banner2

İskender ‘çok’ Ünlü Cadde ‘tek’

Okul açarlarsa bedava bulaşıkçısı hazır...

İskender ‘çok’ Ünlü Cadde ‘tek’

Kebapçı İskender Efendi yatık pişen döneri dikine kaldırıp pişirerek adını verdiği ünlü İskender Kebabını Bursa’da ve Türkiye’de marka yapmıştır. Bu ününün karşılığını da ziyadesiyle almıştır. Allah kârlarına kâr eklesin ve gözü olanın gözü çıksın. Marka tescilini yaptırınca ‘ İskender Kebabı ‘ ailenin markası olmuştur.

Bunun yanında aynı tarz kebap yapan işletmeler Bursa Kebapçısı, Hacı Bey Kebapçısı, Uludağ Kebapçısı ve Beşyol Kebapçısı olarak lezzet dünyasında yerlerini almıştır. Bunların yanında daha esnaf işi olan Melike Döner, Seçil Döner, Nurullah Döner gibileri de vardır.

Bugün İskender ailesi amcazadeler ve üçüncü kuşak arasında kendi içlerinde bölünerek birçok farklı işletmeler olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Ama bizim konumuz ‘ kebap’ değil sokaktır.

Bursa için bir döneme adını vurmuş olan kısacık ama anıları çok uzun olan Ünlü Cadde’ nin adının ‘ Kebapçı İskender Efendi Sokağı ‘ olarak değiştirilmesi için yılda üç vakit Osmangazi Belediyesi Meclisine sözde halkın talebinin gündeme alınması için yazılar yazılmaktadır.

Yavuz İskenderoğlu’nun dükkanının bulunduğu sokağa dedesinin isminin verilmesi için koşturmasını anlıyoruz. Bunun çok başarılı bir P&R hesabı olduğunun da farkındayız ama her İskender torununa dükkanının bulunduğu yere adını vermeye kalkılsa Kadıköy dahil onlarca sokak ismi sahibi olurlar. Hem de birbirleriyle konuşmazlarken…

Öte yandan bu aynı işi yapan sektörde Belediye marifetiyle yapılan haksız rekabete destek olmaz mı?

İskender büyük markadır. Biz bunu biliyoruz ama kendileri de farkına varsınlar.

Onlarda cadde sokak isimleri ile Bursa’ya vefa yapıyoruz derken reklam yapacaklarına büyüklüklerine yakışır şekilde önce barışsınlar sonrada hep birlikte İskender Efendi Kebap ve Aşçılık Okulu açsınlar bir ay bulaşıklarını ben yıkayayım.

Osmangazi Belediyesi birimi iki de bir İskender Efendi Sokağı ile ilgili yazı yazacağına Osmangazi’de temizlik ve düzen hakkındaki talepleri meclise gönderseler Bursa’ya hizmet etmiş olurlar.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2018, 16:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Toni Garcia
Toni Garcia - 3 yıl Önce

Bursalılar iskender kebabı yerine daha ucuz daha lezzetli daha nezih ve daha temiz bir ortamda ”pideli köfte” yemeği tercih ederler...
İskender kebabı turistler içindir

SIRADAKİ HABER