banner2

Kadın Varsa...

Rosa Parks ...

1955'lerin Amerika’sında, emekçi bir terzi...

Zenci...

Bir iş çıkışı otobüse biner. Beyazlara ait koltuklardan birine oturur. Şoför gelir ve koltuktan kalkmasını söyler. Yanındaki diğer siyah erkekler kalkar.

Ancak Rosa Parks sadece cam kenarına kaymakla yetinir... Polis gelir ve Rosa Parks tutuklanır. Para cezası vs ...

Sonra tam 381 gün boyunca hiçbir siyah vatandaş otobüse binmez. Yürürler ya da buldukları her araçla otobüs fiyatına, siyahlara özel taşıma yaparlar... Öyle ki bu eyleme, bazı beyaz kadınlar bile arabalarıyla destek verir!

Olay örgüsü hızlıca düğümlenir ... Otobüs firmaları zarar etmeye başlar. Hatta beyaz çeteler, otobüs kullanmayan siyahlara saldırır... Ancak eylem devam eder !

Ta ki, mahkemeden; "Siyahlar otobüslerde istedikleri koltuklara oturabilirler..." kararı çıkana dek. Eylem zaferle sonuçlanmıştır!

Elbette her başkaldırının olduğu gibi bunun da bir bedeli olmuş. Rosa Parks ölüm tehditleri, işe alınmama sorunlarıyla karşı karşıya kalmış. Yaşadığı yeri bile değiştirmek zorunda kalsa da çeşitli alanlarda mücadelesine hep devam etmiş.

Martin Luther'in başı çektiği bu mücadele daha sonra 1964 Yurtaş Hakları ile taçlanmış.

Ve Rosa Parks direnişin sembolü olmuş böylelikle... O yürekli kadının, o akşam bindiği otobüs şimdilerde Detroit’teki “Henry Ford Müzesi”nde sergileniyor.

...

Fatma Refet Angın...

Cumhuriyetimizin ilk kadın tarih öğretmeni ...

Ufacık bir kız çocuğuyken; Atatürk ile karşılaşır.

Atatürk ne olmak istediğini sorar;

O, "Öğretmen..." der...

Ve Atatürk o küçük kız çocuğuna, bir tarih öğretmeni olup gelecek nesillere Kurtuluş Savaşı'nı çok iyi öğretmesini öğütler...

Yıllar geçer, Türk Tarih kongresinde yolları tekrar kesişir ve bu kez Atanın karşısına, sözünü tutmuş olmanın gururuyla çıkar. Bu kez mücadelesini ömrünün sonuna kadar sürdüreceği sözünü verir idealist Cumhuriyet öğretmeni. Ve emekli olduktan sonra da tam yirmi dört yıl sözleşmeli olarak görevine devam eder.

Ülkemizde 24 Kasım'ın öğretmenler günü olarak belirlendiği ilk yıl ; "yılın öğretmeni" seçilir.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Onursal Doktora unvanı alır ve Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmalık görevlerini sürdürür.

...

Dünyadan ve ülkemizden yalnızca iki kadın örneği.

Kadınlarımıza "Ünzile..." ağıtlarının yakıldığı değil; özgürlük türkülerinin gür sesle söylenmesi dileğiyle...

Kadın varsa dünya değişir / Kadın değişirse dünya gelişir !

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emin Onaran
Emin Onaran - 3 yıl Önce

Hayat ve insana dair gerisi ve sair yazılarınız harika Büşra Ekim hanfendi. Sevgi selamımla daim
Yazılarınızı okumak ne güzel Büşra Ekim hanfendi.. Çünkü hepsi hayat ve insana dair. Hayatın içinde insan insanların içinden geçen hayatlar. Sevgi selamımla daim.