banner2

'Türkçülük Bayramı' muhteşem bir konserle kutlandı

'Türkçülük Bayramı' muhteşem bir konserle kutlandı

3 Mayıs Türkçülük Bayramı, Bursa Devlet Klasik Türk Sanat Müziği Korusu ve Türk Ocakları Bursa Şubesi’nin ortaklaşa düzenledikleri özel bir konserle kutlandı.


Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu salonunda düzenlenen konser öncesi bir konuşma yapan Türk Ocakları Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, “Geçmişte olduğu gibi Türk Ocakları olarak Türk kelimesini, Türk Şuurunun, Türk kültürünün ve Türk istikbalinin arkasında hep birlikte olmaya devam edeceğiz” dedi. 


Nihal Adsız Atadan tutun, rahmetli başbuğ Türkeş’i aradan çıkın, daha sonradan Türkçülük düşüncesinin altını dolduran ideolojisini yapan bütün önemli insanları sayın, onların 1944 olaylarının mağdurları olduğunu bildiren Prof. Dr. Kırlı,  “ Gerçekten hiçbir kaygısı olmayan bu insanların nasıl işkenceler yaşayabileceklerinin de canlı şahitleri olduğunu söyledi. 

 
Çok uzun süreden beri olduğu gibi bu günde çeşitli sebeplerden dolayı 3 Mayıs Türkçüler Bayramı'nı Bursa devlet Klasik Türk Müziği korosu ile birlikte kutladıklarını ifade eden Prof. Kırlı, Mübarek Beraat gecesine rast gelen gecede, her zaman Türk Ocaklarıyla birlikte olan bu mutlu ve Kutlu Beraat Gecesi için hiçbir kaygı duymaksızın ayrı ayrı özel reperatuvar hazırlamaya ve Türk ocağı ile omuz omuza, yan yana durmaya yürekleri yettiği için koronun tüm saz ve söz sanatçılarına teşekkür etti.

 


Konuşmasında Türk ve Müslümanların kandilini de kutlayan Türk Ocakları Bursa Şube Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, şöyle konuştu: 

“1944’lerde sadece Türklük-Türkçülük adına sokağa çıkmış gencecik çocukları veya memleketin genç entelektüellerini en acımasız işkencelere reva görebilen hükümetin bakanları Türkçü olduklarını iddia ediyorlardı. Evet, Türk olarak doğmak çok değerli bir şeydir. Ama Türk olarak doğmak, Türk olarak yaşamak çok kolay bir şey değildir. Türk olarak yaşamak, aslında Türklük şuuruna sahip olmak, demektir. Türklük şuuruna sahip olamaz iseniz eğer, ananızın babanızın Türk olmasının hiçbir önemi yoktur. Bu size düşman olacağım anlamında söylediğim bir söz değildir. Ama o zaman da Türklük şuurundan bahsetmeyeceksin veya Türkçülük kelimesini sıfat olarak kullanmaktan imtina etmelisiniz. Ayıptır, bu o kadar bedava değildir. Türkçü olmak, vatanperver olmak emek gerektiren çok bedel ödenmesi gereken bir şeydir. Bu belli zamanlarla da kısıtlı değildir. Kavl-ü belâdan beri ödenir. Biz bu milletin evlatlarıyız. Bizim adımız Türk, sıfatımız Müslüman’dır. Geçmişte olduğu gibi Türk Ocakları olarak Türk kelimesinin Türk şuurunun, Türk Kültürünün ve Türk istikbalinin arkasında olmaya devam edeceğiz. İnşallah bundan sonraki günlerde hep birlikte bu bayrağı en yüksek göndere çekmeye devam etmek olur.  Allah ömür verdikçe bizim işimiz bu olacaktır.”

 
Sunucu Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Sanatçısı Songül Özlev, gününe havasına uygun bir bayram coşkusu içinde katılımcıların gönüilerine hitap edecek bir reperatuvarla koronun saz ve söz sanatçılarını sahneye davet etti. Şef Hakan Özlev'in yönettiği Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları, iki bölümden oluşan reperatuvarlarını sundular. 

 
Gecenin sonunda, Sözlerini Azerbaycan’ın İstiklal Şairi Ahmet Cevat’ın yazdığı ve Üzeyir Hacıbey’in bestelediği “Çırpınırdın Karadeniz” marş türküsünü katılımcılarla birlikte ellerinde bayraklar sallayarak okuyan sanatçılar, geceyi, 6 Ekim 1924 tarihinde ilk kez karsa geldiğinde 


Sözlerini Azerbaycan Türklerinden Gazeteci Mehmet Türker’in yazdığı, Mahalli Müzisyen Tağı Oşenyüzen’in bu günkü şekliyle bestelediği ve Gazı Paşa’nın Kars Türk Ocağı’nda şerefine düzenlenen çay partisinde, dönemin söz sanatçıları tarafından okunan ve folklorcuları tarafından oynanan “Hoş gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa” Türküsü ile sona erdi. 

 
Bursa Türk Ocağı başkan ve yönetim kurulu üyeleri, 3 Mayıs Türkçüler Bayramı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği Sanatçılarına çiçek sundular. 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER