banner2

İMO Başkanı Albayrak; “Adeta kılı kırk yararak bir yönetmelik çıkartılırken, paralelinde 3194 sayılı İmar Kanununa geçici bir madde eklenerek İMAR BARIŞI adı altında tamamı kaçak olan 13.5 milyon birim yapıya af çıkarılması tam bir tezattır”

“Bursa’ya 40 numara ayakkabıyı çıkar 39 numara ayakkabı giy deniliyor. Bu durum hemşehrilerimize gelecekte sıkıntı yaratacaktır” dedi ve “Adeta kılı kırk yararak bir yönetmelik çıkartılırken, paralelinde 3194 sayılı İmar Kanununa geçici bir madde eklenerek İMAR BARIŞI adı altında tamamı kaçak olan 13.5 milyon birim yapıya af çıkarılması tam bir tezattır” diye ekledi.

İMO Başkanı Albayrak;  “Adeta kılı kırk yararak bir yönetmelik çıkartılırken, paralelinde 3194 sayılı İmar Kanununa geçici bir madde eklenerek İMAR BARIŞI adı altında tamamı kaçak olan 13.5 milyon birim yapıya af çıkarılması tam bir tezattır”

Bursa İMO’ dan sert eleştiri: 40 numara ayağa 39 numara ayakkabı giydirilmez!

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak, 27 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan Bursa Büyükşehir İmar Yönetmeliği’ni değerlendirdi. İMO Bursa Şubesi Başkanı Albayrak, “Bursa’ya 40 numara ayakkabıyı çıkar 39 numara ayakkabı giy deniliyor. Bu durumda hemşerilerimize gelecekte sıkıntı yaratacaktır” dedi.

Adeta kılı kırk yararak bir yönetmelik çıkartılırken, paralelinde 3194 sayılı İmar Kanununa geçici bir madde eklenerek İMAR BARIŞI adı altında tamamı kaçak olan 13.5 milyon birim yapıya af çıkarılması tam bir tezattır” diyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak açıklamasına şöyle devam etti.

Yaklaşık bir yıl tartışılan ve hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilen Bursa Büyükşehir İmar Yönetmeliği 27.05.2018 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş bulunuyor.

Büyük bir titizlikle hazırlanan yönetmelikte başından beri çekincemiz olan bazı alanlarda değişiklik yapma hakkı Büyükşehir Belediyesinin elinden alındı. Özellikle Emsal Alanı hesabı ile ilgili kriterler Tip Yönetmeliğe uygun hale getirilmek zorunda bırakıldı.

Yıllardır Büyükşehir Belediyeleri kendi yönetmeliklerini yapma yetkisiyle donatıldıklarından Şehrin tarihi, kültürel ve doğal yapısını gözeterek hazırladıkları yönetmeliklerle şehri imar ederek geliştirme çabası içerisinde oldular.

Özellikle Bursa da Şehir içi imar planlarının %90-95 gerçekleşmiş olan bölgelerde kalan parsellere yeni yönetmelik şartlarını uygulamak emsal alanı bazında hak kayıplarına sebep olacağından haksız sonuçlar doğuracaktır.

Gerçekten titizlikle hazırlanmış bu yönetmelik; yapılaşması gerçekleşmemiş planlama bölgelerinde doğru sonuçlar verebilir. Ama yukarıda da belirttiğim gibi yapılaşması %95 gerçekleşmiş planlarda haksızlıklara sebep olacaktır.

Adeta kılı kırk yararak; çıkma boyunun 10 cm si için bir hafta tartışılarak, su basman kotu +1.00 mi olsun + 1.20 mi olsun diye tartışıldığı bir yönetmelik çıkartılırken her şey sil baştan yapılamaz.

Çok düşük bir bedel karşılığında kaçak binalara af çıkartılırken; elektrik panosunun 50 cm kaydırılması sebebiyle kullanma izni alamamış bina var. Bundan dolayı ceza almış yapı denetim firması var. Meslekten men cezası alan meslektaşlarımız var.

Su basman kotunun 10 cm yüksek yapılması, kolon ebatlarının 3 cm küçük ya da büyük yapılması ceza sebebi iken; hiç bir bedel ödemeyen, SGK primi ödemeyen, planı projesi olmayan, imar planı olmayan, “üstelik binanın depreme dayanıklılığını mal sahibinin beyanına bırakan” bir sistemle Ülkemiz nereye kadar gidebilecektir?

'Kentsel dönüşüm sistemini en az 25-30 yıl geriye atacağını düşündüğümüz bu imar barışı tamamı kaçak olan binalara “Kat Mülkiyeti” kurma hakkı tanınmaktadır' dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER