banner2

''Biz ayaktaysak yerde yatan kim''?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9-0 devam eden maçı yorumlarken dimdik ayaktayız mesajı CHP saflarında ‘ Biz ayaktaysak yerde yatan kim? Bu ne ayak?’ şeklinde yankı bulması ‘Müjde nur topu gibi bir olağanüstü kurultayınız olacak’ yorumlarını gündeme oturttu.

''Biz ayaktaysak yerde yatan kim''?

24 Haziran seçim sonuçlarının ardından beklenen oldu ve maaile yenen öğle yemeği sonrası Muharrem İnce emekli edeceğini ilan ettiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda bu konuyu beş yıl sonra görüşelim demesinden sonra kılıcını ikinci kez çekip bu sefer Kemal Kılıçdaroğlu’ nun onursal başkanlık yoluyla emekliliğini istemişti.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun 9-0 devam eden maçı yorumlarken dimdik ayaktayız mesajı CHP saflarında ‘ Biz ayaktaysak yerde yatan kim? Bu ne ayak?’ şeklinde yankı bulması ‘Müjde nur topu gibi bir olağanüstü kurultayınız olacak’ yorumlarını gündeme oturttu.

Herkesin kazandığını iddia ettiği ama sonuçlarının kimseyi memnun etmediği seçimden sonra CHP tarafında olacaklar ayan beyan belliydi.

CHP, Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce dışında Milletvekilliği seçimlerine eski tas eski hamam haliyle hazırlanırken tek bir planı vardı. O müthiş(!) plan da kendilerini MHP nin yüzde 5-7 bandında oy alacakları üzerine kurgulanmıştı.

Sonuç böyle olunca zafer kaçınılmazdı ama bu Ayı’nın armudun bol olacağını öngörmesi gibi bilimsel(!) bir yaklaşım olduğundan sandıktan çıkan oy ayının istemediği gibi az olunca açlık kaçınılmaz oldu.

Bir kere CHP nin adayları heyecan vermediği gibi eskilerden medet uman anlayışın toplumda karşılığı olmadığını görememek bir sorunları vardı.

Bursa özelinde CHP İl Başkanı adamını ikiden ikiye koydurmayı başarmıştı ama bunun nelere mal olacağını göremeyecek kadar zafer sarhoşluğu içinde seçimde yatınca Bursa kayda değer bir kayıp yaşadı.

Bursa’da Nilüfer İlçe Başkanı tarafından başlatılan sürece dört dönem önceki CHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan’da katıldı ve düzenlediği basın toplantısında seçim sonuç sorumlularının gereğini yapmasını istedi.

Uzun süren suskunluğunun ardından ‘Bilerek susmak, bilmezken söylemekten daha kötüdür ve vebali büyüktür’ sorumluğu ile yola çıktığını ifade eden Akdoğan;

Seçim sonuçlarını yorumlarken ‘Bu seçimin kaybedeni AKP’ dir. Kazananı ise demokrasidir’ diyen Kılıçdaroğlu’nun akıl tutulması içinde olduğunu vurguladı.

Kılıçdaroğlu’nun ilk Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Ekmelettin İhsanoğlu’nun ipine sarılmasının tarihi hata olduğuna vurgu yapan Gürhan Akdoğan, bu seçimde ise aday doğru ama teşkilat yanlıştı dedi.

Kılıçdaroğlu’nun kakma akıllarla CHP yi kimlik arayışına soktuğunu ve sağa yaslama gayreti içinde olduğunun altını çizen Akdoğan, CHP soldur ve toplumdaki karşılığı böyledir dedi.

Sol tanımının içinde çağdaş yaşam biçimi, hakça paylaşım ve Atatürk ilke devrimlerinin olduğunu ifade eden Akdoğan, bugün için CHP kimlik bunalımı vardır dedi.

Basın Toplantı metninde atladığını söylediği CHP yi bir mezhep partisi algısının oluşturma çabalarına tepki göstererek bu hassas dengenin bir taraf lehine bozulmasına asla sessiz kalamayız diyerek, CHP nin kaybettiği dört puanda bu algının büyük rolü olduğunu ifade etti.

Sonuç olarak Gürhan Akdoğan’da ülkesi ve partisi adına makam ve mevki derdi olmadan sahalara döneceğinin işaretini Mahfel’den verdi.

Bizim de aklımıza Gürhan Akdoğan, Metin Çelik, Zafer Yıldız ve Şadi Özdemir geldi. Dört İl Başkanının aday olduğu seçimlerde birinin bile listelerde seçilir yerde olmaması önseçim demokrasisi mi? Yoksa Mezhep blok oyları mı sorusunu getirdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2018, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER