banner2

'Saklı güzelliklerin diyarı Eflani'ye giderken'

Bursa Karabüklüler Derneği’nin 4 yıldan beri geleneksel hale getirdiği 17 Ekim Karabük gezisine Bursa’dan katılan gazeteciler arasında yer aldım.
 
Geçtiğimiz hafta Pazartesi'yi Salı’ya bağlayan gece 00.30’da Bursa Osmangazi Belediyesi’nin Bursa Karabüklüler Derneği'ne tahsis ettiği Kaptan Ruhşen Kahraman yönetimindeki otobüsle istikamet Karabük deyip yola çıktık.
 
Demirin dünyaya geldiği ve getirdiği bir kent Karabük; Ülkemizde birçok şehir her yıl kurtuluşlarını kutlarken, Karabük ise kuruluşunu kutluyor.
 
Türkiye’nin ilk ağır sanayi hamlesinin başladığı kentte çalışıp emekli olanlar kenti terk etmiyor. Günümüzde 52 bin emeklinin yaşadığı Karabük, KARDEMİR tesisleriyle Türkiye ekonomisine inanılmaz katma değerler katarken, üniversitesiyle de ülke gençlerinin çekim merkezi durumundadır.
 
Bursa Basınından; Bursa Kent Gazetesinden Mustafa Tanıtan, a Gazete’den Eda Özata, Meydan Gazetesi’nden Boybey Çelik, Hayat Gazetesi’nden Bilal Kayaaltı, Gazete Bursa’dan Kemal Uysal, Bursapost Genel yayın yönetmeni Osman Gürçay, Bursapost köşe yazarı Ali Eşref Uzundere ve Televizyon programları yapımcısı Ömer Aydoğdu’nun katıldığı gezi heyetine, Bursa Karabük Derneği Başkanı Türkan Polat, Başkan Yardımcıları Zennun Keskin, Beyza Özata, Burkay Federasyonu üyeleri; Sare Menekşedağ, Selma Görgeç, Meral Vural ve Melek Kara eşlik etti. 
 
Şarkılarla, türkülerle fıkralarla geçen coşkulu ve güzel bir yolculuktan sonra sabah saat 07.30 sularında Karabük’e vardığımızda, bizleri Karabük Emekliler Derneği Başkanı Celal Bulut karşıladı. Esnaf Lokantasında kahvaltımızı yaptıktan sonra Başkan Celal Bulut’u makamında ziyaret ettik. Ziyaret sırasında Başkan Bulut, dernek çalışmaları hakkında bilgi vererek, Karabük’ün Zonguldak’dan sonra ikinci emekli kenti olduğunu söyledi.
 
Toplamda 52 bin emeklinin yaşadığı Karabük’te derneğe üye 16 bin civarında emekli bulunduğunu bildiren Başkan Bulut, emekliler için TOKİ ile işbirliği yaparak 300 dönümlük bir alan üzerinde 1.500 konut yapma projesi çalışmalarının sürdürüldüğünü belirtti. 
 
Karabük’te ikinci ziyaretimizi BRTV’ye yaptık. Karabüklüler Dernek Başkanı Türkan Polat, BRTV’ye ziyaret amacı ile ilgli bilgi verdikten sonra, BRTV yöneticisi, Osman Çetinkaya yaptığı konuşmada, “Bursa Basını olarak 4 yıldan beri her 17 Ekim’de Karabük’ümüzü şereflendiriyorsunuz. Karabük’ümüzün her yönüyle tanıtılmaya ihtiyacı var. Sizler bizim tanıtım elçilerimizsiniz. İyi ki varsınız, sağ olun, var olun.” diye konuştu.
 
Fabrika üreten fabrika; KARDEMİR…
Bursa heyeti ve Karabüklü işadamı Şeref Karakaya ile birlikte, ülkemizin fabrika üreten fabrikası KARDEMİR’i ziyaret ettik. KARDEMİR Eğitim ve Kültür Merkezi önünde KARDEMİR Pazarlama Müdürü Onur Erkara tarafından karşılandık. Burada,  KARDEMİR’in tarihçesi ve çalışmaları hakkında bilgilendirildik.
 
KARDEMİR’in 80 yıllık tarihine ışık tutan tanıtım filmini izledikten sonra, güftesi bir KARDEMİR çalışanına ait olan “KARDEMİR Marşı”nı dinledik. 
 
“Türk ve dünya demir çelik sektörü ve sektör içerisinde KARDEMİR’in konumu” konulu bir sunum yapan KARDEMİR Pazarlama Müdürü Onur Erkara; 1,6 Milyar ton olan dünya ham çelik üretiminin hemen hemen yarısının Çin tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, Türkiye’nin yaklaşık 34 Milyon tonluk üretimiyle dünyanın 8. büyük çelik üreticisi olduğunu söyledi.
 
KARDEMİR’in 2010 yılından itibaren yaklaşık 1,1 Milyar dolar yatırım gerçekleştirdiğini ve artan üretimlerin de katma değeri yüksek ürünlere yönlendirdiğini anlatan Pazarlama Müdürü Erkara ”KARDEMİR’de kok ve sinter fabrikalarından, yüksek fırınlar ve çelikhaneye, haddehanelerden enerji tesislerine kadar tüm üretim süreci baştan aşağı yenilendi. Bugün itibaren fiili üretimlerimiz 2,4 Milyon tonlara ulaşmıştır. Ülkemizin ray üretiminde tek milli markası olan KARDEMİR AŞ’nin halen montaj çalışmaları devam eden demiryolu tekeri üretim tesisinin tamamlanması ile birlikte bu alanda da ülkemizin tek üreticisi olacaktır “dedi.

 

Çubuk Kangal Haddehanesinden bir fotoğraf
 
Sunumunda geçtiğimiz yıl işletmeye alınan 700.000 ton/yıl kapasiteli Çubuk Kangal Haddehanesi’nde düşük ve yüksek karbonlu çelikler, ön gerilmeli beton çelikleri, yüksek alaşımlı çelikler, rulman çelikleri, otomat çelikleri, yay çelikleri, kaynak telleri ve cıvata somun imalatı için bağlantı elemanları ile özel çubuk çeliklerin üretilebildiğini ve bu ürünlerin özellikle otomotiv ve makine imalat sanayii için büyük önem taşıdığını kaydeden Onur Erkara, Bursa’nın otomotiv ve makine imalat sanayiinde ülkemizin en önemli üretim üssü olduğuna dikkat çekti.
 
Çubuk Kangal Haddehanemizde, özellikle otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu lastik teli (Tyre Cord) imalatı ile bağlantı elemanları (Civata, Somun vb.) imalatına uygun çelikler üretileceğini belirten Erkara, bu açıdan Bursa’da özellikle otomotiv ve makine imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, KARDEMİR’in potansiyel müşterileri olduğunu söyledi.  
 
“Bursa ekonomisinin temel sektörleri olan otomotiv ve makine imalat sektörleridir. Bursa sanayicinin katma değeri yüksek olan bu ürünleri halen ithalatla karşılamaktadır. KARDEMİR’de üretilecek olan yeni kaliteli çelik ürünlerinin Bursa sanayicisine hem teslimat hem de fiyat avantajı sağlayacaktır” diyen KARDEMİR Pazarlama Müdürü Erkara; KARDEMİR’de Bursa sanayisi ile ilişkilendirilen ikinci önemli yatırım projesi ise montaj çalışmaları sürdürülen “Demir yolu Tekeri” üretim tesisi olduğunu bildirdi. 
 
Bu tesiste ülkemizde üretimi olmayan ve halen ithal edilen yük ve yolcu vagonları ile hafif raylı sistemler ve lokomotifler için teker üretileceğini bu yatırımların Bursa sanayicisi için önemli olduğuna dikkat dikkat çeken KARDEMİR Pazarlama Müdürü Onur Erkara, “Bursa’nın raylı sistemlerin üretiminde önemli atılımlar yapan ve raylı sistemlerde yeni hedefini hızlı tren üretmek olarak belirleyen bir ilimizdir. Bursalı sanayicilerimizi bu hedefe ulaştıracak olan iki önemli altyapı malzemesi var. Bunlardan biri raydır. KARDEMİR 2007 yılından beri ülkemizin tek üreticisi olarak ray ihtiyacını karşılıyor. Milli tren için ikinci önemli alt yapı malzemesi ise demiryolu tekeridir. Gelecek yıl tamamlamayı hedeflediğimiz bu yatırımla artık yük ve yolcu tren vagonları ile hafif raylı sistemler ve lokomotiflerde kullanılacak demiryolu tekerlerini de KARDEMİR’de üretir olacağız” diye konuştu. 

 

Kardemir Pazarlama Müdürü Erkara, Dernek Başkanı Türkan Polat'a plaket verirken
 
KARDEMİR Pazarlama Müdürü Onur Erkara, ziyaretleri anısına Bursa Karabüklüler Dernek Başkanı Türkan Polat ile Şeref Karakaya’ya ilk Türk Demiri plâketi sunarken, Kocaeli Karabüklüler Derneği Başkanı işadamı Şeref Karakaya’da Karabük’ün kuruluş yıllarına ait tarihi bir fotoğrafı ziyaret anısı olarak şirkete takdim etti.

 

Kardemir Pazarlama Müdürü Erkara, işadamı Şeref Karakaya'ya plaket verirken
 
KARDEMİR’deki ziyaretimiz; KARDEMİR Çubuk ve Kangal Haddehanesi’ne düzenlenen teknik gezi sonrası KARDEMİR çalışanlarıyla yediğimiz öğlen yemeğinden sonra sona erdi.
 
Karabük Valisi Kemal Çeper: “Ziyaretinizden keyif aldım”
KARDEMİR ziyaretinin andından Karabük Valisi Kemal Çeber’i makamında ziyaret ettik. Henüz göreve yeni atanmış sayılan Vali Çeper’e hayırlı olsun dileklerinde bulunarak ziyaret amacımız ile ilgili Karabüklüler Dernek Başkanı Türkan Polat ile İşadamı Şeref Karakaya tarafından bilgi verildi. 

 

Karabük Valisi Kemal Çeper
 
Vali Çeper, ziyaret ve iyi dileklerimizden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Karabük ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu:
“Karabük’e bakıldığında, herkes Karabüklü, ama nüfus çoğunluğunu ülkemizin değişik yerlerinden gelen insanlardan oluştuğunu” ifade ederek sözlerine başlayan Vali Çeper, Karabük’ün ülkemizin farklılıkları olan marka kentlerden biri olduğunu söyledi.
 
“Karabük’e gelen bütün konuklarıma söylüyorum: 'Karabük olarak sadece bize özgü olan özelliklerimiz var. Yüz ölçümüze göre; ülkemizde orman alanı en yoğun olan ildir. 10 yıl önce Karabük’ün yüz ölçümünün yüzde 66’sı ormanlarla kaplı iken günümüzde bu oran 71’e ulaşmıştır. Ormancılık anlamında dünyada yüz tane sıcak nokta vardır, Yenice Ormanlarımız bu yüz sıcak noktadan biridir” diyen Vali Çeper, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Farklı bir başka özelliğimiz ise Safranbolu’dur. Kent ve şehir anlamında tamamı dünya mirası olarak korunan sadece Safranbolu’nun olması gibi bir farklılığımız var. UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi toplantısında dünya miras listesine Türkiye’den Afrodisias ile beraber 17. Sırada yer almıştır. 
 
Bizi diğer yerlerden ayıran bir başka özelliğimiz ise, nüfusuna göre üniversite öğrencisi yoğunluğumuzdur. Şehrimizin merkez nüfusun yarısı kadar üniversite öğrencimiz var. İlimizin merkez nüfusu 118 bin, bu yılkı üniversite öğrencisi sayımız 56 bindir. Eskişehir için üniversite kenti çok söylenir, ama artık bu sıfatın ilimiz için de söylenmesi lazım. Biz aynı zamanda bir eğitim kentiyiz. Üniversite dışında Eğitim-öğretim anlamında da çok başarılıyız. Eğitim anlamında birçok insan çocuklarını okutmak için Karabük’e tayin isteyerek geliyor, bu da bizim ayrı bir farkımız.
 
Bunların yanında en önemli farklılıklarımızdan bir tanesi KARDEMİR’dir. Biz KARDEMİR’e fabrikalar kuran fabrika diyoruz ki, Türkiye’de ağır sanayi hamlesini başlatan fabrika KARDEMİR’dir. Türkiye’de 1937 yılında ağır sanayi hamlesini başlatan kent, Karabük’tür. KARDEMİR’in kurduğu fabrikalardan tutun Türkiye’de bildiğimiz meşhur köprüler, antenler buradan giden ekiplerin kurduğu tesislerdir. Bizim böyle bir farkımız var ki bununla ilgili kitap çalışmalarımız bitmek üzeredir.
 
Onun dışında Safranbolu özelinde de kalmayacak şekilde ciddi bir kültür ve turizm gücüne sahip olduğumuzu düşünüyorum. Eskipazar’da ki Hadrianapolis’ten girince, Yenice ormanlarımız, Eflani’deki Ortakçı Göletimiz, Ovacık’taki Karagöl ve Safranbolu ile hem ciddi bir kültür, hem de ciddi bir turizm mirasına sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Bunlara sahip olunca da bol bol konuklarımızı bekliyoruz. Ziyaretinizden keyif aldım.” şeklinde konuştu.
 
Valilik ziyaretimizi hatıra fotoğrafı çekilmesiyle tamamlayarak ayrılıp Dünyada eşi az bulunur, belki de hiç olmayan muhteşem bir açık hava müzesi Safranbolu Çarşısı'nda şöyle bir dolaşıyoruz. 

 

Safranbolu: 'Her şeyi ile Anadolu’muzun özeti…'
Her şeyi ile Anadolu’muzun bir özeti olan Safranbolu insanı atalarından aldıkları kültürü bu güne taşımışlardır. Gerek tarihi mekânları, gerek kendine özgü ev ve konakları, gerek eşsiz doğa ve tabiyat varlıklarıyla zengin Safranbolu’da bir saatlik mola veriyoruz. Tarihi kültürel mekânları dolaşıp bol bol fotoğraf çekiyoruz. Fotoğraf çekerken elektrik direkleri ve gelişi güzel caddelere park edilmiş araçların, istediğimiz şekilde görüntü almamızı engellediğini söylemek zorundayım, çünkü dünya kültür mirası listesinde 17’inci sırada yer alan bir kente, bu tıp görüntüler pek yakışmıyor. 
 
Eflani; “Saklı Güzellikler Diyarı”
Bursalı gazeteciler olarak “Saklı Güzellikler Diyarı” olarak bilinen Eflani Belediye Başkanı İbrahim Erdoğan’ın konuğu olmak üzere Eflani’ye doğru yola çıkıyoruz. 
 
Karabük’e ayak bastığımız andan itibaren kendi arabasından inip Bizimle beraber olan Karakaya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Karakaya, Karabük’ün Safranbolu kent merkezi dışında pek çok gezilip görülmeye değer yerleri olduğunu anlatıyor.
 
Yörede sevilip sayılan hayırsever ve alçak gönüllü kişiliği ile tanınan Karakaya, kendisinin de doğup büyüdüğü Eflani ilçesinin Batı Karadeniz bölgesinde dağlar ve vadiler arasında yer aldığını ve Safranbolu’ya 35, Daday’a 50 Pınarbaşı’na 26 Kastamonu’ya 80, Bartın’a 91 Km. mesafede olduğu bilgisini veriyor.  
 
6 Mahallesi, 54 köyü, bulunan ilçenin yüzölçümünün 536 Km2, denizden yüksekliğinin 930 metre olduğunu bilgisini veren Karakaya, ilçenin toplam nüfusunun 8.500 olduğu, bunun 2.150’nin ilçe merkezinde yaşadığını, yaz aylarında bu nüfusun 20 bine kadar çıktığını söyledi.
 
Yağışlı iklime sahip olan Eflani'nin zengin bitki örtüsü ve ormanlara sahip olduğuna dikkat çeken işadamı Karakaya, ilçede var olan mermer ocakları, mermer işleme atölyeleri, Şişe Cam’ın işlettiği kuvars madeni, küçük tarım ve hayvancılık işletmelerinin ilçe ekonomisine katkıda bulunduğunu bildirdi. Karakaya; işsizlik nedeniyle Eflani’den yaklaşık 100 bin kişinin başka yerlere göç ettiğini söyledi.  
 
Daha modern bir Eflani için çalışıyoruz
2004 yılından beri Eflani Belediye Başkanlığı görevini yürüten İbrahim Ertuğrul, çok kıt imkânlarla daha modern bir Eflani için çalışıyoruz” dedi.

 

Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul
 
Eflani’de belediye olarak çok kıt imkânlarla büyük işler yapmaya çalıştıklarını söyleyen başkan Ertuğrul, özellikle turizm açısından gelecek yıllarda Arap turistleri bölgeye çekme adına umutlu olduklarını söyledi. 
 
“Risk almayı seviyorum” diyen Başkan Ertuğrul, dobra, güleç yüzlü ve samimi bir insan. 2004-2009 ve 2014 mahalli seçimlerinde Eflani’de belediye başkanı seçilen İbrahim Ertuğrul, 2019 seçimlerinde de başkanlık için aday olacağını söyledi. Eflani’de daha yapacak iş ve hizmetler olduğunu ifade eden başkan Ertuğrul Şunları kaydetti: 
Günümüz dünyasında turizmde doğaya, tabiata yönelen ciddi bir mantık, felsefe değişikliği söz konusudur. İlimizdeki mevcut çok özel kanyonlar, yaylalar, mağaralar, tabiat ve kültür parkları belli oranda turizme sunulmuş ancak yeterli değil. 
 
İlçemiz 3.500 yıldan bu tarafa çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlere ait eserler değişik bölgelerde dağınık halde bulunmaktadır.
 
Bunların yanında ilçemizin kendine özgü adet, gelenek, yemek ve giyim kültürü bulunmaktadır. Tarih, kültür ve doğal güzellikleriyle bölge turizmine katkı sağlayacak önemli bir potansiyele sahibiz. İlçemiz, UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi toplantısında dünya miras listesine Türkiye’den Afrodisias ile beraber 17. Sırada yer alan Safranbolu’ya 35 Km mesafede olmasına rağmen yeteri katar tanınmadığı için turizm potansiyeli değerlendirilememiştir. 
 
Bize düşen bundan sonrası için doğal güzelliklerimizi, orijinalliklerini kaybetmeden koruyabilmek, orijinalliğini bozmadan tesisleşebilmek ve bunları tanıtabilmek olacaktır.
 
Bursa Karabüklüler Dernek Başkanı Türkan Polat'ın organizasyonu ile geleneksel hale gelen Ekim buluşmaları için Cumhuriyet kenti Karabük'ün tarihi ve doğal güzelliklerine şahitlik ettik. 
 
Karabük ve ilçeleri, doğa ve tarihle iç içe. Her yer alabildiğine orman. Bölge ormanlarında yeşilin her tonuna rastlamak mümkün. Hele sonbaharda görülmeye değer bir renk cümbüşü.

YORUM EKLE