banner2

Bırakalım bu yanlış işleri!

Bu fotoğraftaki içerik sizi yanıltmasın. Global Dünyada kimse ürününü tamamını kendisi üretmiyor. Gönül yüksek katma değerli ürünleri kendimizin üretmesini diliyor ama devletin gerçeği görmesiyle yazılımda büyük ataklar yapacak kadar güçlü altyapıları olan şirketlerimiz vardır.

Bırakalım bu yanlış işleri!

Bazı gerçekler göründüğü gibi değildir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IPHONE yerine Vestel ürünleri kullanın derken, ABD ürünü olan IPHONE nin marka değerinin aynı işi gören Vestel bir telefondan beş kat daha fazla olmasından kaynaklanan fazla olmasına dikkat çekmesini ‘Ama Vestel’in girdileri de ABD ürünü’ demek komplesine ve yanlışına düşmeyelim.

Japonya, Güney Kore ve en son olarak Çin başlangıçta üretim kalitesi düşük ülkelerken bugün dev markaların sahibi olmuşlardır.

Bugün ülkemizde Dünya ile boy ölçüşebilecek yazılım ürünleri vardır. Hükümetin yazılım şirketlerine engel değil destek olmasıyla kısa zamanda çok şey değişir.

Gerçekten bir savaş verilecekse ne sahte dolar yakan sahtekârlar gibi görüntü yapalım, ne de bir bahane bulup eleştirirken kendi ayaklarımıza sıkalım.

IPHONE kullanmıyorum ama kullandığım telefonun özelliklerinin ancak yüzde 10 nu kullanabildiğimi itiraf etmeliyim. IPHONE kullansaydım teknolojisine saygı duyarak konuşalım ancak yüzde 7 sini kullanabilirdim.

Bu oranların üzerine çıkacak babayiğit kaç kişidir bilemiyorum ama 81 milyonda 100 bini bulmayacağına bahse girerim.

Hak böyle iken biraz marka tutkusu, biraz sonradan görmelik, biraz da şımarıklıkla her yeni versiyonunun ilk müşterilerinden olmak için yırtınan, sabah namazından önce kuyruğa giren bir millet olduk.

Şimdi tasarruf zamanıdır. Bırakalım bu ilkel hevesleri ve kendi ürettiğimiz ürünlere sahip çıkalım. Biz sahip çıktıkça onlar daha mükemmeli için çaba gösterirler.

Ve bir gün gelir altyapı donanımlarını da üretiriz.

Yazılımlar geliştiririz ve programlar üretiriz ve dünyaya ihraç ederiz.

Tek şeye ihtiyacımız var kendimize güvenmek ve çok çalışmaktır.

Atatürk’ün dediği gibi ‘ TÜRK, ÖĞÜN, ÇALIŞ, GÜVEN ‘

Bu tabloyu sırf eleştiri olsun diye küçümseyerek, dudak bükerek değil doğru okumak gerekir.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2018, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER