banner2

Jetonla çalışan abiler, ablalar…

Matbuat dışında kalan medyanın haber siteleri olduğunu sanıyordum. Ben de karınca kaderince bir site sahibi iki sitenin de geldisine gittisine bakıyorum. Böyle derken para pul hesabı algılamayın o hal sıfır gelir üzerinde yürüyor. Bir virüs içimize girip Bursa sevdamızın ortasına kamp kurunca beslemeyip de atalım mı?

Haber siteleri de satış gözüksün diye kendi gazetesini satın alanlar gibi raiting olsun diye kendi kendilerini tıklamaya başladılar.

Yani adam gibi üretim yaparak talebi artırmak varken, otomatik kandil mesajı gibi yazılar tek tuşla servis edilmeye başlandı. Yani bu abi bu abla bu konuda ne yazmış diye merak edip sitesinde dolaşma şansınız yok. Çoğu zaman alakanız olmayan konuları gözünüze sokuyorlar.

Akıllı telefonlara aklımız erdiğinde o tür paket mesajları reddetmeyi öğreniyorsunuz ve engelleyip kurtuldunuz sanıyorsunuz ama nafile…

Onlar daha akıllı sosyal medyadan siber saldırı misali son sınıra kadar etiketlenen yazı şey sizi etiketledi mesajı ile önünüze geliyor.

İnternet aleminde ben de yazılarımı kendi profilimde paylaşıyorum ama asla etiket yapmıyorum. Beni en çok mutlu eden şey okurlarımın yazımı kendi arzuları ile paylaşması oluyor.

Ben sadece yazmıyorum. İyi bir gündem ve yazar takipçisi olduğumu söyleyebilirim. Birkaç kişi dışında Bursa’da okumadığım köşe yazısı yoktur diyecek kadar da iddialıyım.

Başlıktan sonunu görebildiğim yazılar ile jetonla çalışan abi ve ablaların yazılarını okumuyorum.

Köşe yazarının bir dünya görüşü olmalı, kişileri ve olayları o görüş açısından değerlendirmeli diye düşünüyorum. Olasılıkları olmalı gibi yazıp, olmayınca tuz yemiş salyangoz gibi kıvranmak olmaz. Bir iddianız olmalıdır ama bunu niyet okumadan, bedeli mukabil olmadan yazmalısınız.

Ben demiştim demek taş devrinde kaldı. Hele hele patron öldü yeni patron çok yaşa diyenlere gülüyorum. Dün kral Altepe idi. Bugün kral Aktaş fikrinde olanların zikrinde nakit vardır. Hatta Alinur Başkanı kendisinin aday seçtirdiğini ima edenler abiler bile var. Ben hiç olmazsa üç adaydan biridir demiştim. Onların jetonla çalıştığını herkes biliyor. Kaç jeton yutarsa o kadar yazmak bana etik gelmiyor.

Ama son zamanlarda bunlar bile yapılmaz oldu. Faceden iki satır attırdıklarının köşe muamelesi görmesini isteyenler var. Jeton atmadı diye “A” yı gömerken kendilerini gömdüklerinin farkında değiller. Üç kişi ile bir birlerini beğeniyorlar.

Bazı dostlar var ki; iki satırla gündem oluyor. Bunların içinde keli var, briççisi var, eski tüfeği var, Ötüken’ den geleni var ama yazdıklarında jeton değil zeka var adam yaktığı yemeği, tutamadığı balığı yazıyor yüzlerce beğeni alıyor.

Demem o ki; sosyal medyaya çöp atmayalım. Matbuat zamanında bir olayın doğruluğunu söylemek için gazete bile yazdı denilirdi ama şimdi gazeteler aynı haberi farklı veren yandaş candaş olarak ikiye ayrıldı. Biz sanal alemi yalan alem yapmayalım.

Sanal alem hepimizi gömecek kadar uzun yaşayacak ve jeton devri kısa bir süre sonra kapanınca çevrim dışı kalmayın abiler ablalar…

YORUM EKLE