banner2

Mryleia ile ilgili son çığlık!

Bu tarih katliamına izin vermeyin, Mryleia’ya kıymayın diye dün bağırmaya başlamadık. Bize kızanlar, ayar vermeye kalkanlar ve haddini aşanlar oldu. Tokatlı Bakkala karşı alejin mi var diyenler bile oldu. Dost bildiklerimden bizi istemezükçü ilan eden şapşal bir masal kahramanı yapanlar bile oldu.

Hepsine hakkı mı helal ediyorum.

Ama içimi acıtan ne oldu biliyor musunuz?

O tarih katliamının kurdelesini kesenlerin aslında tarihin, geçmişin, kültürün, saygının bezirganlığını yapıp en büyük değerlerinin para olduğunu göstermeleridir.

Sonra da komik bir şey oldu. O kurdeleyi kesenler Bursa’nın turizm cenneti olduğu masalı ile Turizm Kongre ve Fuar kurdelesi kestiler. Bakkala turistik tur düzenlerseler şaşırmam.

Ardından Necip Mudanya halkı da birkaç gün sirecek ucuzluk furyasından palamutu kelepir almak için kasalara hücum etmesidir. O palamutlar yendi ve sindirildi hatta Marmara’ya geri bile döndü ama mücadele sürmezse Mryleia asla geri dönmeyecek.

Yazdın da ne oldu diyenlere, bu konuya siyaseten bakıldığını zannedenlere üzülürüm ama bu mücadelenin sırf Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz allerjisi ve ona muhalefet etmek üzerinden bakıp Mudanya’ya ihanet edenleri çocukları bile affetmeyecektir.

Bundan beş yıl altı ay önce yani Tokatlı Bakkalın orada esamisi okunmazken, İngiliz perakende devi TESCO inşaata başladığında bu fakirin yazdığı köşe yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Belediye Başkanı Ak Partili Hasan Aktürk iken yani Ak Parti Mudanya’da iktidarken bu kalem bunları yazdı.

Aktürk döneminde yaşanan sorunlar Ak Parti’ye Mudanya’ya kaybettirirken, Aktürk’ün Mudanya’ya yaptığı en büyük kötülük Mryleia oldu. Ama Hasan Aktürk tarih bile olamadı.

Söz uçar yazı kalır.

Önemli olan yazdıklarınızın ve yaptıklarınızın bir gün tokat gibi suratınıza çarpılmaması ve yüzünüzün kızarmamasıdır.

Mücadele etmek yetmez doğru mücadele ederseniz bir gün mutlaka kazanırsınız. 

Bu yazı son çığlığımdır.

Okuyalım mı?

9 Mart 2013 · Bursa,

GELGELCİ HASAN EFENDİ....

Şaşkın ördek suya tersten dalarmış…

Allah adamı şaşırtmaya görsün...

Anıtlar Kurulu inşaatı uygun görmüş ve inşaat iznini sizin başkanı olduğunuz Mudanya Belediyesi vermiş benim ne suçum var diyor Hasan Efendi...

Bu duruma itiraz edemeyeceğiniz kadar duygusal nedenleriniz mi var büyük bakkala karşı?

Mudanya'nın tarihine(!) geçtiniz ve Allah size uzun ömür versin ki o sardunya kokulu sokaklarda gezerken utanınız...

Özrünüz kabahatınızdan da büyük be Hasan Efendi, kazıdan çıkan eserleri büyük bakkal binada sergileyecekmiş!..

Yani tüm dünyanın ortak malını adamlar panayır sirki gibi milleti büyük bakkala sokabilmek için bir anlamda "AÇ AÇ" tiyatrosu gibi kullanacakmış..

Bunu da gururla söylüyorsunuz ya size helal olsun Hasan Efendi..

O tarih katliamına tamamen "duygusal ve reklamsal" nedenlerle destek(!) veren dergici ve "bedava yazar" takımı ile beraber kumpanya tiyatrosuna döndünüz

Yoksa siz "GEL GEL " ci mi oldunuz Hasan Efendi?


 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurettin Turgut
Nurettin Turgut - 3 yıl Önce

Sayın Osman Gürçay, öncelikle Mudanya'ya değer veren güzel bir yazı yazdığınız için teşekkür ederim.
6 yıl öncesi için haklısınız, fakat bugünler de adına "imar barışı" denen tüm kaçak ve mevzuata uymayan yapılara devlet eliyle izin verildi. Bu ülkenin kültür varlıklarını koruyacak bir Bakanlığı yok mu? Kaldıki bu ve bunun gibi yerler kapsam dışı bırakabilir

Osman Gürçay
Osman Gürçay @Nurettin Turgut - 3 yıl Önce

Tam da demek istediğim sizin dediklerinizdir.... Bina kayıt belgesi ruhsat yerine geçmemelidir... Özellikle Orman ile Tarihi ve Doğal SİT alanları af kapsamında olmamalıdır..

NAZIM SEVGEL
NAZIM SEVGEL - 3 yıl Önce

BU KONUDA BIR GAZETECI OLARAK MUTHIS BIR ONGORU ILE YAZMISSINIZ KIMSE KIMSEYE AYAR VERMESIN TARIH KATLIYAMIDIR. ASLA KIMSEYI SUCLAMIYORUM AMA BU KONUDA ADALETTE SINIFTA KALMISTIR.