banner2

Telefon akıllı, kullanan akılsız olunca…

Telefon aklı kadar insanın aklı yoksa sorun büyüktür.

Telefon akıllı, kullanan akılsız olunca…

Akıllı telefon denilen cihazların internete bağlı birer bilgisayar olduğunu biliyoruz. Görüntülü, görüntüsüz iletişimin yanı sıra, alışveriş, banka işlemleri, yazı yazma, sörf yapma, video çeken kamera, fotoğraf çeken makine, dosya gönderme ve alma, mail atma, sosyal medya ve daha bin bir türlü maharetinin bir de oyun oynatma becerisi var.

Yani adı telefon ama kendisi değil.

Böyle bir cihazı okulda derste öğrencilerin, işyerinde mesai saatlerinde çalışanların yanında bulundurmak silah vermek kadar tehlikelidir.

Denetlemeden uzak bir yerde önemli görevi olan birisin eline Akıllı telefon verin sekiz saatin beş saatinde telefonuyla oynaşacağına garanti ederim.

Bu tarife uymayan insan sayısı binde bir bile değildir.

Hal böyle iken bazen makasçı makas değiştirmeyi unutur. Bazen bir kule görevlisi yanlış komut verir. Bazen bir şoför telefonda şekerden balon patlatırken arabayı uçuruma yuvarlar.

Çevrenize bir bakının! Trende otobüste, gemide, kafede lokantada hatta evlerde kimse sohbet etmiyor. Herkes birbirine yabancı ve akıllı telefonların esiri oldular.

Benim ülkemdeki adına kaza denilen işlenen seri cinayetlerin çoğu ihmal ve denetim eksikliğindedir. Yani kazaların büyük sebebi insan faktörüdür.

Tez vakitte bu işe çözüm bulunmalı ve akıllı telefonlar mesai saatlerinde, akılsız insanların kullanımına yasaklanmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER