banner2

Futbol Hatalar Oyunu; Hatalar yaptık - Kaybettik.

Evet, bunu bugün bir kez daha gördük, yaşadık. Savunmada Ertuğrul ile başlayan silsile hatalar ve kalemizde gördüğümüz 2 gol sonucu, futbolculuğunda çok iyi bir savunma oyuncusu olan rakip Teknik Direktörün istediği sağlam savunma sistemine sahip rakibimizi geçemeyince yenilgi de kaçınılmaz oldu.

Son 4 maçımıza tekrar bakacak olursak; savunmayı iyi yapıyoruz/zor gol yiyoruz dediğimiz sistemimizde ciddi sorunlar olduğu görülecektir. Rakiplerimiz artık topu “Kapalı savunmayı aşamayan, orta sahada yaratıcılığı olmayan, dikine oynayamayan, sadece sol kanattan gol bulan” Bursaspora bırakarak, hızlı çıkışlarla gol bulma yoluna gitmekte ve bunda başarılı olmaktadır. Bu sebeple topla oynama miktarımızın artması, pas sayısının artması kimseyi aldatmasın.

Samet Hoca belli oyunculardan vazgeçmeyip, yukarıda belirttiğim sıkıntıları aşmak için yeni arayışlara girmemektedir. Aşağıda şahsi görüşlerimi sizlerle bir kez daha paylaşmak istiyorum.

  1. Sol kanatta Lato/U.Meraş gibi, sağ kanatta da iyi bir ikili bulmak durumundayız. Bu ikiliden biri Lima olmalı. Arkasında bence Burak oynamalı. Bu sayede, her iki kanadı da rakibi tehdit eden bir takım olabiliriz.
  2. Saivet kesinlikle 10 numara değil. Tunay da değil. Saivet ligin başlarında oynadığı pozisyonda yani, 8 numarada maçın başından itibaren oynamalı. Orta saha Badji-Saivet veya Badji-Aytaç olabilir.
  3. Göztepe maçında Atanasov’un artık sahada olmasını ve 10 numarada oynamasını umuyorum. Bugün yine sahaya girmesi fark yaratmayan Yusuf’a defalarca ve gereksizce verilen bu şansın neden kenarda haftalardır bekleyen Atanasov ve hatta Ali Akman ve Çağatay Yılmaz’a verilmediğini de anlayabilmiş değilim.
  4. Santrafor pozisyonunda kim oynarsa oynasın kenarlardan ve ortadan net pozisyon üretemezsek, santrafordan da fazla bir şey beklemeyelim. Ayrıca biz nerede ise, hiç tehlike yaratacak şut atamıyoruz. Kapalı savunmaları nasıl aşacağız?

Bu maçın ilk 11’inde kimi beklemezdin derseniz, elbette Vergini derdim. Oyuncu değişikliklerinde ve oynattığı oyuncularda istikrar peşinde ve belli oyunculara güvendiği belli olan Samet Hoca’nın hangi sebeple bugün Chedjou-Ertuğrul ikilisini bozduğunu ise, birçok taraftar gibi bende çok merak ediyorum. Ertuğrul’u toparlayan Chedjou’ya bir sakatlık veya başka bir sebep yoksa her zaman ihtiyaç var.

Bu maçın telafisi, önümüzdeki 2 maçtan 6 puan ile olur, ancak bunun için: Bozulan “gol yememe alışkanlığımızı geri kazanmamız“ ve “daha yaratıcı bir takım olmamızı sağlayacak değişikliklerin” yapılması gerekiyor

YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet Kuru
Servet Kuru - 2 yıl Önce

Zor olacağı belli maçı, bizim hatalarımızdan Antalya kolay kazandı. Ancak iyi bir sıralamada değiliz bu sebeple içerideki maçları kazanmak zorunda olduğumuzu futbolcularda unutmamalı.