banner2

Bursa UNESCO Derneği 'Küpeli Ev'de toplandı

Bursa UNESCO Derneği 'Küpeli Ev'de toplandı

1998 yılında kurulan, ülkemizde tek olan Bursa UNESCO Derneği etkinliklerine devam ediyor. Göbekli Tepe gezisi ve ardından düzenlenen konferanslardan sonra Cumalıkızık'ta Küpeli Ev Projesi yeni üyelere tanıtıldı. 

Küpeli Ev; proje kapsamında Cumalıkızık kültür turizmine katkıda bulunmak  üzere, yöre halkını ev pansiyonculuğuna özendirmek ve örneklemek üzere müze ev olarak restore ve dekore edilmektedir.

Küpeli Ev adını Cumalıkızık yöresinde çokça yetişen küpeli çiçeğinden almıştır. Odaların isimleri ise yörede yetişen ürünlerin isimleridir. (Ahududu Oda, Kestane Oda, Kiraz Oda, Ortanca Oda gibi) Evdeki perdeler köyün evlerindeki sandıklarda korunan eski dantellerin desenleri tekrarlanarak köylülere ördürülmüştür. Kardeş dernek ve proje ortağı Kulmbach-Plassenburg Kulübü’nün Almanya’ya ait yöresel giysi ve objeleri de evde sergilenmektedir. Böylece iki kültürü bir arada izlemek mümkün olmaktadır. 

Toplantıda dernek bünyesinde oluşturulan çalışma gruplarından; Proje Grubu, UNESCO Programları ve UNESCO Miras Listeleri bilgilendirme sunumları yapıldı. 

Dernek Başkanı Esra Minez'in dernek hakkında verdiği bilgilerin ardından, yeni üyelere rozetleri takıldı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER