banner2

Dağ Bölgesindeki İlk Sevdam ‘Sadağı Kanyonu…

İlk görüşte vurulmak denir ya! Yıllar önce Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu ile sohbet ederken elime tutuşturduğu bir kitaba göz gezdiriyordum. Başkan icraatlarını anlatıyor ve bir Yörük, Türkmen yurdu olan Orhaneli’nin Türk Dünyası için önemine vurgu yapıyordu. Bir sayfaya takılı kaldım. Muhteşem doğal görüntüler vardı. Altını okudum. Sadağı Kanyonu yazıyordu. Başkana buraya gitmeliyim dedim. Kendine has üslubu ile ‘Ağam geliyorum dedin de gelme mi dedik’ dedi.

Hemen ekibi kurdum. Ali Eşref Uzundere gibi saygın bir duayen ve Vicdan Kayır gibi çılgın ama tam bir gazeteci ile takımı kurduk.

Orhaneli’ ye geldik diye haber saldık. Başkanla bir çay içimi sohbet ve ardından ekibe kattığı bir rehber eşliğinde sırt çantalarımızla Sadağı Kanyonunun yolunu tuttuk. Suyun en alt noktasından tepeye kadar kanyon boyunca saatlerce bazen yürüdük, bazen yüzdük ama sonunda bugün Orhaneli Sadağı Kanyon Tesisleri olan bölgeye geldik. O zaman hiçbir şey yoktu. Ben kumanya konusunda ciddi bir yanlış yapınca yolda tüketiverdik. Aç bilaç bir köşede dinlenirken, oaraya kamp yapmaya gelen ekiplerin ikramları ile kendimize geldik ve dönüşe koyulduk. O macerayı Kent Vizyon Dergimizde anlatmıştık.

Geçenlerde bu sefer bitiş noktasına tepeden indik diyebilirim. Ali Eşref Uzundere ile toplantıya katıldık. Vicdan’ı andık.

İrfan Başkan mükemmel bir tesis yapıp ve içini de çok güzel doldurarak hizmete açıp ilaveten tertemiz tuvaletler ile piknik masalarını ekleyince günlük konaklama ve piknik için ideal bir yer size özel hazırlandığını gördük.

Gidin gezin yürüyüş yapın sağlık depolarken, inanılmaz lezzetli kahvaltısını yemeden dönmeyin. Dönerken de ne olursunuz çevrenizi temiz bırakın.

Sözün özü görüntülere bakın ve gitmeden ölmeyin...

YORUM EKLE