banner2

Doğanbey’i değil, Algıyı yıkmak gerek!

Doğanbey'ı kurtarmak Bursa'nın kalbini kurtarmaktır.

Doğanbey’i değil, Algıyı yıkmak gerek!

Doğanbey TOKİ konutlarında dört muhtarlık, ve yaklaşık 15 bin nüfus olduğunu düşünürsek, Bursa’nın kalbinde orta halli bir ilçeden büyük bir yerleşim merkezi olduğunu gerçeğine varırız.

Doğanbey TOKİ konutları proje aşamasından başlayan sürecin her anında çok eleştirilmiş ama dönemin belediyesi tarafından ortaya atılan ve göle çalınan ‘herkesi mutlu edecek sihirli formül’ mayası tutmayınca başta Bursa olmak üzere herkesin kaybettiği bir yatırım olarak karşımızda durmaktadır.

Bursa Doğanbey TOKİ’nin üniversitelerde kötü örnek tezi niteliğinde ders olarak okutulacak bir proje olduğuna muhalefet edecek bir tek insan bulamazsınız. Nitekim Belediye Başkanı değişikliğinde Cumhurbaşkanımız tarafından Alinur Aktaş Başkana Bursa’ya dair verilen ilk görevlerden birinin Doğanbey’deki sıkıntıların giderilmesi olduğunu biliyoruz.

Alinur Başkan bu görevi dillendirip tespit yaparken, olması gerekeni ama imkansızı ifade etmesi Doğanbey’in yıkılması ya da traşlanması algısını yaratmıştır.

Doğanbey yıkılamaz. Bunu en iyi bilenlerden birisi de BŞB Başkanı Ali Nur Aktaş’tır. O operasyonun maliyeti bırakın BŞB yi, Bakanlık bütçesini bile zorlar.

Doğanbey gerçeği ile yaşamaya mecburuz ama kentin kalbindeki bu gerçeği hayırsız evlat gibi dışlamak yerine onu kazanmanın yollarını ortak akıl ile bulup hayata geçirmeliyiz.

Doğanbey içinde kalan Kiremitçi Mahallesi Muhtarı gazeteci dostu Kenan Solak’a konuk oldum.

Doğanbey için neler yapılabileceğini konuştuk. Aslında dert çok gibi görünüyor ama sorunlar bir iki dokunuşla çözülecek ve bölgeye hayat verecek bir hale gelebilir dedik.

Örneğin 10 binin üzerinde nüfusun yaşadığı bir modern ortamda sosyal yaşam ve donatı alanlarına yer ayrılmış ama açılan tek bir mekân yok. Sosyal ve komşuluk yaşamını pekiştirecek ortak nefes alınacak yerler var ama içinde hayat yok.

İnsanlar orada yatıyor ama başka yerlerde yaşıyorlar. Bu konuda 3 yıl önce yaptığım tespitin hala hayata geçirilmemesine şaşırıyorum. İç dünyasında Pastaneler, Lokantalar, Kafeteryalar açılmalı ve desteklenmelidir. O zaman yaşam kalitesi yükselir ve Doğanbey değerlenerek üzerine haksız olarak yapıştırılan ‘Sosyal Çöküntü Bölgesi’ etiketinden sıyrılır.

Kenan Muhtar’ın üzerinde durduğu özel mülkiyet olan Tarihi Hamam Restorasyonun bir an önce tamamlanması ve halka hizmete açık tesis hale getirilmesidir. Belediye işletse bile zarar etmeyeceğine teminat veririm diyor. Çevre düzenlemesinin başlaması bir umut olmuş ama o bütünü üzerinden Ali Nur Başkan’dan müjde bekliyor.

Binaların sağlamlığı konusunda endişeleri yok ama TOKİ tahsildarının aidatları toplayıp asansör bakımlarını yapmamaları iç düzen açısından sıkıntı olduğunu öğrendim.

Bir de yuvarlak binalarda TOKİ ye kalan zemin katların satılmaması ya da kiraya verilmemesi bina girişlerinin yüzünün eskimesine yol açmış, bu sıkıntıyı görünce ya satın ya kiraya verin içinde insan yaşasın ki mekanlar ölmesin dedik.

Doğanbey TOKİ nin sosyal anlamda kurtulması, Bursa’nın kalbinin kurtulmasıdır. Bunun için atılacak her adım Bursa’ya büyük hizmet olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER