banner2

MUCİT

MUCİT

Otomotiv sektörünün içinde olanlar Tesla’ yı yakından takip eder. Çünkü; Tesla, Ford’un 114 yılda ulaştığı 46 milyar USD’ lik şirket değerini sadece 14 yılda geçmeyi başarmıştır. Hiç Kuskusuz Tesla deyince akla gelen ilk isim Elon Musk’tır.

Bence;

Elon Musk' ı en iyi tanımlayan kelime “Mucit” dir. Onu sadece Girişimci ya da İşadamı olarak tanımlamak çok yetersiz kalır.

Çünkü; Birçok İşadamı için temel hedef para kazanmaktır. Hatta bu hedefe ulaşmak uğruna bazı İş adamlarının evrensel değerlerden kişisel değerlere kadar bir çok kavramı yok saydığını defalarca şahit olmuşumdur.

İşte;

Elon Musk bunun icin Mucit’dir.

Onu Birçok İşadamından ayıran ciddi bir fark vardır. Musk bu dünyayı daha yaşanabilir kılmak adına icatlar pesinde koşan bir insandır.

Musk için “para” icatları için gereken bir araçtır.

Elon Musk’ın hayat hikayesi içine baktığınızda bu detayları görebilirsiniz. 1999 yılının Şubat ayında Zip2 şirketini Compaq’a sattığında 22 milyon USD kazanmış ve bu paranın tamamıyla internet tabanlı finans ve para transfer şirketi olan X.com’u kurmuştu. 2001 yılında X.com şirketinin adı PayPal olarak değiştirildi.

3 yıl sonra yani 2002 yılında PayPal’ı ebay’a satarak 180 milyon USD kazandı. 12 Temmuz 2012 de PandoMonthly’de Musk bu satıştan elde ettiği geliri şöyle anlatıyordu: “ PayPal’dan vergi sonrası kazancım 180 milyon USD civarıydı. Bunun 100 milyonunu SpaceX’e , 70 milyonunu Tesla’ya ve 10 milyonunu SolarCity’e yatırdım. Sonrada kira için borç almak zorunda kaldım.”

Evet; Şimdi Neden ona Mucit dediğimi anladınız mı?

Herkes ABD’yi vahşi kapitalizm ile dünyanın süper gücü yaptığını düşünebilir. Açıkçası bu bana son derece sığ bir düşünce olarak geliyor. ABD’nin bugüne gelmesindeki en büyük sebeplerden biri Elon Musk gibi Mucit’lerdir.

Ama bundan daha kritik olan ise;

1971 yılında Güney Afrika’da Maye ve Errol Musk’ın oğlu olarak dünyaya gelen Elon Musk’ın 2002 de ABD Vatandaşlığını seçmesidir.

Sonuç:

Türkiye’nin ihtiyacı olan Kavram uzun yıllardan beri Müthiş bir gelişme aracıymış gibi pompalanan ‘Girişimciler” değil, Elon Musk olacak Mucit’lerdir. Üstelik Dünyanın neresinde doğduğu önemli olmaksızın Türkiye’de yaşamayı seçen MUCİT’ ler hem Dünya’nın hem de Türkiye’nin geleceğidir.

YORUM EKLE