banner2

ALLAH Aşkına, ihmalin adını kaza koymayalım…

Kaza kader değil, ihmaldir. Biz bunu öğrenene ve sorumluları hesap verene kadar 'kazalar' devam edecektir.

ALLAH Aşkına, ihmalin adını kaza koymayalım…

Sabahın ilk saatlerinde televizyonlardan flaş haber olarak şu tren kazası haberi geçti. “Ankara-Konya seferini yapan 206 yolcusu bulunan Yüksek Hızlı Tren (YHT),Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda kılavuz lokomotif treniyle çarpıştı. Yüksek Hızlı Tren'in iki vagonu raydan çıkarak üst geçide çarptı, üst geçit trenin üzerine devrildi. Kaza sonucu 3'ü makinist 4 kişi öldü, 3'ü ağır olmak üzere 47 kişi yaralandı.”

Daha sonra korktuğumuz oldu ve ölü sayısı 9 a yükseldi ve artmasından endişe ediliyor.

Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir haber olamaz!

Olmamalı!

Hat güvenliği için yol kontrolü yapan kılavuz tren ile YHT çarpışamaz!

Bunun adı cinayet seviyesinde ihmal, liyakatsızlık, teknolojiye inanmama ve kullanmasını bilmemektir.

Kaza bir ihmal ve tedbirsizlik sonucunda gerçekleşir ve genellikle insan unsuru kazalardan birinci derecede sorumludur.

Dünyanın her yerinde trafik, iş ve tren kazaları olur. Bizde hepsinden daha fazla olur. Çünkü bizler yaşamı kadere bağlayıp gidiyoruz. Allah’ın bizi sadece dua ederek koruyacağına inanıyoruz. ALLAH’ ın verdiği o muhteşem aklın ürettiği teknolojileri üretmediğimiz gibi kullanmayı bile beceremiyoruz. Milyon kilometre öteden Mars’taki fotoğraf makinesinin objektifini ve kadrajını ayarlayan akıl, bizde sinyalizasyon düzenini bile çalıştıramıyor.

Elim kaza ile ilgili başsağlığı mesajlarının ardından asık suratla cenazeye katılım ve sonrasında kaza ile ilgili soruşturma başlatılması için talimat verilmesi…

Bu ritüel yeni bir kazaya kadar her zaman böyle geldi ve böyle gidecektir.

Nasıl mı?

Size yakın geçmişte yaşanan bir facianın sonrasını anlatayım da kazaların neden bitmeyeceğini anlayınız.

“Pamukova ilçesinin Mekece köyü yakınlarında, 2004 yılında 41 kişinin öldüğü hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili görülen dava dördüncü kez karara çıktı.

Yargıtay tarafından zaman aşımının kaldırılmasına yönelik kararına uyan mahkeme, baş makinist Fikret Karabulut'u 3 yıl 1 ay 15 gün hapis ve bin 500 lira para cezası, ikinci makinist Recep Sönmez'i ise 1 yıl 15 gün hapis ile 150 lira para cezasına çarptırdı. Recep Sönmez’in cezası ertelendi. Aynı davanın sanığı olan tren şefi Köksal Coşkun ise beraat etti.”

Başka söze gerek var mı?

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2018, 12:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevinç Feyzioğlu
Sevinç Feyzioğlu - 3 yıl Önce

Kader...

SIRADAKİ HABER