banner2

IRGANDI KÖPRÜSÜ Masal bu ya! Balıklar denizde her zamanki gibi sessizce ve sakince yüzerken içlerinden birinin sorduğu soru ile şaşırıp kalmışlar.    -Su nedir?

Dünyanın Dört Çarşılı Köprüsünden Biri ve En Eskisi...

IRGANDI KÖPRÜSÜ Masal bu ya! Balıklar denizde her zamanki gibi sessizce ve sakince yüzerken içlerinden birinin sorduğu soru ile şaşırıp kalmışlar.    -Su nedir?

     Masal bu ya, balıklar denizde her zamanki gibi sessizce ve sakince yüzerken içlerinden birinin sorduğu soru ile şaşırıp kalmışlar. 
  -Su nedir?
 Hiç biri son derece basit bu soruya cevap verememiş, yıllardır içinde yüzdükleri, yüzgeç attıkları suyun gerçekte ne olduğunu bilememiş.
  İstedim ki biz de suyun içinde olup suyu bilmeyen balıklar gibi olmayalım, önce yaşadığımız şehri gezelim ve belki de her gün önünden geçtiğimiz yerleri daha iyi tanıyalım.
 Geziyorum ‘un ilk yazısını Bursa’nın tarihi Irgandı Köprüsü’nü tanımaya ayıralım.
 Irgandı Köprüsü Osmangazi ve Yıldırım ilçeleri arasında sınır oluşturan Gökdere’nin üzerinde, Setbaşı Köprüsü’nün kuzeyinde, Boyacıkulluğu Köprüsü’nün güneyinde yer alıyor.


                              Irgandı Köprüsü’nün Görünümü

 Köprünün en önemli özelliği dünyada sadece 4 tane olan çarşılı köprülerden biri, hatta içlerinde ilk yapılan olması.Diğer çarşılı köprülerin ikisi İtalya’da. Bunlar benim de görme fırsatı bulduğum Floransa’nın Ponte Vecchio’su ve Venedik’in Ponte Rialto’su. 4.çarşılı köprü ise Bulgaristan’ın Lofça kentinde yer alan, Osmanlı zamanında yapılan Osma Köprüsü.

 Irgandı Köprüsü 1442 yılında yani bundan neredeyse 600 yıl önce Irgandılı Ali’nin oğlu tüccar Hacı Muslihiddin tarafından mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırılmış. 1855 yılında halk arasında Küçük Kıyamet olarak adlandırılan ve birer ay ara ile tekrarlanan Büyük Bursa depremlerinde birçok bina gibi hasar görmüş, Kurtuluş Savaşı’nda 1922 yılında Yunan ordusu tarafından Bursa’dan çekildikleri sırada bombalanmış. 1940 ‘lı yıllardan itibaren farklı zamanlarda yeniden yapılmaya çalışılsa da bugün bildiğimiz görüntüsüne 2004 yılında tamamlanan restorasyon çalışmalarından sonra kavuşmuş.

Kelime anlamı olarak “salınmak” “sallanmak” tan gelen Irgandı Köprüsü’nü Evliya Çelebi Seyahatname’sinde şöyle anlatmış;

“Bursa’nın bir çarşısı da Gökdere’deki Irgandı Köprüsü üzerindeki sağ ve sol 200 kadar dükkânlardır. Odalarının pencereleri, ayakları altında Gökdere’ye bakar. Bu köprü dükkânlarının üzeri hep tonoz kemerlerle yapılmış olup kurşun örülüdür. Bu köprünün iki başında kale kapıları gibi demir kapılar, üzerinde mazgal delikleri vardır. Kapılar kapanırsa başka bir yerden girme mümkün değildir. Kopilimin bir tarafı boştur. Han gibi misafirhane olup at bağlanır. Rum, Arap ve Acem’de bir gözlü, şöhreti dünyayı tutmuş, göklere yükselmiş büyük köprülerden biridir.”

 Tek Kemer Üzerinde Sıra Sıra Dizili Dükkanlar

Evliya Çelebi her ne kadar dükkan sayısını 200 olarak yazsa da Irgandı Köprüsü gerçekte Osmanlı geleneğine uygun olarak ticaret ve yaşam alanlarını içinde bulunduracak şekilde 31 dükkan, 1 mescit, köprüyü taşıyan tek kemerin iki yanında yer alan ahır ve depolardan ibaret olarak inşa edilmiş.

Eskiden ipekli dokumaların satıldığı, hallaç dükkanlarının yer aldığı Irgandı Köprüsü’nde günümüzde ise ebru, hat, minyatür gibi geleneksel sanatlara ait atölyeler, Bursa bıçağı ve İznik çiniciliği dükkanları yer alıyor.

Gelin siz de Irgandı Köprüsü’ne bir cumartesi günü bir iki saatinizi ayırın. Eminim hem güzel vakit geçirecek hem de harika fotoğraflar çekeceksiniz.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 11:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman AKIN
Osman AKIN - 3 yıl Önce

Bursayı Bursalılar olarak yeterince tanımıyoruz. bence güzel bir yazı olmuş Irgandı'yı tanımak için.

Peyami Safa Milli
Peyami Safa Milli - 3 yıl Önce

Ilk önce tebrik ederim. Yazında sadece Bursada yaşayanlar değil bursaya geleceklerede ışık olacaksın

Berrin balcı
Berrin balcı - 3 yıl Önce

Çok güzel bir yazı olmuş tebrik ediyorum ve devamını merakla bekliyorum. Yıllarca organizasyonlarımızı düzenleyip, gezilerde bize yön gösteren bir insan olarak geç kalınmış bir hareket olsada geç olsun güç olmasın diyelim. Tekrar tebrik ediyorum.

Serhat KALKAN
Serhat KALKAN - 3 yıl Önce

Değerli bir yazı olmuş Teşekkürler ve Tebrikler Nihal Hanım.

Kemal ÇAVUŞOĞLU
Kemal ÇAVUŞOĞLU - 3 yıl Önce

Çok güzel anlatmışsınız. Tebrik ederim.

Mesut TUNGA
Mesut TUNGA - 3 yıl Önce

Kalemine, yuregine saglik.

Eda Özmen
Eda Özmen - 3 yıl Önce

Çok güzel bir yazı olmuş, bir sonraki Bursa ziyaretimi ve diğer yazılarınızı dört gözle bekliyorum.

Serkan ŞENTÜRK
Serkan ŞENTÜRK - 3 yıl Önce

Bencede cok guzel bir anlatim olmus. Balik ve su hikayesine katiliyorum. ilk once memleketimizi guzelliklerini ogrenip daha sonra farkli ulkeler sehirlerin guzellikleri ogrenmek lazim


SIRADAKİ HABER