banner2

Şehri emanet edeceğiniz adamı iyi seçin!

Görev için icazet bekleyenleri değil size inananları seçin. Bursa'da efsane başkan hiş olmadı. Hepsinin karnesinde iyilerin yanı sıra çok miktarda kırık notlar var. Tek ortak noktaları her dönemde Bursa'yı ranta kurban ettiler.

Şehri emanet edeceğiniz adamı iyi seçin!

Eyyy Bursa Halkı! Bu kentin geleceğini siz belirleyeceksiniz. Kimseye kanmayın ve kimsenin dediğine inanmayın. Ankara’dan ışık, sinyal, selektör bekleyenleri hiç dikkate almayın. Bursa bugüne kadar Ankara’dan hiç güzel görülmedi ve hep aldatıldı.

Yerel seçimler genel seçimler gibi değildir. Partiye değil adama oy verin ama o adamı iyi seçin.

Fransa’da ülkeyi yönetenlerin büyük çoğunluğunun geçmişinde Belediye Başkanlığı vardı. Paris Belediye Başkanlığı sanki Fransa Cumhurbaşkanlığı öncesi staj dönemi gibiydi.

Bizde bu hep yanlış yapıldı. Belediye Başkanlarının seçimine hep patronlar karar verdi. Halkına saygı duymayan ve partiye oy verdiğini düşünen liderlerin koyduğu adaylar başkan seçildi ve partizanlık yaptılar.

Sonunda olan kentlere oldu.

Benim gençliğimde 70 li yıllarda İstanbul’a Belediye Başkanı aranıyordu. Bir ara medyatik ve sevimli kişiliği ile Sakıp Sabancı’nın adı geçti. Adalet Partisi Sakıp Bey’e teklif yapınca, sol taraftan yaylım ateşine tutulmuştu. Patrondan, zengin adamdan Belediye Başkanı mı olur dediler.

Allah için ben de öyle düşünmüş ve demiştim.

O cahil aklımla, zengin adam yerine o makamdan zengin olacakların daha zararlı olabileceğini düşünemedim.

Sakıp Sabancı’da teklife olumlu baktı ama bir tek şartı vardı. Bütün partilerin ortak adayı olursam varım dedi. Yani aslında partizanlık yapmam ve ranta teslim olmam dedi. Bu duruş haliyle hiçbirine cazip gelmedi ve bir anı olarak kaldı.

Bir düşünün!

Sakıp Sabancı’nın Belediye Başkanı olduğu İstanbul, bugün çok daha yaşanası bir kent olmaz mıydı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanı seçildiğinde partisi iktidar değildi. Hatta birkaç kez Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan bir partinin adayı oldu. Halkın güvenini yerle yeksan eden geçmiş uygulamalar, İstanbul’a iyi bir adam lazım dedirtti. Ve RECEP Tayyip Erdoğan seçildi. Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı dönemi eski kötülerin yanında efsane oldu. Oradan başlayan çıkışı, Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Başkan olarak devam etti bugünlere geldi.

Bursa’da Efsane Belediye Başkanı hiç olmadı. 60 Yıldır gördüğüm şey her gelenin karnesinde iyiler ve kötüler vardı. Hepsinin ortak yaptığı tek şey ranta teslim olmalarıydı. Bursa’nın kemirilmesinde, sömürülmesinde hepsinin payı oldu.

Yine 80’ li yıllarda Bursa’da seçimler vardı. Bursa’da kazanması mümkün adaylar arasında diğerlerine her bakımdan uzak ara fark atacak olan kendi deyimiyle ODTÜ Mimar Korhan Durusoy seçilemeyince Bursa kaybetti.

Bursa yerelin önemini fark etmiş olsaydı, Korhan Durusoy büyük farkla kazanırdı ama Ankara rüzgarına aldandık.

Korhan Durusoy’un yönettiği Bursa’da kimse hisseli parsel satamaz, kaçak yapı yapamazdı. Hele hele bereketli topraklara kimse üçüncü sınıf sanayi kuramazdı.

Yani Eskişehir gibi toz toprak ve bataktan ibaret bir şehir bugün Bursa’nın önüne geçmezdi. Bursa bu acınacak halde olmazdı.

Bugün hizmet ve icraat için Ankara’dan emir bekleyen kifayetsizleri asla seçmeyelim.

Bunu zamanında Recep Tayyip Erdoğan yapmadığı ve kendine güvendiği için bugün ülkenin halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı oldu.

Önümüzdeki günlerde BŞB ve İlçelerle ilgili beklentileri, kimlerin neden olmaması gerektiğini, belge ve bilgilerle paylaşacağım. Halkın duygu düşüncelerini aktarırken beş kişiye sorup anket diye paylaşmayacağım.

Ama son tahlilde herkesin Bursa Adaylarına ve Bursa Belediye Başkanlarına Bursa’nın karar vermesini diliyorum. Kendi elimizle kaderimizi çizelim.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 14:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
recayi coskun
recayi coskun - 3 yıl Önce

içimizdeki aydınlığın aynadır değil bursa artık bu şehri çok yaşadım çok gördüm bildiğim bir şey varki.. bizim gibilerine bu siyaset dünyasında yeri yok onun icindirk çok ama çok üzgünüm cook.. hakka teslim olan yok halkın hakkaniyete teslimiyeti yok gümüş bir çerçeve içerisinde asılan resimdir şimdi bursa da zaman...

SIRADAKİ HABER