banner2

'Okuyan Kız’ çocuğu değil de, ‘Gelinlikli Kız’ çocuğu mu olsaydı?

Bir haftadır sosyal medyada başlayan paylaşımlar, artık What’s Up üzerinden Günaydın mesajı gibi paylaşılmaya başlandı.

Bursa’nın İstiklal Caddesi olacak denilen Cumhuriyet Caddesine konulan heykelcikler önce planlı olarak saldırıya uğramaya başladı. Ardından rivayet o’dur ki; Okuyan Kız Heykeli BŞB Başkanı Alinur Aktaş tarafından ateizme özendiriyor iddiasıyla kaldırıldı.

Ben Alinur Başkanı tanıyorum diye düşünüyorum. Mütedeyyindir ama asla böyle bir bağnaz dünya görüşü yoktur. Dünya’ya, gelişmelere açık ve ilimden bilimden sanattan ışık alan bir insandır.

Bu heykelleri kaldırma nedeni olarak Ateizmi öne sürdüyse de onu hiç tanımamışım demektir.

O heykelleri koyan Ak Partili Belediye Başkanı ve Ak Partili Kent Estetiği Müdürlüğü iken bunu bugün kaldırmak aslında Alinur Başkanı ateşe atmaktır.

1965’ lerde Pazar günleri Cumhuriyet Caddesinde kitap sergileri açılıdır. İkinci el satışlar yapılırdı. Bugün oralarda bonzai satılıyorsa herkes aklını başına almalıdır.

Kimse rakamlar üzerinde oynayıp Bursa turizmde şöyle büyüdü böyle patladı diye yalan söylemesin. Bursa Turizmde küme düşüyor. Gelen turist azaldı. Yatıya kalan turist azaldı. Uludağ’a çıkan turist azaldı ama kibirden yanımıza kimse yaklaşamıyor.

Neden?

Bursa kimliğini kaybediyor.

Kitap Okuyan Kız, Kemancı Kız kimseyi ürkütmesin, sanattan kimseye zarar gelmez ama 60 yaşında abazana verilen 9 yaşındaki gelinlikli kızın fotoğrafı ahlakımızın nerelerde olduğunun acı bir gerçeğidir.

Alinur Başkanım! Heykellerin bakımının yapıldıktan sonra  yerine konması ve korunması için umudumu koruyorum. Umuyorum hayal kırıklığına uğramam. Vandalların isteklerine boyun eğersek sizin de, Bursa’nın da kaybedeceğinden adım gibi eminim…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ertuğrul Mat
Ertuğrul Mat - 3 yıl Önce

Bakım için kaldırıldığı açıklanmıştı.Eksik olan halkın bilgilendirilmelidir.
Ben de bu gibi yorumlarda Alinur Başkana haksızlık yapıldığına inanıyorum.
Ak Partili Belediyeler Bu konuda sabıkalı
Şehir estetiğinde heykellerin rolünü bir türlü kavrayamadılar.

Hüseyin Döşemeciler
Hüseyin Döşemeciler - 3 yıl Önce

Görüslerinize Tamamen Katılıyorum,Başkanın İyi Düşünüp Verdiği Karardan Döneceğine İnanıyorum.

Fahrettin çakan
Fahrettin çakan - 3 yıl Önce

Herzaman ki gibi kaldır tepki gelirse ona göre hareket et akpbelediyeler sanat heykel düşmanı ucube görüyolarbakış acıları bu 4 parmak heykeli koysunlar