banner2

Yatırımcılara Bir Milyon Euro Destek...

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılım fonundan yararlanma amacıyla kurulan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), 2013 ve 2016 yılları arasında Bursalı yatırımcılara 82 milyonluk hibe desteği sağladı. Kurum, 2016 yılında başlayan ve 2020 yılına kadar sürecek olan yatırım programında da yeni yatırımcılarını bekliyor.

Yatırımcılara Bir Milyon Euro Destek...

Bursa'da 2013 yılı 2016 sonu arasında yaklaşık olarak toplamda 300'ün üzerinde proje başvurusu geldiği söyleyen TKDK Bursa İl Koordinatörü Ömer Berksun, "Biz bunların 225 tanesi ile sözleşme imzaladık, 220 tanesi ile de yatırımı tamamlayabildik. Toplamda da 4 yılda 207 milyonluk bir yatırım gerçekleşti Bursa'da. Çok çeşitli başlıklar var. Süt, et, küçükbaş, büyükbaş, tavukçuluk sektörleri var. Bunun yanında soğuk hava depoları, et, süt işleme tesisleri, kırsal turizm, yenilenebilir enerji desteklerimiz var. 3 sektör ve 16 başlıkta 207 milyonluk bir yatırım gerçekleşti. Bu yatırımların 180 milyonluk yaklaşık bir harcaması oldu, bunlara da 82 milyon TL hibe desteği dağıttık" dedi.

Yeni program 2020 yılına kadar
2016 yılı sonuyla tamamlanan programda 2'inci programa başlamış bulunduklarını da belirten Berksun, "Bu süreçte de çok yoğun bir proje kabulümüz gerçekleşti Bursa il koordinatörlüğünde. Şu anda da 3'üncü başvuru çağrımızda kabul edilen projeleri incelemeye devam ediyoruz. 67 tane proje geldi bunların 32 tanesi hayvancılık, 35 tanesi ne diğer alanlarda projeler geldi. Bu programı da 2020 yılına kadar uygulayacağız. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Fonlarından, Türkiye Cumhuriyeti'nin de katkısıyla 1 milyardan fazla kaynak var. Yüzde 75'i Avrupa Birliğinden, yüzde 25'i de Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanıyor. Şu anda da yapılan programda yüzde 40 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda yatırım yapılan uygun bulunan projelere hibe desteği olarak vermeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Hayvancılıkta 1 milyon Euro'ya kadar harcama desteği
Yapılan hibe desteklerinde ayrıca hayvan desteklerinin bulunmadığını önemle belirten Berksun, "Süt üreten büyük baş ve küçükbaş işletmelerin kurulması, buralarda özellikle inşaat harcamaları, işletmelerin içerisinde kullanılan makine ekipmanları, proje masrafları ve görünürlük harcamaları olmak üzere 4 tane destek programımız var. Hayvancılıkta 1 milyon Euro'ya kadar yatırımcı harcama yapabiliyor. Bu miktar yatırım türüne göre değişiyor. Verdiğimiz destekler karşılıksız destek şeklindedir. Yapılacak yatırımların Bursa'mıza kazandırılmasını istiyoruz. Bütün yatırımcılarımızı da kurumumuzdan bu desteklemeden almak için bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER