banner2

Siz halâ yüz verin Suriyeliye…

Bu fakir ve yalnız ülke kendi rızkını onlarla bölüşecek kadar yiğit ve vicdanlıdır ama misafirlik uzun sürdükçe kendini ev sahibinden değerli görmeye başladıkları ve çeteleştikleri gün gibi açıktır. Oysa en iyi Suriyeli...

Siz halâ yüz verin Suriyeliye…

Sığınmacı Suriyeliler bizim kardeşimiz falan değildir. Kaygılarımız, sevinçlerimiz falan ortak değildir. Ülkesinde çıkan ya da çıkarılan savaş ortamından kaçarak ülkemize sığınan insanlardır.

Biz devlet olarak kapıları, millet olarak da yüreğimizi açıp onları aramıza ülkelerinde hayati tehlike bitene kadar kabul ettik. Yani biraz zoraki de olsa misafirlerimizdir.

Bu önemli sorun karşısında ben bilmem büyüğüm bilir diyenlere de, onları kutsayan romantik ve oynak solculara da şaşırıyorum.

Onlar geldiklerinde masum ve mağdurdular evet ama bugün gövde gösterisi yapan, burada Suriye varoşları kurmaya çalışan tezgahların sahibi olmaya başladılar.

Onlara denize girmeyin diyen yok ama sahilde kuralları onlar koymaya başladı. Yazın Bodrum’da, Alaçatı’da, Çeşme’de çimenler ve yunanlar bu ince ayrıntıyı göremezler ve olmayan melek kanatlarını bunların üzerine gererek hümanist söylemler üretirler.

Bugün Başaran mahallesinde grupların çatışması başlamıştır. Emniyet en sert bir şekilde önlem alıp failleri adalete sevk etmelidir. Adalet de en hafifi ülkesine sınır dışı kararı alıp geri göndermelidir.

Yasalara uyan, misafir olduğu ülkenin sosyal yaşamını sabote etmeyen, kurallara saygı gösterenlerle zaten işimiz yok.

Bu fakir ve yalnız ülke kendi rızkını onlarla bölüşecek kadar yiğit ve vicdanlıdır ama misafirlik uzun sürdükçe kendini ev sahibinden değerli görmeye başladıkları gün gibi açıktır. Münferit olaylar üzerinden onları masum göstermek yerine fotoğrafın bütününü göremeyenler üç beş yıl sonra 'biz aldandık' dediklerinde faturayı onlar değil bu halk ödeyecektir. 

Oysa en iyi Suriyeli ülkesine geri dönen Suriyelidir.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 10:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tahir Gürol
Tahir Gürol - 4 yıl Önce

Bu çatışmalarla ilgili röportajlar yapılarak halk bilgilendirilmelidir.

SIRADAKİ HABER