banner2

Cevat mı? Kavat mı?

Biz Bursa’da C ile K nın farkını bilmezsek, Birileri gelir yancı sanayi kuracağım diye Bursa Ovasını talan eder.Birileri gelir Uludağ cennetini cehenneme çevirir.Bir bakkal gelir Mudanya’da tarihi tokatlayıp üstüne oturur. Bursa Milletvekillerini, biz Bursa meydanlarında aşure kazanlarının başında kepçecilik yapsın, sol eller havada halay çeksin diye seçmedik. Bursa Belediye Başkanlarını biz İstanbul’un miadı dolmuş şarkıcı türkücülere ekmek versin diye diye seçmedik.

Cevat mı? Kavat mı?

Karadenizli sevgilisiyle kafeye gider garsona ‘ Bize iki Coca Cola getir’ diye seslenir, garson fırlamanın bir üst modeli çekip çıkarma edasıyla adamı sevgilisinin yanında bozmak için alaycı bir şekilde ‘ Beyefendi bunun adı Coca Cola değil, Koka Koladır. ‘C’ ler ‘K’ okunur ‘ diyerek servis yapınca, bizim ki ‘Ula benim adım Cevat, de bakayım bana Kavat başına neler geliyor’ diyerek garsonu iki ters bir düz geri göndermiş.

Bu fıkrada yazar isimlerin doğru konmasının ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştır.

Ardından Değerli Bursa Milletvekillerimize Bursa’mızın ilçelerini hatırlatalım, bilmeyenlere tanıtalım.

Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer üç merkez ilçemizin yanı sıra İznik, Orhangazi, Yenişehir, İnegöl, Kestel, Keles, Büyükorhan, Harmancık, Orhaneli, Karacabey, Mustafa Kemal Paşa olmak üzere 14 ilçemiz vardır.

Konumuz meşhur adına Gebze – Orhangazi – İzmir ucube isim verilen otoyoldur. Bu otoyolun başlangıç noktası Gebze olup, Gebze çoğunun yanlış bildiği İstanbul’a bağlı değil Kocaeli’nin bir ilçesidir.

Otoyol Gebze’den köprü ayağı ile başlar ama Gebze’ye gelmeden ve görmeden İstanbul çevre yolundan direkt Hersek’ e bağlanır ki buralar bizi pek ilgilendirmiyor.

Otoyol 5 viyadük ve 2 önemli tüp tünel ile İZNİK ve ORHANGAZİ arasından geçer GEMLİK’ e tepeden bakar, ardından OSMANGAZİ ye merhaba der, NİLÜFER’ de gülümser, KARACABEY’ i selamlar ve ardından MUSTAFAKEMALPAŞA ‘dan veda edip gider.

Yani malum otoyol, Bursa’nın 7 ( YEDİ ) ilçesinden geçerek kuş misali İzmir’e doğru uçar.

Bu arada OTOYOL daha hafriyat çalışmaları aşamasında iken katıldığım toplantıda OTOYOL un Ovaakça girişinden itibaren Mudanya yoluna kadar olan kısmında var olan devlet otoyolundan yararlanacağı ifade edilmişti.

Sözün özü malum OTOYOL’ un Ana Atar Damarı AORTU Bursa’dır.

Hal böyle iken İstanbul- Gebze – Orhangazi – İzmir Otoyolu adı doğru değildir.

Bu arada İDO BUDO hat isimleri Bursa geçer diye ve yanlıştır. Mudanya olması kime batıyor?

Mudanya’ da Bursa değil mi?

Şimdi proje başından beri birkaç kişinin dikkat çektiği bu konuda Bursa Milletvekillerinin hamle yapmamalarını hüzünle takip ediyoruz. Bir önceki Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun bu konuda bir girişimde bulunduğunu ileride bakarız dendiğini de biliyoruz.

Başka işin gücün yok bir isimle uğraşıyorsun diyenler elbette olacaktır. Çünkü onlar C ile K nın farkının da bilmezler ama isim çok önemlidir.

Biz Bursa’da C ile K nın farkını bilmezsek…

Birileri gelir yancı sanayi kuracağım diye Bursa Ovasını talan eder.

Birileri gelir Uludağ cennetini cehenneme çevirir.

Bir bakkal gelir Mudanya’da tarihi tokatlayıp üstüne oturur.

Bursa Milletvekillerini, biz Bursa meydanlarında aşure kazanlarının başında kepçecilik yapsın, sol eller havada halay çeksin diye seçmedik.

Bursa Belediye Başkanlarını biz İstanbul’un miadı dolmuş şarkıcı türkücülere ekmek versin diye diye seçmedik.

Kim Cevat kim Garson görmek istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 12:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER