şehri Bursa, Yeşil Bursa, Cennet Bursa, Kaplıca Şehri Bursa, Su diyarı Bursa, Şeftali, Üzüm, İncir, Kestane Diyarı Bursa, Döner Kebabın doğduğu, Havlunun dokunduğu şehir Bursa, Kış Cenneti Uludağ, Denizin kıyısı Bursa…

Bu sıfatların her birisi geçmişte binlerce Turist demekti. Bugün ise el birliği ile bitin değerlerimiz yok ederek transit yolda bir küçük mola gibi kullanılan bir Bursa’yı yarattık.

Hanlar Bölgesi ve Kapalıçarşı’ya Belediyeler vasıtasıyla milyon dolarlar dökerek ihya ettiğimiz zannettik ama ruhlarını yok ettik. Kapalıçarşı’yı esnafının keyfine göre 10:30 da açan bir anlayış olur mu?

Hanları bir dolaşın da tarihin içine nasıl edilir gözlerinizle görün diyeceğim ama görmek için göz lazım. Herkes Bursa’ya kör bakar olmuş gidiyor. Tarih kokan hanlar, artık, eter, asit, pas ve nargile kokuyor. Tarihi kapıları çelik kapıya döndürülmüş, koridorları işgal altında siz oraya konuk bekleyeceksiniz he mi?

Olursa söylerim.

Başta BŞB olmak üzere bütün Belediye Başkanlarında vebal vardır. Her yer talan edilirken, yüzünüz kızarmadan kurdelesini sizler kesiyorsunuz. Uludağ’da öyle, Mudanya’da öyle, Kocayayla’da Merkezde öyle ilçelerde öyle öyle yedirdiniz, peşkeş çektiniz ama hala doyuramadınız.

Şimdi artık sayenizde Bursa turizmde küme düştü. Sıra Bursaspor’a geldi onu da cehalete teslim ettiniz düşüreceksiniz.

Kışa doğru turizm panelleri başlatacaksınız. Hem de ayrı ayrı toplantılar yapacaksınız. Valilik ayrı, Belediye ayrı, BTSO ayrı salonlar tutacak, nutuklar atacaksınız. Kendinizin bile inanmayacağı sözler vereceksiniz.

Yapmayın!

Mudanya’da tarih katledilirken verdiğiniz poz size yeter. O bütçeyi fakir fukaraya harcayın.

Sizin Bursa’nıza turist gelmez!

Van, Urfa, Mardin, Antep, Trabzon, Karadeniz, Kapadokya bizi fersah fersah geçti haberiniz bile yok. Avuç içi kadar Safranbolu’nun bile bizi katladığını biliyor musunuz?

15 yıl öncesine kadar lağım kokulu, kiremit tozlu Eskişehir cennete döndü ama sizler bizler Bursa’yı yok ettik.

Helal(!) olsun bize!

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER