banner2

Bursaspor nereye koşuyor?

Bursaspor’un düştüğü hale bakar mısınız? Bursaspor’un geleceği hedefleri konuşulması gereken bir toplantıda kişisel tapular konuşuluyor. Herkesin kendi Bursaspor'u yoktur. Bursaspor bir tanedir!

Bursaspor nereye koşuyor?

Futbol kulübü yönetimlerinin en çok ihtiyacı olan şey sportif başarıdır. Başkan ve Yönetim olarak ağzınızla kuş tutsanız, kimseye borcunuz olmasa, kasa para dolu olsa bile sahada aldığınız sonuçlar kötü ise kendinizi hedefin tam ortasında olursunuz.

Bugün beklediğimiz puanları toplayamadık ama iyi oynayan bir takımımız var. Bu iyi oyunun önümüzdeki maçlarda skora yansımasına olan inancımız gelecek için bizi umutlandırıyor.

Ali Ay Başkan ilk iki sezonunda hala rüştünü ispat edemediği gerçeğine rağmen yine seçildi. Bir kere sandıktan çıkan sonuca saygı duyacağız ama dilsiz şeytan olup yanlışları görmezden de gelmeyeceğiz.

Bir kere şunun altını özenle çizelim.

Başkan ve Yönetimin idari ve mali konularda bu kadar basiretsiz bir duruş sergilediği bu dönemde, oynanan futbolun karşılığını alamadık ama iyi futbol oynamadan bu kadar puan toplasaydık, iki hafta önce Olağanüstü Kongre kararı alınmıştı bile...

Yani iyi futbolun ardından sportif başarı beklentisi Başkan ve Yönetim Kuruluna avans olarak verilmiştir.

Kulübün idari sorunları varken, buna mali yükler eklenmeye başlayınca kaldırılması güç bir yükün sırtına bindiği Başkan ve Yönetim Kurulu her şeyden önce inandırıcı, kucaklayıcı ve paylaşımcı olmak zorundadır.

Bu idari ve mali tabloların olduğu bir fotoğrafı eleştirenleri değil, destekleyenleri gündemlerinden düşürmelidirler. Bursaspor için kimse hainlik yapmaz, Başkan’da yapmaz ama ağır hatalar yapabilir ve eleştirilir.

Dün Ali Ay Başkan ve Yönetim Kurulu belki de ilk kez bu kadar bir araya gelip bir basın toplantısı yaptılar. Biz hep böyleydik diyenler yalancının dibidir.

Ali Ay hiçbir döneminde çoklu toplantıları sevmemiş ve küçük gruplar oluşturarak kararlar almıştır. Bunu ve sonuçlarını geçmiş yönetimlerde görebilirsiniz.

Basın Toplantısında konuşulmaması gereken ne varsa konuşulmuş ama asıl konuşulması gereken kısa süre önce dillendirdikleri ‘Bursaspor elimizden kaybediyoruz. İki yılda borç sıfırlanacak ve ardından deniz bitti ’ sözlerinin açıklaması yapılmamıştır. Bunlar Bursaspor resmi basın bildirisinde yoktu.

Peki ne vardı?

Birlik beraberlik mesajlarının yanı sıra dilek ve temenniler ve de ardından Hasan Parlakay’ ın tapularının kaç tane olduğu, ne zaman iktisap edildiği, hangi paralarla alındığı doğruluk, dürüstlük ve zenginlik gibi kişisel garip açıklamalar vardı.

Bursaspor’un düştüğü hale bakar mısınız?

Bursaspor’un geleceği hedefleri konuşulması gereken bir toplantıda kişisel tapular konuşuluyor.

O tapu kayıtları hem de resmi belge olarak bana aylarca önce geldi ama kişisel kayıtları yayınlamayı etik bulmadım ve paylaşmadım!

Bağımsız Denetleme Kurulu ne yaptı?

Bursaspor’da yapılan yanlışlara bir işlem yapılacaksa, Bursaspor kasası emniyete alınacaksa, usulsüz idari ve mali uygulamalar varsa, tartılacak yerin çok güvendiğim hatta seçilmelerinin Türk Futbolunda bir devrim olduğunu düşündüğüm Yalçın Cambaz’ ın başkanlığını yaptığı Bağımsız Denetleme Kurulu olduğuna inanıyorum.

Keşke Bağımsız Denetleme Kurulu ile ilgili düşüncelerime, Divan Kurulu Başkan ve Divan Kurulunu da ekleyebilseydim ama onlar her zaman üç maymunu oynadılar.

Bağımsız Denetleme Kurulu gündemde dolaşan konularla ilgili çalışmalarını yapmış ve sonuçlarını bir rapor olarak kamuoyu ile paylaşmıştır. Konu zaten tarafların talebiyle mahkemeye intikal ettirildiği için yasal süreç başlamıştır.

Bağımsız Denetleme Kurulunu bu kavganın bir tarafı olarak görmek ve yetki sınırlarını kendi lehlerine zorlamasını istemek Bursaspor’a büyük zarar verir.

O idealist beş genç adam, seçimlerde rekor oy alarak kazanmalarının sorumluluğunun farkında olacak kadar mesleki ve ahlaki yeterliliktedir.

Bağımsız Denetleme Kurulu dönem sonunda uygulama ve icraatları inceleyerek durumu Genel Kurulun bilgisine ve onayına sunacaktır. Bunun dışında kimse onlara yetki ve görev yüklememelidir.

Bursaspor’u neler bekliyor?

  1. Bursaspor’un idari yapısını ve vizyonunu tartışmayan bir tek kul yoktur. Eminim ki kendi atanmışları bile durumun farkında ve çaresizliği içindedirler. Üç yıldır yeni bir nefesle geliyoruz deyip aynı şoförlerle kaza yaptıklarının farkında olmayan Başkan ve Yönetim aslında Bursaspor’u iletişimden yoksun bıraktıklarının farkında değillerdir.
  2. Mali yapıdaki bozukluk onarılamayacak yaralar açabilecekken, hala ciddi bir eylem planı olmadan sadece para istemek ve beklemek büyük yanlıştır. Ali Ay’ın bende de bitti dediği para kaynakları kurumuştur. Geçmişten gelen ödeme taahhütlerini yerine getiremeyen Bursaspor’un borçlarına yeni eklenecekler vardır. Bunların yaptırımlarını ve sonuçlarını açıkça ve dürüstçe paylaşmak zorundasınız. Herkesin kendi Bursaspor’u yoktur. Bir tane Bursaspor vardır.
  3. Göreve gelirken geçmişi kötülediniz. Hatta ibra etmeyip mahkemeye verdiniz. Sonucun takipsizlik çıkması kimsenin yanlışlarını örtmez ama sizin dava konularınız kişisel mülk edinmenin sorgulanması kadar ayağa düşmüştür. Bu kurumsal yapıya karşı işlenen en büyük günahtır.
  4. Bursaspor’u ele güne rezil, sosyal medyaya teslim etmeyelim. Her yolun bir çıkışı vardır.

Hal böyle iken Ali Ay ve ekibine yalvarıyorum!

Bu zor dönemde açık, şeffaf ve iletişime açık olunuz. Kimsenin sizinle ailenizle malınızla mülkünüzle işi olamaz. İlk seçildiğinizin ertesi günü eşinizle birlikte Bursaspor Basketbol maçını izlemeye gelmiştiniz. Size gösterilen sevgi ve ilginin eşinizi nasıl gururlandırdığına tanık oldum.

O gün size olan sevgi ve saygı kişiliğinize değil makamınıza olduğunu bilirseniz, bugün size yöneltilen eleştirilerin size değil makamınıza olduğunu anlarsınız.

Ortak akla inanın ve insanlardan sadece para istemeyin. Projeleri olanlarla mutlaka görüşün ve desteklerini isteyin.

Ya! Bu zor dönemde Bursaspor gemisini esenlikle limana yanaştıran bir lider olarak anılacaksınız…

Ya da….!

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER