banner2

Türkiye’nin yeni turizm destinasyonu Nilüfer’de olacak

Türkiye’nin yeni turizm destinasyonu Nilüfer’de olacak

Nilüfer Belediyesi tarafından yürütülen, Türkiye’nin en kapsamlı kültür ve turizm projeleri arasında gösterilen Anadolu Arastası’nın olağan genel kurulu yapıldı. Projede gelinen aşamanın değerlendirildiği genel kurulda, Türkiye’nin 81 ilinin yanı sıra Balkanlar, Kıbrıs ve Kafkas coğrafyalarına ait yöresel evlerin büyük bölümünün kaba inşaatının tamamlandığı açıklandı.

Türkiye’nin kültür mozaiğini aynı çatı altında buluşturan Anadolu Arastası’nda olağan genel kurul toplantısı geniş katılımla gerçekleşti. Genel kurulda, arasta alanında süren çalışmalar hakkında bilgi verildi. Türkiye, Kıbrıs, Kafkaslar ile Balkanlardaki kültür mozaiğini, Türk tarihi ve kültürünü aynı çatı altında buluşturan Anadolu Arastası’nda yer alacak 87 adet yöresel sivil mimari örneği yapıdan 56 sının betonarme karkas sisteminin tamamlandığı açıklandı. Balat Mahallesi’ndeki Anadolu Arastası Turizm Geliştirme Kooperatifi merkezinde gerçekleştirilen genel kurulda, dev projede gelinen aşama, gerçekleştirilen sunumla proje ortakları olan hemşehri dernekleri temsilcilerine aktarıldı.


Sunumum ardından Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Anadolu Arastası Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı olarak söz aldı. Erdem, projede betonarme imalat çalışmalarında sona yaklaşıldığını, bu aşamadan itibaren proje katılımcıları olan hemşeri derneklerinin destekleri ve danışmanlıkları ile 81 ilin sivil mimari yapısının tamamlanması için özgün malzemelerinin tedarik edilmesi safhasına gelindiğini söyledi. Üst yapı, dış cephe imalatında birlikte çalışmanın önemini vurgulayan Erdem, “Bu işe başlarken belirttiğimiz gibi bu çalışmayı birlikte sürdüreceğiz. Bugüne kadar altyapının ve üst yapının karkas sistemi ile olan ilişkisini çözdük. Bundan sonraki süreçte 81 ilimizin özgün mimarisini yansıtacak evlerin üst yapı, dış cephe imalatında kullanılacak yöresel taşlar, tuğlalar ve ağaç gibi inşa malzemelerinin tedariği konusunda birlikte çalışacağız. Bizim, bu süreçte sizden isteğimiz bu. Memleketiniz olan illerinizde valiler, milletvekilleri, iş adamları ve sivil toplum kuruluşları gibi kent dinamiklerini sürece dahil etmek adına faaliyet göstermenizi bekliyoruz. Bundan sonraki aşamada bu alanın turizme açılması, kullanımı, tanıtımı gibi konularda yine birlikte değerlendirme yapacağız. Bu birlik, barış ve kültür projesini bir araya gelip gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu dönemde bu işi bitirip, en azından büyük kısmını faaliyete geçirmek istiyoruz. Ardından satış alanları, cami, kültür merkezi gibi yapılaşma guruplarını inşa edeceğiz” dedi.    

Erdem’in ardından söz alan hemşehri dernekleri temsilcileri de Nilüfer Çayı kenarında inşaat çalışmaları devam eden projede gelinen aşamadan duydukları memnuniyeti paylaştı. Bu dev projenin önemine olan inançlarını bir kez daha ortaya koyan dernek temsilcileri ayrıca, projede yer alan derneklerin aynı özveri ve gayretle çalışıp, içerisindeki yapıların eşzamanlı ve bir bütün halinde hizmete sokulmasının önemini ifade etti.


Türkiye’ye örnek olacak ve dünyanın pek çok yerinden Türkiye’ye gelen turistlerin ziyaret edeceği ilk ve en önemli kültür turizmi destinasyonları arasına girmesi beklenen Anadolu Arastası’nda sivil mimari örneklerin yansıtıldığı evlerin yanı sıra yerel el sanatları, yöresel mutfakların yer alacağı satış birimleri; mağazalar ve atölyeler ile kütüphane, halk eğitim merkezi, cami, kültür merkezi, açık spor alanı, piknik alanı gibi birimler yer alacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 21:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER