banner2

Kimse yok!

18 yıldır unutturmayacağız dedik ama tek bir şey yapmadık... Sanki depreme fren yaptıracak gibi Deprem Uyarı İstasyonları diye bir saçmalığa milyonlar harcadık ama sağlıklı kentsel dönüşüm yerine rantsal dönüşümü tercih ettik. Bugün bile hala KİMSE YOK!

Kimse yok!

17 Ağustos 1999’ da Merkez üssü Gölcük olan saat 03:02 de 45 saniye süren 7,4 şiddetindeki depremin üzerinden tam 18 yıl geçti.

O gecenin sabahı hiç olmadı.

17 Ağustos depremi karanlıkta oldu ve 19 yıldır karanlıkta kaldı. O gecenin acıları üzerinde bile siyaset tezgahlandı ve din pazarlandı.

Kimse deprem öldürmez çürük binalar öldürür demedi.

Ama Allah’ın gazabı diyenler çok oldu.

Türkiye’nin en gelişmiş bölgesi kabul edilen Marmara’da hayat durdu.

1071’ den bu yana iktidar olan herkes suçluydu ama kimse kabul etmedi.

Kimse Allahsız kitapsız Japonya’da 9.0 şiddetinde depremde kimsenin ölmediğini ama bizim dindar ve fakir ülkemizde 7,4 de 74 bin insanın öldüğünün nedenlerini konuşmadı.

Sonra ‘Deprem Sektörü’ diye bir şey icat edildi. Koca koca Profesörler para ve popülarite adına ekran gülü medya maymunu oldular. Olası deprem senaryoları yazarak, halkı bazen korkuttular bazen eğlendirdiler.

Devlet önce Deprem Vergisi topladı. Bütçeler ayırdı. İlgili birimler oluşturuldu. Genel Müdürler ve Personeline kadrolar açıldı. Yolluklar verildi. Su gibi paralar harcandı ama şehirlerimiz bugün yeni bir 17 Ağustos depremini boynunu uzatmış kurban gibi bekliyor.

O gecenin en acılı ve derin sesi ‘ Sesimi duyan var mı? ’ çığlığı idi.

Bugün ise bina ve rant uğruna doğayı yakanlara, kaçak ve çürük binalar yapanlara, her türlü imar yolsuzluğuna bulaşanlara baktığımızda…

Bu günün o gecenin çığlığına cevabı ‘ Kimse yok ‘ tur.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER