banner2

Öğretmenin günü mü olurmuş?

Birileri adını koymuş, gelenekselleşmiş.

Her 24 Kasım’da yılda bir kez gürültülü bir anımsama.

Adına kutlama diyemem.

Kutlanacak olay ne ise mutlu sonun coşkusudur.

Günümüz Türkiye’sinde eğitime ayrılan pay yeterli değilse, öğretmenler hâlâ aile bütçelerine katkı için ikinci bir iste çalışıyorsa, hâlâ atama bekleyen öğretmenler gençliklerini sığıntı psikolojisi içinde geçiriyorsa, öğretmen aileleri paramparça yaşıyorsa, bu günün neyi kutlanır?

50 yıl önceye gidiyorum. Mesleğe akademik kariyer kazandırılarak çağa uydurma gereksinimi tartışılıyordu. Geldiğimiz noktada o yılları arar olduk.

Öğretmen yetiştiren kurumlar kalmadı.

Öğretmenlik bir ruh ve gönül işidir bir idealizmdir, bir meslek değildir.

Öğrenci öğretmen arasındaki bağın tarifi mümkün değildir. Sağlıklı bireylerin yetişmesinde bu bağın rolü çok büyüktür. Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumları oluşturur. Bunun için yönetenlerin en önemli görevi bireyleri mutlu edecek önlemler almaktır.

Öğreten mutlu değilse öğrenen mutlu değilse senede bir gün gün kutlamayı da makbul göremiyorum ne yazık ki.

Eğitim, üretim için yapılmalıdır. 17 milyon öğrenci okullarda kuru ezberci eğitim almaktadır. Dünyaya örnek olmuş Köy Enstitüleri kapatıldıktan sonra düzen bozulmuştur. Topraktan uzaklaşma üretimin azalmasına, dolayısıyla ekonomik sorunlarla sık sık karşılaşmamıza sebep olmaktadır.

Peki ne yapılabilir?

Toprağımıza geri dönmeliyiz. Finlandiya eğitim sistemi örnektir. Yaparak, yaşayarak eğitimin o ülke gençlerini dünyada nasıl ilk sıralara taşıdığını görmeliyiz. Öğretmen yetiştiren kurumları üniversiteden ayırarak öğretmenlik ruhunu yeniden tesis etmeliyiz.

Köy enstitüsü mezunu öğretmenlerimizden işle eğitimin bir arada nasıl yapıldığını yazılı ve görsel basında anlatmalıyız. Her konuda muasır medeniyet seviyesine ulaşmanın eğitimden geçtiğinin yolunu bize gösteren Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamak yetecektir.

Sevgiyle, umutla, gönlünüzce günlere…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nezhe köse
Nezhe köse - 3 yıl Önce

Tüketim toplumu olduk üretmeyen toplum her zaman çökmeye mahkümdur inşAllah düzelir yinede bu güzel gününüz kutlu olsun

Saadet Kaya
Saadet Kaya - 3 yıl Önce

Atamızın gösterdiği hedeflere ulaşmanın yolu liyakatlı öğretmenlerin yetiďtirdiği öğrencilerle ve öğretmenlere verilen değerle mümkündür. .olumsuzluklara rağmen bugün hatırlamamakta güzel .Günümüz kutlu olsun.

Doğan Kapkıner
Doğan Kapkıner - 3 yıl Önce

Bu kadar önemli bir konu,bu kadar kısa,bu kadar güzel özetlenir.Tebrikler.

Deniz Güler
Deniz Güler - 3 yıl Önce

Elinize emeğinize sağlık değerli öğretmenim. Daha güzel ifade edilemezdi. Gelecek sizin gibi idealist öğretmenlerin ışığıyla aydınlansın,umut olsun dilerim.

Veysel Budak
Veysel Budak - 3 yıl Önce

Kaleminize sağlık.Bu yazınızı facebook da paylaşıyorum .

Yasar Cengiz
Yasar Cengiz - 3 yıl Önce

Eğitimin geldiği son noktayı çok güzel aciklamissin. Yüreğine sağlık.

Mesude Kandemir
Mesude Kandemir - 3 yıl Önce

Aynen katılıyorum günümüzün kanayan yarası eğitim İnşAllah gelecek iyi olur seni öpüyorum

Turkencevizci
Turkencevizci - 3 yıl Önce

Mukerrem hanimcim canim arkadasim herzamanki gibi duygulu mantikli ve uretim uzerine yazdigin yazılarını zevkle heyecanla okuyorum seni dinliyorum.her zaman senden birseyler ogrendim .iyiki seni tanımısim. Butun bunlara birsey daha ilave etmek istiyorum nacizane.ulkemizin butunlugu konusundaki kaygıları miz ve buyuk guclerin uzerimizde oynadigi oyunlara karşı her zaman cevremizi çocuklarımız i her zaman uyararak olan bitenden haberdar ederek bu gunumuz kosullarini da goz onunde bulundurup aydinlatmak en cok bizim gibi ogretmenlere gorev dustugune inaniyorum. Cunku vstandaslarimizi bilincli bir sekilde buyuk bir oyalsma yoksullukla hasir nesir olma derdine dusurerek asıl resmi gormemizi perdelemek istiyorlar. Iste bu perdeyi yirtip atmanin gorvininde ogretmenlerden gectigine inaniyorum. Cunku halka inip ta ailenin icine kadar ulasan yeserecek tohumlari atanin ogretmen olacagina inaniyorum gorev buyuk ama herkes elinden geleni yaparsa bizi kimsenin yikamayacagina inaniyorum saygiyla sevgiyle ellerinde gozlerinden opuyorum .canim gunumuz kutlu olsun selamlar