banner2

İNTİHAR ve İSYAN

Konya Maçında ilk 11 : Muhammed- Barış- Vergini-Ertuğrul-Umut Meraş- Badji-Aytaç-Tunay (10’Saivet) – Yusuf (74’ Burak)- Latovlevici (60’ Lima) ve Umut Nayir.

Beşiktaş Maçında ilk 11: Muhammed- Barış- Vergini-Ertuğrul-Umut Meraş- Badji-Aytaç (75’ Kubilay)-Saivet (54’Shehu) - Yusuf- Latovlevici (46’ Lima) ve Umut Nayir.

Ç.Rize Maçında ilk 11 : Muhammed- Barış- Vergini-Ertuğrul-Umut Meraş- Badji-Ramazan (29’ Shehu)-SaivetYusuf (35’Burak)- Lima ve Umut Nayir (80’ Latovlevici).

Son 3 maçta; 2 mağlubiyet, 1 beraberlik. Dünkü kadro açıklanır açıklanmaz, ilk düşündüğüm, Samet Hoca acaba; “Elimdeki kadro ile benden bu kadar, beni gönderin” diye düşünerek mi kendi getirdiği Vergini- Saivet’de ısrar ediyor diye düşündüm.

  1. Vergini-Ertuğrul ikilisi başarısızdır. Acil bu ikilide değişikliğe gidilmelidir. İlgili maçların tümünde tüm hava toplarını rakiplerine vermiş, topların Jahovic, Muriç gibi oyuncular tarafından rahatça yere indirilip, tehlikeli atağa dönmesine izin vermişlerdir.

Ayrıca yer tutma/alan paylaşma yanlışları, hızlı adamlar karşısında çaresiz durumları açıkça görülmüştür.

  1. Ertuğrul (sadece son maçına bakarak söylemiyorum), hem saha içi performansı ve daha da önemlisi kendini takım arkadaşlarına kabul ettirememesi sebebi ile Kaptanlık yapabilecek durumda değildir. Oyun içinde ise, Ertuğrul’dan beklediğim fiziksel olarak, rakibi yıpratması- havadan ve yerden geçit vermemesidir, ancak Ertuğrul bunların hiçbirini yapamıyor. Çok kilo almış ve ağır bir görüntüsü var.
  2. Saivet; kendi verdiği röportajda dediği gibi, kesinlikle 10 numara değildir. Forması gibi 6 numaradır, belki zorlasan 8 denebilir, ancak 6 numaranın mevkinin orjinalleri varken de olsa olsa yedek kalır.
  3. Takımda 6 numara pozisyonunda Badji-Aytaç-Shehu-Saivet-Ramazan olması, buna karşın 8 ve 10 numara eksiklikleri kesinlikle çok kötü kadro planlamasını göstermektedir. Bu 5 oyuncudan sürekli 6-8-10 pozisyonlarında 3 oyuncu oynatmaya çalışıyoruz ama olmuyor.
  4. İyi niyetle çabalayan-koşan-didinen Yusuf’un fizik kalitesinde sorun yoktur, sorun oyun görüşü, toplu ve topsuz hareketleri ve bitirici yeteneğindedir.
  5. Acilen Sakho ve Chedjou’dan faydalanmak durumundayız.
  6. Alper Ademoğlu, Furkan Emre Ünver, Furkan Soyalp, Jani Atanasov, Çağatay Yılmaz ve Ali Akman‘da ciddi olarak rotasyon içinde düşünülmelidir.

Geçen haftaki yazımın sonunda önerdiğim gibi Yönetimin Genel Kurul kararı aldığı anlaşılmaktadır. Maç içinde ve sonrasında gelişen durumlar, dünün bir yansıması değil, haftalar-aylar ve hatta yılların birikimidir. Yönetimin Genel Kurul kararını resmi olarak alması ile birlikte Tüzüğün 24.1 maddesi gereği, karar tarihinden itibaren 37 ila 90 gün sonra (çoğunluksuz olarak) Olağanüstü seçimler yapılacaktır.

Başkan Ali Ay, bu seçimlerde aday olmayacağını peşinen açıklamalıdır.

Takımı Lig sonuna kadar taşıyacak, Teknik Ekip- Futbolcular – Taraftarlar arasında güveni tesis etmek üzere, acil bir yeniden yapılandırma (Sportif Direktör atanması ve A Takımdan sorumlu Yönetici gibi) yapılmalıdır.

Ligin başında kurduğu bu takıma güvenmeyip, ligin kalanında sorumluluk almak istemiyor ve takımı toparlayacak gücü kendinde göremiyor ise, Samet Aybaba ile anlaşarak ayrılmalıdır.

Taraftarlarımızın da çok acil olarak kendi aralarında birlik sağlayıp, tüm güçleri ile Bursaspor’umuzu sonuna kadar desteklemeleri gerekmektedir.

Bursaspor düşerse, Bursa düşer. Hep beraber düşeriz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Arıkan
Mehmet Arıkan - 3 yıl Önce

Tespitleriniz son derece isabetli. Oyuncuları çok iyi tanımam ama Aybaba'nın getirilmesine çok üzülmüştüm, oğlum da ne yapsınlar baba bütçe ancak ona yetti demişti. Bu taraftar küme düşmeyi hiç hakketmiyor. Selamlarımla

Nihat Sapan
Nihat Sapan - 3 yıl Önce

Çok güzel bir yazı. Tebrik ediyorum. Sayın Samet Aybaba basına yaptığı açıklamada ve sorulara verdiği yanıtlarda takımın eksik ve yetersiz olduğunu öne çıkarıyor. Anlaşıldığı kadarıyla takıma güvenmiyor. Lider oyuncu eksikliği var, sahada otorite eksikliği var. Ertuğrul kaptan olarak zayıf kalıyor. Samet devam eder ve aynı kadroda ısrar ederse önce kendisi daha da yıpranacak ayrıca geri dönülmesi çok zor noktalara getirecek. Aslında baştan beri takım kurmada hatalar yaptığı açık. Genç oyuncu diyor ama ortada takıma sürekli giren genç oyuncu yok. Vaziyeti idare ediyor. Samet hoca ile bir yere varmak zor. Yönetimin iyi niyetle çabaladığını biliyorum ama sistem başarısızlığı getiriyor. Sonuç olarak Samet hoca ısrar etmemeli ve bırakmalı. Yönetim yoruldu yeni bir ekip oluşmalı ve yönetimi devralmalı ancak borç çok fazla tüm kent sahip çıkmalı ve destek olmalı. Taraftar ise her maçta bitiş düdüğü çalana kadar teşvik etmeli destek olmalı asla sporcuların moralini bozacak şekilde davranmamalı. Selamlar, saygılar.