banner2

MANİ-PÜLASYON GAZETECİLİĞİ..

“Manipülasyon, karşınızdaki kişilerin düşüncelerini, algılarını ve tavırlarını bu kişi veya kişiler farkına varmadan, kandırma yoluyla ve bazı teknikler ile değiştirmeyi amaç edinen sosyal bir etkidir. Manipüle etme yöntemleri, çoğunlukla manipülasyonu uygulayan kişi veya kişilerin çıkarları doğrultusunda sinsi ve yanıltıcıdır."(manipulasyon.org)

Başlıktan anlaşıldığı üzere yazının konusu gazeteciler ve manipülasyon.

Biliyorsunuz önümüzde yerel seçimler var.

Şu günlerde aday adayları her platformda boy gösteriyor, “ben burdayım” diyor.

Öncelikle de medyada…

Yerel seçimlerde aday adayı olmayı düşünen siyasiler, bir haber içinde veya Köşe Yazısında adı geçmezse adaylık mertebesine erişemeyeceğini sanıyor. Belki de sanmıyor da, “Bir denesem ne kaybederim” düşüncesiyle medyayı kullanıyor.

Amma velâkin yanılıyorlar.

Bir kere…

Artık basın, gerçekten aday adaylarının şansını objektif değerlendirip hakkaniyetli bir yorum yapabilecek durumda değil…

İkincisi de, parti liderleri artık medya kanalıyla pazarlanmaya çalışılan aday adaylarını dikkate alacak durumda değil.

Siyaset Mühendisliği” yaparak birilerini aşağıdan yukarıya manipüle etme numaraları artık tutmuyor. Çünkü manipülasyonun en alası yukarıdakiler tarafından aşağı doğru yapılıyor.

İstediklerini aday yapıp bal gibi de seçtiriyorlar, örgütün iradesi de neymiş! İstatistiklere, anketlere bile yalan söyletiyorlar.

Siz neyin kafasındasınız?

Hem sonra gazetecilerin görevi, ne zamandan beri yorum ya da öngörü adı altında “mani/pülasyon” yapmak oldu?

Görevleri itibariyle kitlelere hitap etme şansına sahip medya çalışanları, yıllardır emekleriyle, dişleriyle, tırnaklarıyla kazıyarak edindikleri meslek bonuslarını, bu “Müstakbel Siyasi Mevtalar” uğruna niye kullanır, anlamak mümkün değil.

Yahu!

Bırakınız aday olsunlar!

Bırakınız seçilemesinler!

YORUM EKLE