banner2

Önemli olan kişiler değil sistemdir!

2018’in sonuna geldiğimizde geçmişin muhasebesini yaparak, neleri iyi yaptığımızı ve daha geliştirmemiz gerektirdiğini, neleri yanlış yaptığımızı ve bu yanlışlardan dönmemiz gerektiğini görmemiz gerekiyor.

Bursaspor ve buradan kolayca genele giderek Türk futbolunda, Gelişmenin ve İlerlemenin tek yolu budur.

İlk iki yazımı tekrar okumanızı önemle rica ederim.

Artık Kulüpler Birliği ve Devletin de gördüğü gibi deniz (para) bitti.

Evet! Denizin bittiğini, arkadaşlarımızla yıllardır görerek, çözüm arayarak ve çözümü tüm grupların (buna Kulüp-Divan ve Dernekler masası da katılmıştı) oluşturduğu ortak yeni TÜZÜK ile de ortaya koyarak, sunmuştuk.

Türk futbolunda iş sadece yanlışlar ile oluşturulan borçların 11 yıla yayılmasını sağlayacak finansman ihtiyacı değildir.

  1. Problem; Kulüplerin kaliteli profesyonellerden oluşan ve kendi kendini yöneten bir yapı ile yönetilmemesidir. Sürekliliğin olmamasıdır. Dernek statüsündeki Kulüplerde başa gelen yöneticilerin her şeyi yönetmeye çalışmaları ve Her Yönetim değişiminde her şeyin sil baştan yapılmasıdır.
  2. Problem; Ayağını yorganına göre uzatmayan Yönetimlerin hesap vermeden rahatça harcama yapmalarıdır. Kendi dönemlerinde oluşan borçlardan sorumlu olmamalarıdır.
  3. Problem; Kulüplerin faaliyet alanlarında Kaliteli ve Sürekli Üretim (Sporcu yetiştirme ve Geliştirme) yapmadan sadece Tüketim (dışarıdan oyuncu alımı) yapmalarıdır. Asıl faaliyet alanı olan Spor alanında, Yeterli organizasyonun ve profesyonelliğin olmamasıdır.

Yıllar önce, Hollanda’da 16 yıl Kulüp Başkanlığı yapmış bir kişi ile o zamanki Bursaspor 2.Başkanını ziyaret ettiğimizde, ilk sorusu Bursaspor’un Yıllık bütçesi nedir?

Bunun kaç Euro’su yıllık futbolcu satış gelirlerinden idi.

Başkan Ali Ay’ın son demeçlerinden, çok geç de olsa, bu noktaya gelmekte olduğumuz görülmektedir. Ancak, TÜZÜK’ün istediği Komple Değişimin hala anlaşılmadığını da Comolli örneği verildiğinde anlıyoruz.

Önemli olan kişiler değil, sistemdir/düşüncedir.

Doğru sistem/düşünce -doğru insanı bulduğunda, başarı kaçınılmazdır. Ancak, Sistem/Düşünce yanlış ise, doğru insanda olsa başarısızlık da bir o kadar kaçınılmazdır.

Bursaspor; Tüm Kongre Üyelerinin ve Yönetimlerin tabi olduğu TÜZÜK’ün istediği ancak uygulamaya geçmeyen Stratejik Planlamayı yaparak, Yeniden Yapılandırmayı oluşturmalı, Kaliteli isimleri organizasyona katarak, zaten mevcut olan potansiyelini harekete geçirmelidir.

Bunun için; Camiaya Önderlik yapması gerekli olan Bursaspor Yönetiminin KOMPLE DEĞİŞİMİ istemesidir. Bu istek olursa, inanın taşın altına elini koyacak Bursasporlular vardır. Ve bu olursa, Türk futbolunun çıkış yolunu gösteren Kulüplerden biri olarak, sürekli başarının temellerini de atarız.

2019’un Ülkemize, Bursaspor’umuza ve hepimize tüm güzellikleri sunması diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet Kuru
Servet Kuru - 3 yıl Önce

Hadi inşAllah.