banner2

Bursa’ya hizmeti aşk ile yapanlar da var

Osmangazi Belediye Meclis Üyesi ve MHP Grup Sözcüsü Cemil Aydın’ın sorularının Bursa adına bir şans olduğunu düşünüyorum. Soru sormak ve yorum yapmak için bilgi sahibi olmanın bütün gereklerini yerine getiren Aydın’ı kutlarken, gündeme dair neler sorduğuna bir bakalım.

Bursa’ya hizmeti aşk ile yapanlar da var

Çekirge Meydan Projesi Askıya mı Alındı?

Osmangazi Belediye Başkanlığı tarafından proje yarışması düzenlenen, akademik odalardan görüş alınan, bölge halkıyla toplantılar düzenlenen Çekirge Meydan Projesi uygulamasına niçin başlanılmıyor?

Osmangazi Belediye Meclisinde defalarca gündeme getirip desteğimizi ifade edip irade beyanının eyleme geçmesini, projeye bir yerden başlanması gerektiğini belirtmemize rağmen bugüne kadar bir adım atılmamıştır.Hem maddi hem de fiziki olarak zor bir proje olduğunu kabul ettiğimiz bu projede gerekli adım atılmadığı takdirde projenin askıda kalma ihtimali (yaklaşan yerel seçimlerde göz önüne alınarak ) mevcuttur.Başlanan hizmet ve projelerde sürekliliğin esas alınacağı kabulünce Bursa ve bölge için gerekli olan bu projeye bir an önce başlanmalıdır.

Demirkapı Kentsel Dönüşüm Projesi Ne Oldu?

Beş yıldır üzerinde çalışılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığı Osmangazi Belediye Başkanlığı tarafından ifade edilen Demirkapı kentsel dönüşüm projesi niçin başlatılamıyor?

7 hektarlık arazi üzerinde uygulanacak projenin başlangıç safhasında bölgenin coğrafi özelliklerinin zor olmasından dolayı hesapların tutmayabileceğini ifade edip bölge halkının beklentiye sokulmamasını ve mali açıdan zarar edecek bir noktaya getirilmemesini ve de sonunda rantın el değiştirmemesi uyarısında bulunmuştuk.

Gelinen nokta itibariyle Osmangazi Belediye Başkanlığının bölge halkına ve Bursa kamuoyuna bilgilendirme amaçlı açıklama yapması gerekmektedir. Proje Bilgileri; 2013 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Riskli Alan ilan edildi. 140 adet bina, 11 adet SMÖ bulunuyor. Bölge, 2 ve 3’üncüderece doğal sit alanı ile kültürel sit alanında kalmaktadır.

Hazırlanan proje ile 280 adet çeşitli büyüklükte birbirinden bağımsız ve müstakil konut ve dükkânlar yapılacaktır. Çok sayıda otopark alanı oluşturulacak. 1,8 hektarlık doğal SİT’ te kalan bölümün imar planı ve mekânsal planları, Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. 1’inci bölgenin planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. 2’nci bölge Bakanlık onayında Planlar 2 ve 3 katlı evler olarak hazırlanmıştır.

Deprem olmadan neler olmalıdır?

Geçen hafta ülkemizin çeşitli bölgelerinde meydana gelen depremler münasebetiyle. Önerimizi Osmangazi Belediye Başkanlığına tekrar hatırlatarak çağrımızı yineliyoruz; Zemin vize uygulamasına acilen geçilmelidir. Özellikle son zamanlarda geniş ölçekli arsalar üzerinde yapılan plan değişiklikleri ile imara açılan bölgeler ve 0.50 emsal artışı ile yoğunluğun arttırıldığı araziler de zemin vize uygulaması hayati önem arz etmekte olup, her türlü teknik desteği sağlayacağını ifade eden Jeoloji Mühendisleri Odası ile işbirliğine gidilmelidir. Yüzbinlerce TL harcanacak Osmangazi İlçesi'nde muhtelif yerlere kurulan deprem dinleme istasyonlarının hiç bir etkinliği ve faydası yoktur. Bu istasyonlara harcanan bütçe ile fay hatlarının ortaya çıkarılarak planlara işlenmesi ve zemin vize uygulamasına imkân verecek sistemin kurulması daha gerçekçi olacaktır.

Elmasbahçeler Otopark diye ağlıyor

Yanlış imar uygulamaları ve plan değişiklikleri ile insan, araç ve beton yoğunluğunun çok fazla arttırıldığı Elmasbahçeler Bölgesinde bulunan ve kısa bir önce yeni bir sosyal amaçlı proje yapımı için yıkılan Kültür Evinin arazisi gerekli düzenlemeler yapılarak geçici olarak otopark hizmetine sunularak bölge trafiğine ve otopark sorununa nefes aldırılmalıdır.

Özellikle arazinin hemen yanında inşa edilen özel hastane ve SGK hizmet binasına geliş-gidişlerden dolayı büyük sıkıntıların yaşandığı bölgede otopark ihtiyacı ve kullanımı bölge halkının ve ziyaretçilerin en önemli sorunudur.

Osmangazi Belediye Başkanlığının bu çağrımıza ilgisiz kalmayacağını ümit ederken kamu adına takibimizin devam edeceğini ifade ediyoruz.http://www.yorum16.com/images/upload/36640282_2134792029883718_6108686192159490048_n.jpg

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2018, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER