banner2

İsmet Paşa Ana Babalarımızı aç bıraktı mı?

Genel Sekreteri tarafından hokus pokus oyunları ile partide seçimi kaybedince partinin ilerde Fetö sevdalısı kesilecek olan yeni başkanın Atatürk ilkelerine bağlı kalmayacağına inanıp partiden ve TBMM den istifa ettiğine de tanık oldum.

İsmet Paşa Ana Babalarımızı aç bıraktı mı?

25 Aralık 1973 günü Biyoloji dersinin öğretmenler zili çaldığında sınıf olarak Nurdan Hoca’ya hazırlıksız yakalanmıştık. Büyük bir gürültü eşiğinde sınıfa giren Nurdan Hoca ‘ Bari bugün yapmayın ve saygılı olun ‘ dedi. Hepimizin yarı annesi olan Nurdan Hocanın sesinde, yüzünde hüzün, gözlerinde nem vardı.

Hocam ne oldu diye sorduk.

Haberiniz yok mu İsmet İnönü öldü dedi.

Biliyoruz dedik.

Madem biliyorsunuz o halde neden saygı gösterip sessiz oturmuyorsunuz eşek sıpaları ‘ diye haykırdı.

Bana bakarak ‘Dersten sonra yanıma gel’ diyerek noktayı koydu.

Ders zili çalınca yanına gittim ve buyur hocam dedim. Senden beklemezdim dedi.

Ben de cevap olarak, +Hocam ailem İsmet Paşa’yı sevmez. İkinci Dünya savaşında babama 4 sene askerlik yaptırmış, o da yetmez gibi buğdayları camilerde depolayıp ekmeği karneye bağlamış, millet aç kalmış dahası da var. 27 Mayıs darbesini o yaptırmış ve DP li olan ailem büyük acılar çekmiş’ dedim.

Yüzüme baktı ve sana bir kitap vereceğim oku dedi. Bununla da yetinme başka kaynaklardan da oku. Hatta onun aleyhine yazılanları da oku göreceksin onu kötülerken bile gerçekleri söylediklerine tanık olacaksın dedi.

Peki Hocam dedim ama çocukluğundan beri anti CHP li olarak işlenmiş birisi olarak pek de inanmadım. Hem babam, dayım neden yalan söylesin ki diye düşündüm. Dayım 27 Mayıs’ta Yassıada görmüştü, Babam’ da bir kaç ay hapis yattığını anlatmıştı.

Öğrenci hareketlerinin liselere sızmadığı dönemlerin sonuydu. Dünyayı fiziksel harita olarak tanıyorduk ama siyasi haritaları okumayı bilmiyorduk.

Dev Genç, Ülkü Ocakları gruplarını duyuyorduk, henüz tanışmamıştık. Akıncı Gençlik daha tedavüle çıkmamıştı. Sonra hepsi kendi aralarında bölünerek ve hepsi kendisininkini doğru görerek eylemler koydular.

Türkiye’nin gençlerine kıyan pis senaryoda 12 Eylül 80 darbesi ve hukuksuz sonrasına olan CİA ile KGB ile dansı başladı.

İsmet İnönü ile ilgili kitapları okumaya başladığımda bu duygular içerisindeydim.

İsmet Paşa’nın Atatürk’ün izinden hiç ayrılmadığını ama bazen Atatürk ilkelerinden taviz vermemek için Atatürk’ün yanından ayrıldığını öğrendim.

İsmet Paşa’nın kişisel ihtirası ve iktidar hırsının olmadığını ve Atatürk’e arkadaşları tarafından karşı planlanan hiçbir komplo ve suikast teşebbüsü içinde yer almadığını okudum.

Mudanya’da ve Lozan’da Türk Milletinin geleceğini en iyi şekilde temsil ettiğini anladım.

Atatürk’ten sonra milletine karşı ‘sorumlu’ bir Cumhurbaşkanı profili çizdiğini gördüm.

2 nci Dünya Savaşında o dönem fıtratımızda olan Alman hayranlığı ile hata yapmamamızı ve savaştan yeni çıkmış bir ülkeyi tekrar savaşa sokmamak için Adana’ya kadar gelen Churcill’ de kırmadan nasıl hayır dediğini okudum.

Savaş döneminin süreci belli olmadığından ilerde YOKLUK yaşanmaması kaynakları KIT ve KARNE ile kullandırmasını bizi aç bıraktın diyenlere rağmen başarı ile uyguladığını öğrendim.

Türkiye’ye ayar vermeye kalkan ABD’nin şımarık Başkanına ‘ DÜNYA YENİDEN KURULUR TÜRKİYE ORADA YERİNİ ALIR ‘ dediğini gazete manşetlerinden okudum.

1954’de Demokrat Parti’nin kazandığı seçimlerden sonra ‘ Bu yenilgi benim en büyük zaferimdir’ diyerek demokrasiye inanç ve saygısını anladım.

1960’ da darbecilerin yanında olmadığını, karşı çıktığını ve hükümeti uyardığını tutanaklardan anladım.

Genel Sekreteri tarafından hokus pokus oyunları ile partide seçimi kaybedince partinin ilerde Fetö sevdalısı kesilecek olan yeni başkanın Atatürk ilkelerine bağlı kalmayacağına inanıp partiden ve TBMM den istifa ettiğine de tanık oldum.

İsmet İnönü’yü öldükten sonra daha iyi anladım ve çok sevdim. İsmet Paşa’nın benim naçiz kalemime ihtiyacı yoktur. Aslında dileğim o ki; onunla aynı TBMM’ de siyasi mücadele eden Ertuğrul Mat’tan İsmet Paşa’yı okumak isterim.

Bugünlerde İsmet İnönü üzerinden siyaset devşirmeye çalışılmasını, Atatürk’ü yalnızlaştırmak için olduğunu düşünüyorum. Bunu göremeyecek kadar körleşen yeni CEHAPE yi de kınıyorum.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER