banner2

İLK YAZI VE İLK HEYECAN

Her bulunulan alanda ve görevde düşünmek, üretmek, katkı koymak, hep daha iyisini aramak bence yaratılış sebebimizdir. Aklımızı/bilgimizi işimize, çevremize sunmak ve daha iyisini aramak gerekir. Ve söz konusu Bursaspor olunca, bu bir görev değil, bir AŞK olur.

Ve bunun için sevgili arkadaşım Osman Akın, Yorum16’da yazar mısın önerisinde bulununca direkt “Memnuniyetle” dedim.

‘Sözler uçar, yazı kalır. Söylediğini / yaptığını yaz, Yazdığını da yap.’

Simple is the Best’, yani ‘Basiti en iyisidir

Bunlar çok sevdiğim sözlerden birkaçıdır.

Ben kim miyim?

Reşitpaşa İOO, Süleyman Çelebi OO, Demirtaşpaşa Teknik Lisesi sonrasında, Üniversiteyi İTÜ’de okuyup Elektrik Mühendisi olan, yurtdışında bir yıl öğrencilik yaparak yaşayan/çalışan, dönüşünde askerlik sonrası hayata atılan bir Bursa çocuğuyum.

Bursa’daki önemli bir Tekstil firmasında toplamda 13 yıl, sonrasında da yabancı sermayeli bir firmada Genel Müdür olarak 15 yıllık iş birikimine sahip, Bursasporlu bir arkadaşınız, kardeşiniz ve abinizim.

Mayıs16 Grubundaki arkadaşlarımın da önerisi ile çok geç de olsa üyesi olduğum Bursaspor’umuz için, Bursaspor Düşünce Platformu ismini verdiğimiz ve birçok Dernek/Grup/Kişinin çok özverili çalışmaları ile, günlerce süren Tüzük çalışmaları dahil, kısa sürede bulunduğum ortamlarda elimden gelen katkıyı koymaya çalıştım ve çalışmaya da devam edeceğim.

Bu yazılarla da bu amaca (yani Bursaspor’umuza) hizmet etmeye çalışacağım.

Yeni Tüzüğümüz; Camianın ciddi katkıları ile ortaya çıkmış, iyi anlaşılması, sonrasında ise içtenlikle sahip çıkılması ve uygulanması halinde Bursaspor’umuzu düzlüğe çıkaracak unsurlara sahiptir.

Bu sayfada da sizlerle, bu çalışmalarda ortaya çıkan fikirleri de derleyip, Nasıl Bir Bursaspor hayal ediyorum ve istiyorum konusunda paylaşımlarda bulunacağım.

Liderler Sistem kurar.

Bursa’da aklını ve zamanını verecek birçok değerli insan var ve Yönetimlerin yapması gereken Tüzüğü uygulayıp, Çalışma grupları da kurarak, Camiaya Liderlik etmek ve Profesyonel Kulüp organizasyonunu (SİSTEM) oluşturmaktır.

Türkiye’de kulüplerin ciddi borç içinde olması ve harcanan paraya oranla başarısız olunmasının tek sebebi Kulüplerin Yönetim yapısı ve Yönetici yetersizlikleridir.

Bilindiği gibi Kulüplerimizin çoğu (Bursaspor’umuz dahil) Dernek statüsündedir. Kendi işlerinde başarılı olan insanların; Kulüp Yönetimine seçildiğinde, kendi bildiği iş alanlarının dışına çıktığından ve Kulüplerin de profesyonel/kurumsal organizasyonları yetersiz olduğundan, başarılı olmaları son derece zor olmaktadır.

Esasında, Bursaspor’da bir işletmedir. Mali (Ekonomik Alan) Yapı var. İdari-Sosyal Alan/Yapı vardır.

Tek farkı, Sportif alanda faaliyet olduğundan Sportif Alan da var. Önemli olan bu İşletmeyi Başarılı kılmaktır. Konumuz spor olduğuna göre, Spor alanında üretim/satış/pazarlama faaliyeti yaparak, başarılı olmak, elbette hem taraftarların ve hem de kulübün amaçları arasındadır.

Peki ne yapmalı?

Tüzüğümüzde (Madde 5 ve Madde 30.1’de c,d ve 3 maddeleri) açıkça belirtildiği gibi;

YÖNETİM seçildikten sonra 6 AY içinde BİR STRATEJİK PLAN HAZIRLATMALI, bu planda ortaya çıkan Güçlü/zayıf yönlere göre Profesyonel/Kurumsal Kulüp yapısı/organizasyon şemasını oluşturmalı ve buradaki pozisyonlara Bilgi ve Liyakat sahibi Profesyoneller konulmalıdır.

Bunların içinde önemli bir rolü (görev tanımı stratejik planlama ile net ortaya konulan) olacak ve 30.1.f’de belirtilen Sportif Direktör de önemli bir konudur.

Sportif Alanda ise; yine bu stratejik planlama ile oluşturulacak Kulüp Organizasyon şemasında konumu ortaya konulacaktır. Sportif Teknik Komite (Başkan’a direkt bağlı Profesyonel Kulüp organizasyonundaki kişilerin de içinde olduğu 4-5 kişilik danışma kurulu niteliğinde) kurulmalı ve bu kurul Camia(Üyeler/Dernekler/Taraftarlar) ile birlikte Bursaspor’un Spor Felsefesini/Kültürünü ortaya koymalıdır.

Bu felsefe/kültür doğrultusunda, Teknik Direktör seçimleri /Altyapıda yapılanma ve oyuncu yetiştirilmesi /Scouting ile Üst ve Altyapıya oyuncu seçimleri çalışmaları yapılmalıdır.

Altyapımız, yapılacak Spor Lisesi ile birlikte geleceğin eğitimi yüksek sporcusunu/Profesyonel Yöneticilerini/Teknik adamlarını yetiştirmelidir ve

Bursaspor, sadece Bursa’nın değil ve hatta Güney Marmara’nın altyapısını harekete geçirecek sistemi kurmalı, önderi-lideri olmalıdır.

Profesyonel yapı kurulduğunda, Genel Kurullarda seçilen Yönetim kurulları, Profesyonel yapıya Proje ve Vizyonları ile birlikte Yön vermeye gelmelidir.

Tüm kararların içinde olan şekilde Yönetmeye değil. Kulübün uzun vadeli planları, Kurumsal/Profesyonel yapısı tarafından yönetilmeli ve anlık/hatalı kararlardan kaçınılmalıdır.

Bundan sonraki yazılarımda bu konularda, iyi/kötü örnekleri de ortaya koyarak, bu tip bir sistem kurulduğunda nelerin olması ve nelerin olmaması gerektiği hususundaki görüşlerimi sizlerle paylaşacağım. Neticede önemli olan Ortak AKLI oluşturmaktır. İnanıyorum ki Aklın Yolu Birdir ve bu yolu hep birlikte bulacağız. Bulmak zorundayız.

Çünkü,

Başka Bursaspor Yok.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgay Karaca
Turgay Karaca - 3 yıl Önce

Hayirli uğurlu olsun Can Bey, yazinizi cok begendim devamini bekliyorum. Makedonyali Bursasporlu'lardan selamlar

Cemil
Cemil - 3 yıl Önce

Tebrikler abi

Servet Kuru
Servet Kuru - 3 yıl Önce

Güzel bir yazı beğenerek okudum. Tebrik ediyorum, hayırlı olsun başarılar diliyorum

Halim Koçdemir
Halim Koçdemir - 3 yıl Önce

Can kardeşim hayırlı olsun. Güzel bir özet olmuş.

Ayhan KORGAVUŞ
Ayhan KORGAVUŞ - 3 yıl Önce

Can Bey, konuyu ele alışınız ve yorumlayıp değerlendirmeniz ile biz taraftarlara ışık tutuyorsunuz. Devamını sabırsızlıkla bekleyeceğim. Tebrikler ve sevgilerimle....

Nihat Sapan
Nihat Sapan - 3 yıl Önce

Çok güzel bir yazı. Tebrikler. Düşüncelerinize katılıyorum.
Bir noktaya dikkat çekmek isterim.
Ülkede hakim olan bakış açısı tüm kurumları etkiliyor. Bursaspor da bunun dışında değil. Mevcut olan sistemde verilen rolün dışına çıkamıyor.
Sizin gibi düşünce üretenlerin çoğalması dileği ile tekrar tebrik ederim.

Yucel Akgün
Yucel Akgün - 3 yıl Önce

Tebrikler kardesim.Ilk yazı çok önemlidir.stress ,heyacan doludur.Bu is TAMAM sevgili Can.Devam...

Hüseyin KARATAŞ
Hüseyin KARATAŞ - 3 yıl Önce

Tebrik ederim abim. Kıymetli yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum...