banner2

Nasıl İnsan Olunur?

Böyle mucizeler yaşamak her kula nasip olmaz!

Nasıl İnsan Olunur?

Keles Kocayayla Türkmen Şenliği törenlerine katıldım. Uludağ kadar güzel ve bence daha güzel Kocayayla’ da binlerce yerli yabancı konuk hem törenleri izledi hem de piknik yaptı. Etkinliğin son güzelliği ise Türkücü Kubat oldu.

Gün batarken Bursa’ya dönüşe geçtim. Kelesspor Antrenörümüz Ali Duman’ın yol üzerindeki Kelesspor Stadyum Tesislerinde bir çay molası davetini kıramadım ve durdum.

Benden bir dakika önce insan kılığında bir mahluk minik köpek yavrusunu ezerek basıp gittiğini ve ardından hayvanın çığlıklarını duyan Ali Hoca’nın diğer arabalar üzerinden geçmesin diye onu kucaklayıp ve tesislere soktuğunu öğrendim.

Yavruya baktığımda bir patisinin ve kasığının açık şekilde yaralı olduğunu gördüm. İlk olarak Nilüfer Belediyesi Hayvan Hastanesi Müdürü Veteriner Hekim Fikriye Umutkan Eker’i aradım ve durumu anlattım. Pazar günü ve saat 20:00 sularında yapılacak tek şeyin yavrunun Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesine getirilmesi olduğunu söyledi. Yolun uzunluğu ve yoğun dönüş trafiğinin yavrunun yaşamına riske edebileceğini ekleyerek orada bir veterinerin olaya müdahale etmesini önerdi.

Ali Hoca ve Özcan Ekmekçi’nin çabaları ile önce Veteriner Hekim Coşku Korkmaz geldi yavrunun durumuna baktı ve yaraların acilen temizlenerek dikiş atılması gerektiğini söyledi. An itibariyle gerekli tıbbi malzemenin yanında olmadığı için ne yapmak gerektiğini düşünürken, Veteriner Ahmet Yiğit alet ve ekipmanı ile hızır gibi yetişti.

İki güzel adama stadın ortasında bir masa ayarladık. Ameliyat masamız hazırdı ama hava kararmak üzereydi. Telefonlarımızın ışıklarını açarak o sorunu da çözünce hayata döndürme operasyonu başladı.

Önce yaralar temizlendi. Ardından dikişler atıldı. Bu süreçte önce sadece nefesini hissettiğimiz yavrumuz minik acı çığlıkları attı. Yaklaşık iki saat süren operasyonun sonunda gözlerini açarak bizi minnet dolu bakışlara süzmesi hepimizi ağlattı.

Ardından ayarladığım bir battaniye ile onu yoğun bakım kutusuna koyarak Ali Duman Hocama emanet ettik.

Benim dağ sevdamın boşuna olmadığını özü temiz insanların az ile kanaat ederken, yüreklerindeki zenginliği nasıl paylaştıklarına tanık oldum. Bursa’da süslü petshoplarda ve lüks bakım kliniklerinde para gücüyle yaşanmayacak mucizeyi biz sıfır parayla gerçekleştirerek yaşadık.

İnsan olmanın güzelliğini görmek için böyle mucizelere yaşamak mı gerekiyor?

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2018, 18:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali eşref Uzundere
ali eşref Uzundere - 3 yıl Önce

Daha önce yazdığım bir köşe yazısını hatırladım.Ohayvanı ezen, kendini insan zanneden iki ayak üzerinde gezen bir mahlükat. o nedenle ben insan denen o mahlukattan korktuğum kadar hayattaki başka canlılardan korkmuyorum.

SIRADAKİ HABER