banner2

Bedellide ‘Patron Sağ Olsun’ dönemi mi?

Bedelli Askerlik yasası İş Dünyasında tartışmalar yaratabilir

Bedellide ‘Patron Sağ Olsun’ dönemi mi?

Bedelli Askerlik için TBMM ‘ye hazırlanan kanun teklifinin ayrıntıları belli olmaya başladı. Yasa tasarısında 25 yaş sınırı, 28 gün askerlik süresi ve 15 bin lira bedel öngörüldüğünü bildirdi.

Eski uygulamalardan farklı olarak bedelli askerlik uygulamasında 28 gün temel askerlik eğitimi şartı getirilmesi, iş değiştirmek isteyenler için fırsat yarattı. Beş on yıldır çalıştığı iş yerindeki kıdem tazminatını yakmamak için yeni iş fırsatlarını değerlendiremeyenler, bedelli askerlikten yararlanarak kıdem tazminatını alıp iş değiştirebilecek.

Bedelli olarak başvurup askere gidecek çalışanların önünde çeşitli olanaklar ve tercihler var. TBMM’ye sunulan yasa teklifine göre memurlar ve özel sektör çalışanları, bedelli askerlik dolayısıyla temel eğitim için askere alınacakları 28 gün süreyle “ücretsiz izinli” sayılacak.

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatını alarak işten ayrılanlar, askerlik bitiminde iki ay içinde aynı iş yerine dönebilecekler. İşveren bu işçileri, eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe “başka taleplere tercih ederek”, o andaki şartlarla işe almak zorunda olacak. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yükümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat ödeyecek.

Bedellide ‘Babam sağ olsun’ döneminin de önemini korumaya devam edeceğinin işaretini otomobilde ikinci el pazarının ani hareketlenmesinden belli oluyor.

Son çare olarak kredi alacaklar için bankalar kredi ödeme planlarını şimdiden hazırladılar.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER