banner2

Bursa’da kadınların seçilme hakkı var mı?

Böyle soru olur mu? Elbette var diyenleri duyar gibiyim.

TBMM de Ak Parti’den iki, CHP den iki kadın vekilimiz var diyorsunuz değil mi? Onları bir kalemde geçiniz. İki cenahın ardında da örgüt gücü yok. İkisinde de Patronlar öyle dediği için öyle olmuş yüzde 10 luk kontenjan… Hele CHP ‘de sıfır emek var ve 6 Haziran kadrosu copy paste yapılıp kondu..Demokrasi mücadelesi yerelden başladığını biliyoruz. 

Hal böyle olunca protokoller dışında hiçbirine rastlamak mümkün değil. Zaten sahaya çıksalar tanıyan, Ankara’da karar vericiler içinde hiçbiri yok.

31 Mart seçimlerinde seçilebilecek bir yere kadın aday koyun da görelim. Daha doğru ifadeyle Bursa semalarında kendisinin aday olmasını zorlayacak bir kadın var mı? Olsa elbette duyardık. CHP’ nin Orhaneli Kadın Adayı Albayın Kızının CV sinden etkilendim ama aday olduğu ilçede kazanması Bursa’da turizmin patlaması kadar zor olur.

Demem o ki; Bursa’ya bir kadın eli değse keşke... Hani erkeklerin hoyratça belini kırdığı Bursa’da en azından bir ilçede kazanan bir kadın olsa…

Bakın size e anlatacağım. Hani biz batıdayız ve modern bir kent soylu topluluğuz diyoruz ya! Hiç de öyle değiliz. Bursa’da Nüfus Müdürlüğü yapmış, Lise ve BİTİA dan kadın arkadaşım yeni il olmuş Bartın’a atanmıştı. Bir tatil izninde Bursa’da görüştüğümüzde, ona “ Bursa’dan Bartın’a atanmak zor gelmiştir. Memuriyet böyle bir şey işte alışmak zor olmuştur “ dedim ve “ Bursa gibi bir batı şehirden, daha muhafazakar ve küçük bir il sıkar insanı “ diye ilave ettim.

Kaşlarını kaldırarak bana baktı ve “ Bursa’yı elbette özlüyorum. Doğdum büyüdüm okudum ve memuriyete başladığım şehir ama inan Bartın’ın hakkını yiyorsun, Bursa’dan daha çağdaş, sosyal yaşamı zengin ve aydınlık bir şehir” dedi.

20 yıllık önceki bu sohbetten sonra Bursa’ya başka türlü başlamıştım. Biz aynaya bakınca kendimizi fil zannediyorduk ama gerçekte ona benzemek için şişinen kurbağadan farkımız yoktu.

Haa biliyor musunuz? Ankara’da bir Bursa evi var ama etkilisi, yetkilisi Bursalı olmadığından pansiyon görevinden başka işe yaramıyor. Ona bile Bursa’dan birini atayıp Bursa günleri ve etkinlikler yaptıramıyoruz. Bir Ramazan iftarına tav oluyoruz.

Bursa kadınları çalışkandır, uyumludur, her alanda başarılıdırlar ama görev tanımlarımda seçilmek yoktur. Erkek takımı lütfederse onlara kendilerini seçilmiş gibi hissettirecek görev bahşederler.

Gaziantep’te, Isparta’da, Bartın’da böyle değildir. İş kadınları masaya vura vura seçilip topuklu seslerini çivi gibi beyinlere çakarak geliyorlar.

YORUM EKLE