banner2

Bursaspor TİTANİK gibi batıyor...

Bağımsız Denetleme Kurulunun sunduğu rapordaki borç dağılımına baktığınızda yönetici alacaklarının, diğer kaynaklardan fazla olduğunu göreceksiniz. Bu Bursaspor’un başkan ve Yönetim Kurulunun ipoteği altında olduğunu net fotoğrafıdır. Kısa vadeli borçların tutarı akıllara zarar verecek kadar büyüktür. Bu rakamda kaybedilmesi kesin futbolcu alacak davaların rakamları yoktur. Bu durum Tüpçü Demirören’in BJK nin başkanı olduğu batık dönemin aynısıdır.

Bursaspor TİTANİK gibi  batıyor...

Önce Bursaspor Kongre üyelerine bir sitemim var. 5 binin üzerinde aktif üyemiz varken, 1060 oyla başkan seçersek, seçimli genel kurullardan daha önemli olan Mali Genel Kurula 250 kişi katılırsa, bize daha nice Ay’lar, Parlakay’lar veya Cemiller yönetici olur ve ayar verir. Bizler yasal zeminde sahip çıkmadan sosyal medyada laf ebeliği yapmayı seçersek, başımızı kaldıramayız.

Mali Genel Kurulun öyküsü...

Bursaspor Mali Genel Kuruluna giderken gazeteci ve Bursaspor kongre üyesi olarak iki şapka ile gittim ve kongreyi başından sonuna kadar dikkatle takip ederken, üye olarak konuşacağım çok şey varken, gazeteci olarak söz almadım.

Kongre Divan Başkanlığı seçimi tek aday ve oy birliği ile yapıldı. Divan Kurulu, Başkan İlhan Parseker, Başkan Yardımcısı Osman Akın, üye Hakan Dinçtürk, üye Mehmet Çakman’dan oluştu.

İlhan Parseker açılış konuşmasında özetle Bursasporlu olmanın ve aşkının nasıl bir gönüllü eziyet olduğunu anlattı ‘ Bursaspor gerçekten mali ve manevi değerler için çok önemli bir unsurdur. Kimsenin hata yapma lüksü olmadan bu kulüpte herkes en iyi şekilde görev yapmalıdır. Herkes kendi sorumluluğunu çok iyi bilmelidir. Çünkü başka Bursaspor yok. Bir tane kulübümüz var ve hepimiz ona sarılmak durumundayız. Bu divan sadece tüzüğe bağlı kalarak gerekliliklerini yerine getirmek için burada olacaktır. Sadece Bursaspor için var olacaktır. Genel Kurul’un hayırlı olmasını diliyorum’ dedi ve gündeme geçildi.

Çizilen pembe tablolar…

Yönetim Kurulu olarak yapılan konuşmaları dinlerken Bursaspor’un hiçbir sorunu olmadığına, her şeyin güllük gülistanlık olduğuna, iki yıl içinde borcun biteceğine, başkan ve yönetimin her anlamda başarılı olduğunu inanasım geldi.

Bu nasıl bir özgüvendi aklım durdu. Çatır çatır her şeyi doğru yaptıklarına söylerken yüzleri falan kızarmıyordu.

Ulan dedim ben bu başarılı Ali Ay ve Yönetim hakkında nasıl haksız eleştiriler yazdım diye utanasım geldi.

Yönetim Kurulunun tek doğrusu basketbol!

Sezer Sezgin: Önce doğrunun hakkını teslim edelim ki adil olalım. Basketbol Şubesinin bütçesi, kadrosu, çeri, çöpü, ve hasılı her şeyi ile ilgilenen hatta Ali Ay’ı bile ikna etme başarısı göstererek şubeyi yaşatan Sezer Sezgin’i geçtiğimiz yılların bütçesinin üçte birine takımı şampiyonluğun eşiğine getirmesi anlamlıdır ve alkışı hak etmektedir.

Acı gerçekler ve yalanlar…

Görkem Akbaş: Vakıfköy’ü beş yıldızlı otel haline getirdiklerini, fitness salonu alet ve ekipmanlarını yenilediklerini söyledi ve hepimizi oraya davet etti. Vakıfköy’deki adam kayırma, hocalara kıyma iddialarına ve en önemlisi oradan yetişen çocuklarımızı aidiyet duygusu ile yetiştirmeyen kadro söylemlerine karşı tek cümle etmedi.

Bak Akbaş! Asgari ücret düzeyinde maaşların üç ay geriden geldiği bir yerde lüks olan Nermin’dir! (Lüks Nermin bknz: Google)

Nihat Arı: Kulübün Medya kabızlığı ve basın taraftar ile iletişimsizlik sorunu konusunda yapılan yanlışlar herkesin ağzında sakız gibi çiğnenirken Arı’nın ağzından gerçek arı görmemiş bal damlıyordu. Personelin Maaşlarını bile ödemeyi becermediği televizyondan 100 bin lira kâr ettikleri masalını anlatırken onun da sesi titremiyordu.

Hele yayıncı kuruluşla reklam mahsuplaşması ile kapatılan hesaba para ödendiği yalanını söylerken yüzü bile kızarmadı.

Bugün cep telefonu bile ile yapılan yayıncılığı överek, digital platformu demode olarak etiketlemesi ise tam bir cehalet örneği idi.

Arı bey! Senin küçümsediğin ve çıktığın platformun verdiği yayın gelirleri olmasa Türk Futbolu yerlerde sürünür bunu unutma ve nankör olma! Yukarıda ALLAH var. Beceremedik dersin susarsın!

Ömer Faruk Şahin: Geçen hafta Mimarlar odasında geleceğin Bursa’sına dair güzel görüşlerini keyifle dinlediğim Ömer Faruk Başkan’ın sözlerini hayretle ve ibretle dinledim. Sanki Bursaspor’un Mali Genel Kurulunda değiliz de bir Emlak Ofisi lansmanındayız sandım.

Belediye arazi verecek, niteliği değiştirilip kupon arsaya dönüştürülecek, ya bina benzinlik yapılıp satılacak ya da arsa olarak satılacak ve kasaya para girecek.

Böyle bir finansman modeli dünyanın hangi kulübünde var?

Kolay para kasaya girdiğinde kolay harcanır. Ali Ay’ın üç yıldır 26 transfer 4 kiralık çöpe verdiği paralar böyle kolay paralardır.

Ali Ay bu işi bilmiyor ama daha kötüsü bilmediğini de bilmiyor!

Bir de isimsiz hem de ikinci elden suçlama yapması şık olmadı.

Eğer pazarlamaya karşı bir defans varsa bunda sorumlu Ali Ay’dır. Üç yıl önce göreve geldiğinden bu yana verdiği sözlerden tek birini bile yerine getirememesi, kulübün marka değerini yerlerde süründürmesi, kadro değerini neredeyse sıfırlamasının vebali Ali Ay’ındır.

Bursaspor buzdağına çarpmış ve su almaktadır…

Seçimde Bağımsız Denetleme Kuruluna oy verdiğim için ne kadar doğru bir iş yaptığımı anladım.

Başkan Yalçın Cambaz ve arkadaşları net ve herkesin anlayabileceği, üzerinde hiçbir tartışmaya yer olmayacak bir şekilde hazırladıkları tabloların tekniği harika ama içeriği felaketti.

Bursaspor gemisinin Titanik gibi buzdağına çarptığını ve su almaya başladığını ifade eden Yalçın Cambaz, yönetim kurulunun bilanço teknikleri ile bağdaşmayan hesap özetlerini bir anlamda deşifre etti.

Eğer Ali Ay’ın koyduğu liste seçilseydi yalanlarla uyutulmaya devam edecektik.

Bunu Denetim Kurulunun tablolarla yaptığı bir saati aşkın sunumunu resmi sitesinde iki satırla geçiştiren hadsizlerin cüretinden anlıyorum. Bunu terbiyesizliği yapanlardan her şeyi bekleyin.

Yalçın Cambaz bunu önceden görmüş olacak ki; konuşmasında ‘Bursaspor mali ve idari olarak su almaktadır’ demiştir

Bordronu göster bu maaşla aldım de konuyu bitir..

Bu arada yazıları yüzünden mahkemeye verilen veya verilemeyen kim akıl verdiyle Y.K.K. ile anlamsızca izleme üyelikle cezalandırılan Adnan Alp’in bu yaptırımının yapılan oylamada büyük çoğunlukla reddi Başkan’a olan güvenin iflasıydı. Arsalar konusu kaynak açıklandığında bitecekken bu kadar uzaması ayıptır. Ali Ay’dan şu kadar maaş alıyorum şu kadar prim alıyorum onlarla aldım dersin maaş bordronu ortaya koyarsın olur biter. Baba oğul hesaplarının ayrı olduğu bir dünyada ailemin bütün emlakları benim üzerimde olur yalanına ben saf kulunuz bile inanmaz.

Kongrenin özeti

Bu mali bir kongredir ve özünde para hesaplar konuşulur. Bu açıdan baktığımızda borçlarımız çok ve çeviremiyoruz. Takımın kadrosunun içi boşaltılmıştır. Personele maaş ve futbolcu alacaklarını ödenememektedir. FİFA lık dosyalar kabarmaktadır.

Yöneticiye borçlar bankalara olan borçların üzerine çıkmıştır. Kaynaklar kurutulmuştur.

Sözün özü Bursaspor Ali Ay’ın üzerine ipoteklidir.

Gergin ortamda gerçekleşen kongreyi basiretle yöneten Divan Başkan ve üyelerini de kutluyorum.

Sonrasında çıkan tartışmaların fazla büyümeden yatıştırılmasında İlhan Parseker’in çabası sonuç verirken Bursaspor’da yönetimin güven tazelemesi gerekir sözü güne damgasını vurdu.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 22:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER