banner2

POZİTİF TARAFTAR ETKİSİ..!

Dün stadyumdaki yerimi aldığımda tribünlerin son derece boş olduğunu ve maç öncesi de coşkulu bir taraftar olmadığını gördüğümde açıkçası ürkmüştüm. Ancak taraftarın azlığından ziyade, sahaya etkisinin önemli olduğu bu maçta ve tam da Ankaragücü’ne destek verileceği 6.dk’da yenilen şok ve nasıl olduğu anlaşılmayan gol sonrasında, Rize maçındaki gibi bir kopma yaşanmadan taraftarların giderek desteğini arttırması, saha içindekilerin de rahatlamasını ve oyunun kontrolünü ele almasını sağladı.

Yenilen gol için yine söylenecek çok şey var. En önemlisi konsantrasyon eksikliği diyelim ve özellikle Okan’ın o topu nasıl alamadığına anlam veremediğimi belirteyim. Kalecilerimizde ciddi güven kayıpları var. Lige başladıkları gibi devam edemiyorlar. Çözüm bulunmalı.

Bu gole rağmen gelen destek çok önemli idi ve bu kırılma anında sahaya direkt etki ve pozitif etki eden taraftar sayesinde, bugüne kadarki en iyi oyununu oynayan Yusuf’un etkili ortasına, sağ kanatta boy avantajını da kullanan Shehu golü attı. Shehu’nun dünkü sağ kanat performansı önemliydi ve yeni alternatif sundu.

2.yarıda yine atılamayan penaltı dahi desteği eksiltmedi, bilakis arttırdı. Pozitif taraftar etkisi, 2.golü getirdi. Sonrasında 3-1’e getirerek fişi çekecek pozisyonları da bulan Bursaspor, bir türlü bu golü bulamayınca, rakibe kontrolü verdiği dakikalarda yine kalesinde golü buldu.

Bu kadar fazla oyuncu ile geriye çekildiğinde savunma yaptığımızı sanıyoruz, ancak etkili takım savunması yapılmayınca yine kolay bir gol yediğimiz anda ve maçın bitmesine dakikalar kala stadyumda ciddi sessizlik oluştu. Olumsuz veya olumlu tepki verecek hali kalmayan taraftarlarımızın çoğunun dualar ettikleri anda gelen Aytaç’ın mucize golü ile herkesin rahatladığı maçta, Aytaç’ta 2.sarıdan atılmadan, Malatya maçında atamadığı penaltının etkisini, bu gol ile üzerinden attı.

Saivet- Shehu – Badji maçın iyileri içinde idi.

Yusuf ise en iyisi oldu.

Ancak maçı kazanan stadyuma gelen ve gelemeyen “Bursasporlu taraftarlar” dır. Maçın başından sonuna kadar pozitif yaklaşımla futbolcuların yanında yer alan taraftarlarımız, sayısı ne kadar az olursa olsun, ne kadar etkili olabileceğini göstermiştir.

İşte bu taraftar ve camiadır Bursaspor’u büyük yapan ve düşecek takımlardan ayırıp Lig’de de tutacak olan.

Başkan Ali Ay’ın resmiyete henüz dökülmeyen (ancak olumlu havanın devamı için mutlaka yapılması gereken) olağanüstü genel kurul kararını alarak, dünkü gibi taraftarların etkisini sadece sahaya ve bu gemiyi limana yanaştırması gereken futbolcularla olan birlikteliğine bırakması çok önemlidir.

Samet Hoca’da hafta boyu verdiği demeçlerde, bu işin içinde olduğunu ve sorumluluktan kaçmadığını göstererek, önemli katkı yapmıştır. Buna rağmen 90+7’de gelen gol olmasaydı, muhtemelen görevi de bırakacaktı. Aytaç, bu gol ile hem kendini ve hem de Hocasını ve hatta Tüm Bursa’yı kurtardı. Umarım hem Teknik Ekip ve hem de futbolcular bu performanslarını arttırarak devam ederler. Unutmayalım ki bize hala 13 puan lazım.

Bu kadar bıçak sırtı giden bir durumda, artık herkesin dünkü gibi, HEP DESTEK – TAM DESTEK – SONUNA KADAR DESTEK diyerek ve göstererek, bu seneyi Ligde kapatıp, lig sonunda yaşanacak Yönetim değişikliği ile yeni sezona yeni umutlarla başlamasını diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
OĞUZ GÜREN
OĞUZ GÜREN - 3 yıl Önce

Kalecimiz formda olan Muhammedin yerine formsuz olan Okan a yer verilmesinin nedenini bulamadım.İç sahamızda çift santrafor kullanmamız gerekiyor. Barış gibi 2veya 3 futbolcu hırsıyla bu iş olur.